Tajemná Afrika

Afrika je bezesporu pro většinu Evropanů tajemným kontinentem. Lidé se vytvářením mýtů pokoušejí vyrovnat se se svou vlastní nevědomostí, strachem a do jisté míry i neoprávněnou nadřazeností. Mýtus se zrodí celkem snadno a rychle se šíří, jeho vyvrácení je pak však mnohem těžší a mnohdy nepomohou ani jasné a ověřitelné argumenty. I když i tady platí staré pořekadlo: na každém šprochu pravdy trochu. Pojďme se podívat na největší mýty o Africe.

Kmen Mursi.

Kmen Mursi

FOTO: Archiv autora

Nebezpečí a násilí

Média mají zvláštní zálibu v násilnostech a v hrozných věcech. Afrika se dostane do zpráv jen tehdy, když se tam stane něco strašného. O Africe slyšíme jen v souvislosti s násilím. Hladomor v Somálsku, genocida ve Rwandě, terorismus v Egyptě, převrat v Mali, počet násilných činů v Jihoafrické republice. Bohužel to velmi zkresluje naše vnímání celého kontinentu. V takové chvíli si neuvědomujeme, že v Africe je 55 zemí a žije tu více než miliarda lidí. O mnoha zemích jsme ve zprávách nikdy neslyšeli, protože se v nich nikdy nestalo nic hrozného.

Kmen Mursi.

Kmen Mursi

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Zprávy o hrozných a násilných činech v Africe nelžou. Hladomor v Somálsku, napětí v Súdánu, přepadení a vraždy napříč kontinentem. Ale k násilnostem dochází i v Evropě, Americe nebo Asii. Z jiných kontinentů k nám ale dolehnou i pozitivní zprávy, jako by vedle násilné existovala i dobrá a hodná Evropa, Asie a Amerika. Existuje i jiná Afrika. Afrika naplněná lidmi, jako jsme my, kteří žijí své obyčejné životy bez násilí. Mají své starosti a radosti, mají své sny a frustrace.

Pyramidy a Sfingu v současné době turisté asi nenavštíví, ale na 600 km vzdálené pobřeží Rudého moře už se vracejí.

Pyramidy a Sfingu v současné době turisté asi nenavštíví, ale na 600 km vzdálené pobřeží Rudého moře už se vracejí.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Na kafíčku v Káhiře

Sedněte si do kavárny uprostřed Káhiry. Někde blízko univerzity. Klidně po setmění. Budete možná jediným Evropanem široko daleko. Vedle vás budou sedět mladí lidé i staříci, budou kouřit svou šíšu a popíjet silný čaj s mátou nebo kávu. Budou klábosit a smát se. Budou po vás pokukovat, ale nikomu nebudete vadit.

Možná se situace rok po roce zhoršuje a je možné, že za pár let si už nikdo na kafíčko v Káhiře nesedne, ale teď je všechno ještě v pořádku.

Stolová hora, vysoká 1000 m.n.m. je symbolem Kapského města.

Stolová hora, vysoká 1000 m, je symbolem Kapského Města.

FOTO: Glenn Käsner

Brána Afriky s náručí dokořán

Vyrazte v Kapském Městě v pátek večer do přístavního centra Waterfront. V hospodách vás budou obsluhovat černí, bílí, žlutí číšníci a stejně strakatá bude i parta u vedlejšího stolu, která zrovna slaví narozeniny. Setkejte se se Sambury na severu Keni nebo s obyčejnými Etiopany a poznáte, co je vřelost, která už v Evropě není k mání.

Barevné štíty domů ve čtvrti Bo Kaap lákají pozornost fotografů z celého světa.

Barevné štíty domů ve čtvrti Bo Kaap lákají pozornost fotografů z celého světa.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Násilí a nebezpečí je bohužel součástí lidské společnosti. Jsou místa, kde je dobré být mnohem obezřetnější, a jsou místa, kterým je třeba se vyhnout. Ale není to nic, co by bylo pouhou africkou záležitostí. Takový je prostě současný svět. Na druhé straně je naštěstí stále ještě většina lidí normálních a většina míst bezpečných. I v Africe.

Zemědělské oblasti Ugandy jsou velmi úrodné.

Zemědělské oblasti Ugandy jsou velmi úrodné.

FOTO: Archiv autora

Chudoba

Tenhle mýtus má určitě reálné základy. Jenže jak se vlastně na Afriku dívat? Pohledem střední černošské vrstvy v Jihoafrické republice, Namibii nebo Botswaně? Pohledem staré indické rodiny, držící v rukou pavučinu obchodních společností v Keni a Tanzanii? Pohledem zimbabwského bezzemka, který se rozhoduje, zda se nepokusit emigrovat i s rodinou do vysněné Jihoafrické republiky? Pohledem živořícího Somálce v utečeneckém táboře? Pohledem spokojeného černošského farmáře z Ugandy? Rozhodně ne pohledem Evropana!

