Kde vlastně ten Mauricius je?

Mauricius naleznete téměř u obratníku Kozoroha východně od Madagaskaru. Objevili jej arabští mořeplavci v 9. století a začátkem 16. století zde přistáli Portugalci na svých objevných cestách kolem Afriky. Trvaleji se zde usídlili po roce 1598 Nizozemci a dali ostrovu jméno po princi Maurici de Nassau. Jejich extenzivní hospodaření mělo negativní dopady na zdejší přírodu, a snad proto Nizozemci Mauricius kolem r. 1710 de facto opustili. V roce 1715 se zde natrvalo usadili Francouzi a dali ostrovu jméno Ile de France. Následoval rozmach prosperující kolonie zaměřený na pěstování cukrové třtiny či koření.

Dinarobin Hotel Golf and Spa

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

 Vliv Britů se nedá popřít!

Zlomem byla velká námořní bitva mezi Francouzi a Brity v roce 1810 coby součást napoleonských válek. Tuto bitvu sice Napoleonova flotila vyhrála, ale o tři měsíce později se na ostrov Britové vrátili a tentokrát jej obsadili. Pojmenovali jej opět Mauricius a jako úřední jazyk zavedli angličtinu. Nicméně obyvatelstvo si mohlo ponechat své náboženství a jazyk. Etnické složení obyvatel se začalo výrazněji měnit po zrušení otroctví v roce 1835 – místo afrických otroků sem směřovala levná pracovní síla z Indie dnes tvořící většinu oproti původním míšencům – Kreolům.

Mauricius, palírna

Mauricius, palírna

FOTO: archiv autora

Palírna Chamarel je elegantní a architektonicky velmi zajímavý provoz. Určitě stojí za návštěvu.

FOTO: archiv ck Marco Polo

 

Lahodný rum  je provoněný sluncem

Náš titulek nelže – již po staletí se na ostrově pálí výtečný třtinový rum, vlastně takový sekundární produkt výroby cukru. Ostatně to mají společné snad všechny země s produkcí cukrové třtiny, ať už „zdejší“ Mauricius a Réunion, nebo oblast Karibiku (za všechny jmenujme alespoň Jamajku). No, a že při návštěvě některé z palíren potkáte černookou dceru majitele (paliče), to se přece vyloučit nedá? V současné době má nejlepší renomé palírna Chamarel, která – jak se prezentuje – nevyužívá k pálení zbytkovou melasu (vzniká při výrobě cukru), ale nechává kvasit a následně destiluje čistou šťávu vylisovanou z třtiny.

Paličova dcera? Kdo ví, jisté je, že průvodkyně palírnou jsou velmi příjemné a profesionálně dokonalé.

Paličova dcera? Kdo ví, jisté je, že průvodkyně palírnou jsou velmi příjemné a profesionálně dokonalé.

FOTO: archiv ck Marco Polo

Oblast Chamarel, podle které se jmenuje palírna skvělého rumu, je na jihozápadě ostrova a bývá častým cílem výletníků: kromě uvedené palírny rumu je zde tzv. země sedmi barev nabízející vycházku lávovým polem, kde barva skutečně přechází od světle okrové až po hnědočernou. Efekt však vynikne pouze za plného slunečního svitu. Cca o tři kilometry dále naleznete zhruba stometrový vodopád padající do vyhaslého kráteru. Hezký, ale na „nedalekém“ Réunionu by platil za outsidera... Máte-li rádi zvířata, spojte Chamarel s návštěvou krokodýlí farmy La Vanille. Kromě krokodýlů tam naleznete stovky obřích suchozemských želv (můžete se mezi nimi procházet!) a expozici věnovanou legendárnímu ptákovi dodo.

Mauricius, palírna

Mauricius, palírna

FOTO: archiv autora

Cukrovou třtinu přinesli na ostrov již Nizozemci, avšak skutečný rozmach pěstování zaznamenala až za francouzského guvernéra Mahého de Labourdonnais v polovině 18. století. Dodnes je hlavní zemědělskou plodinou pokrývající značnou část povrchu Mauricia a sklízenou zhruba od července do listopadu. V posledních letech však pěstování a produkce cukru poněkud stagnují, a to v podstatě ze dvou příčin: třtina je poměrně náročná na vláhu, takže pokud farmář nemá na zavlažovací systémy, těžko dokáže držet krok. Ještě zásadnější pak jsou různé kvantitativní restrikce EU na dovoz cukru.