Přesun nosorožců z Jihoafrické republiky do Botswany probíhal pod patronací prezidenta Botswany pana Seretse Khama Ian Khama.

Přesun nosorožců z Jihoafrické republiky do Botswany probíhal pod patronací prezidenta Botswany pana Seretse Khama Ian Khama.

FOTO: archiv autora

Afrika má mnoho zdrojů – ropu, nerosty a půdu. Můj búrský kamarád Glenn mi jednou řekl: „Svět na Afriku kašle. Kašlal na ni odjakživa, ale teď možná nejvíc v historii. Za zlomek peněz utracených v nesmyslných válkách v Iráku a Afghánistánu by po Africe všude mohly být silnice a rozvedená pitná voda.“ Když jsem namítl, že Afrika pořád čeká nějakou pomoc (což je další mýtus), dodal smutně: „Ne, stačilo by, kdyby nám svět platil za naše věci tak, jak má, a kdyby dohlédl, aby peníze skončily tam, kde mají skončit. To teď dělají Číňani, a vy Evropani budete jednou plakat, že jste to prošvihli.“ Bylo to tak před šesti lety a od té doby postavili Číňané mnoho kilometrů silnic a mnoho kilometrů vodovodů. Evropané přinášejí humanitární pomoc a Číňané infrastrukturu. Netroufám si hodnotit, jen konstatuji.

Když příprava na transport byla dokončena, všichni si oddechli a byli si jisti, že odvedli dobrou práci.

Když příprava na transport byla dokončena, všichni si oddechli a byli si jisti, že odvedli dobrou práci.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Navíc sami bohatí Afričané začínají stále častěji vytvářet komunitní projekty, které velmi citlivě přinášejí udržitelný pokrok do míst, kam by se jinak nemohl dostat. Takové projekty jsou velmi často napojeny na využití lokálních zdrojů. A téměř vždy spolu se vzděláním přinášejí i možnosti nabyté vzdělání uplatnit v místě, v rámci komunity. To dává naději, že nedojde k vylidnění vesnic a exodu obyvatel do měst.


Divočina

Asie se posledních deset patnáct let potýká s následky vzniku tzv. PET populace. Do života běžných lidí vstoupila moderní doba. Projevilo se to v mnoha ohledech, ale ukazuje se, že nejhorší je ekologický problém s igelitovými obaly a PET lahvemi. Tradiční obaly, které byly z přírodních materiálů a příroda si s nimi uměla poradit, byly nahrazeny něčím, na co nebyla asijská společnost připravena. Podobná „PET populace“ se dere k moci i v Africe. Rostoucí tlak urbanizace na zábor půdy a na narušování tradičních systémů začíná mít stále větší a větší dopad na divokou přírodu.

Přečtěte si zajímavé články o Africké přírodě.

Afrika už není o tom, že byste na divoká zvířata mohli narazit kdekoli. Je to záležitost národních a soukromých parků. Parků obrovských rozměrů, parků vedených vzdělanými a odhodlanými profesionály, ale v mnoha případech už parků za plotem. Velké národní parky jako Masai Mara, Serengeti, Samburu, Krugerův národní park a další zatím nejsou od okolí odděleny žádnou bariérou, ale zemědělská činnost a zástavba v okolí parků začínají vytvářet překážky přirozené migraci zvířat. Pro návštěvníka, který přijel na safari, to není vůbec patrné, ale už to začalo…

Snad se Afrika od Asie poučí a „PET populace“ nebude mít takový dopad na přírodu a ekosystémy jako v Asii.

Byla jedna ze soch Ramesse II. ponična už v době královny ze Sáby?

Byla jedna ze soch Ramesse II. poničena už v době královny ze Sáby?

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Nedostatek historie

Velmi často se uvažuje o Africe jako o kontinentu bez dávné historie. Lidé v té souvislosti často nevnímají Egypt, Tunisko, Maroko a Alžírsko jako součást Afriky. Jako by arabská část Afriky patřila někam jinam. Jenže většinu památek v Egyptě nevybudovali Arabové, ale Afričané. Navíc úžasné památky jsou i na mnoha dalších místech Afriky. Tolik podceňovaná a pro většinu z nás neznámá Etiopie je protkána nesmírně zajímavými monumenty. Mali se svými hliněnými chrámy a paláci. Zimbabwe se svým tajemným Velkým Zimbabwe a další místa.