Mauricius, palírna

Mauricius, sklizeň cukrové třtiny

FOTO: archiv autora

Tady prostě nemůžete jinak, než v pohodě odpočívat.

Tady prostě nemůžete jinak než v pohodě odpočívat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jistě se najdou zájemci, kteří by Mauricius rádi navštívili, ale přijde jim pro dovolenou příliš málo akční. Tady je pomoc lehká – vždyť necelou hodinku letu je nádherný hornatý ostrov Réunion a dvě hodiny letu kouzelné Seychelly... A ani Afrika není nedosažitelná, přímé lety jsou do Johannesburgu i do Kapského Města. A takové kvalitní africké safari doplněné komfortním relaxem na Mauriciu, to je opravdová kombinace snů.

Golfisté se na Mauricius rádi vracejí. Takový pohled na našich hřištích nezažijí.

Golfisté se na Mauricius rádi vracejí. Takový pohled na našich hřištích nezažijí.

FOTO: CK Marco Polo International

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

Hyena díky svým čelistem dokáže rozdrtit i velmi tvrdé kosti a poradí si i s kůží zeber.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10.11. + 02.03. 18 + 20.04.18

Cena: 45.990,--

Více informací o zájezdu zde 


 

SAFARI V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

s českým průvodcem

Během týdenního poznávacího zájezdu s českým průvodcem ochutnáte to nejlepší z jihoafrického safari. Zažijeme společně pěší safari, safari v otevřeném voze 4x4 v soukromé rezervaci v rámci Velkého Krugerova NP, celodenní safari v Krugerově NP, budeme grilovat - braai a v neposlední řadě navštívíme i Blyde River Canyon

SKVĚLÁ CENA: 45.990,--

(včetně letenek a vstupů do parků)

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více informací zde


BANGKOK + OSTRŮVEK KOH HAI

NEJLEPŠÍ CENA !

Kdo chce uniknout masové turistice a chce zažít Thajsko jako za starých dobrých časů, může se vydat na ostrov Koh Hai (Ngai). Pobyt na malém kouzelném ostrůvku kombinujeme v této nabídce s pobytem v Bangkoku. Především proto, aby cesta na ostrov nebyla tak dlouhá a i z důvodu návaznosti letů.

Pobyt na ostrově můžeme krátit nebo prodloužit podle vašeho přání.

od 32.500,- Kč za 7 nocí

 
 

Mauricius, Cap Ouest

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Více podrobností

DO SRDCE INDICKÉHO OCEÁNU

MAURICUS - CAP OUEST

Super volba pro ty, kteří chtějí Mauritius navštívit, ale nechtějí se vázat na hotelové komplexy. Ideální pro rodiny či skupinky přátel.

47.900,- ZA 10 NOCÍ

 

 

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 4.11. 2017

Cena: 92 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

NAMIBIE - BARVY POUŠTĚ

s českým průvodcem

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější "atrakce", jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
 
  

Vietnam, The Anam

FOTO: archiv autora

Více informací

ŠPIČKOVÝ VIETNAMSKÝ RESORT

THE ANAM

 Žádný stres a žádné negativní myšlenky. Návrat do starých dobrých koloniálních dob, kdy servis byl ještě servisem a úslužnost byla ještě úslužností. The Anam dokazuje, že to jde. Majitelé a architekti si ale byli vědomi toho, že nelze vytvářet pouhou repliku minulosti, že je nutné najít harmonii mezi nádechem koloniální doby a provozováním moderního 5* resortu. Podařilo se jim nenápadně oba, na první pohled tak odlišné světy, propojit a vytvořit tak harmonii, která hosty nadchne.

DOPŘEJTE SI SKVĚLOU KVALITU ZA VYNIKAJÍCÍ CENU.

  

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Ekvádor

FOTO: archiv autora

 

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU - EKVÁDOR - KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze třech latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.