Symbolem Lalibely je chrám Sv. Jiří (Bet Giyorgis)

Symbolem Lalibely je chrám sv. Jiří (Bet Giyorgis)

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pradávné dějiny Afriky jsou nesmírně zajímavé, ale zatím Evropany opomíjené. Určitě nastane jejich čas a milovníci historie zabloudí i sem.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 
Zemědělská produkce je v Ugandě velmi vysoká a roste každým rokem.

Zemědělská produkce je v Ugandě velmi vysoká a roste každým rokem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín:  02. 02. 2018

Cena: 89 990,-

Více informací o zájezdu zde 

GARANTUJEME USKUTEČNĚNÍ ZÁJEZDU

 

EXPEDICE UGANDA

NEJEN ZA GORILAMI

s českým průvodcem

"Perla Afriky", jak Ugandu po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás jedinečná příroda, množství zvěře, a nesmírně přátelské obyvatelstvo – a to vše nezasažené masovou turistikou. Deštný prales Ugandy je jedním z posledních míst na světě, kde žijí horské gorily – najdete tu posledních asi 300 goril, polovinu světové populace. Připravte se na mnohá překvapení a improvizace, která z expedice do Ugandy udělají životní zážitek. Uganda je opravdovým surovým a dosud neopracovaným diamantem Afriky.

 
 
 
Ruaha v Tanzanii. Surové, velmi autentické safari.

FOTO: archiv autora

Termín:  02. 03. 18 + 20. 04.18

Cena: 45 990,-

Více informací o zájezdu zde 


 

SAFARI V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

s českým průvodcem

Během týdenního poznávacího zájezdu s českým průvodcem ochutnáte to nejlepší z jihoafrického safari. Zažijeme společně pěší safari, safari v otevřeném voze 4x4 v soukromé rezervaci v rámci Velkého Krugerova NP, celodenní safari v Krugerově NP, budeme grilovat – braai – a v neposlední řadě navštívíme i Blyde River Canyon

SKVĚLÁ CENA: 45 990,-

(včetně letenek a vstupů do parků)

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Více informací zde


BANGKOK + OSTRŮVEK KOH HAI

NEJLEPŠÍ CENA!

Kdo chce uniknout masové turistice a chce zažít Thajsko jako za starých dobrých časů, může se vydat na ostrov Koh Hai (Ngai). Pobyt na malém kouzelném ostrůvku kombinujeme v této nabídce s pobytem v Bangkoku. Především proto, aby cesta na ostrov nebyla tak dlouhá, a i z důvodu návaznosti letů.

Pobyt na ostrově můžeme krátit nebo prodloužit podle vašeho přání.

od 32 500,- Kč za 7 nocí

 
 

Koh Hai (Ngai)

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

 

Řeka Kwai

FOTO: Serenata Hotels


Více podrobností

NÁDHERNÁ KOMBINACE

BANGKOK + ŘEKA KWAI +

OSTRŮVEK KOH HAI + KRABI

Kombinace Bangkoku, třídenního výletu na řeku Kwai a pobytu u moře. Poznávací zájezd na řeku Kwai je i pro rodiny s dětmi, kde si užijí jak lezení v korunách stromů v džungli, tak i ubytování na "vodě". Nádherný "zapomenutý" ostrov Koh Hai je pro milovníky klidu a romantiky a milovníky šnorchlování, určitě i pro rodiny s dětmi. Na konci pobytu na Krabi naopak poznáte i Thajsko s jeho ruchem a nočním životem.

57 400,- ZA 11 NOCÍ

 

 

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 4. 11. 2017

Cena: 92 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

NAMIBIE – BARVY POUŠTĚ

s českým průvodcem

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější "atrakce", jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
 

Vietnam, The Anam

FOTO: archiv autora

Vietnam, The Anam

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Více informací

ŠPIČKOVÝ VIETNAMSKÝ RESORT

THE ANAM

 Žádný stres a žádné negativní myšlenky. Návrat do starých dobrých koloniálních dob, kdy servis byl ještě servisem a úslužnost byla ještě úslužností. The Anam dokazuje, že to jde. Majitelé a architekti si ale byli vědomi toho, že nelze vytvářet pouhou repliku minulosti, že je nutné najít harmonii mezi nádechem koloniální doby a provozováním moderního 5* resortu. Podařilo se jim nenápadně oba, na první pohled tak odlišné světy propojit a vytvořit tak harmonii, která hosty nadchne.

DOPŘEJTE SI SKVĚLOU KVALITU ZA VYNIKAJÍCÍ CENU.

  

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU–EKVÁDOR–KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze třech latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.