Impozantní dědictví

Írán se řadí na sedmé místo mezi zeměmi světa v počtu památek UNESCO. Potomci starých Peršanů stále ještě představují 51% populace a mají k památkám nesmírný respekt a úctu. Prvky staré perské kultury se projevují i v moderní architektuře, malířství a sochařství. Jsou tedy k vidění téměř na každém kroku. Kdo chce zažít opravdový Orient, měl by se do Íránu vydat.

Írán, Persepolis

Írán, Persepolis

FOTO: archiv CK Marco Polo

Div 1. -  Persepolis

Starobylé město, které se nachází 60 km severovýchodně od města Širáz (Shiraz).  Dlouhá století bylo pohřbeno pod pískem. Legendy o její existenci přitahovaly cestovatele, dobrodruhy i archeology po dlouhá století. Teprve ve 30. letech minulého století ale byly provedeny vykopávky, které odhalily velkolepost a krásu tohoto bývalého hlavního města perské říše.

Írán, Persepolis

Írán, Persepolis

FOTO: archiv CK Marco Polo

Město založil pravděpodobně Darius kolem roku 518 př. n. l. a existovalo jen necelých 200 let. Jeho zkázu řídil osobně Alexandr Veliký kolem roku 300 př. n. l. jako pomstu za napadení Athén. Od roku 1979 je Persepolis zařazena na seznam památek UNESCO.

Írán, Persepolis

Írán, Persepolis

FOTO: archiv CK Marco Polo

Írán, Shah Mosque

Írán, Shah Mosque

FOTO: archiv autora

Div 2. - Šáhova mešita

V Isfahánu, třetím největším městě Íránu, najdete nádhernou stavbu mešity, která je také památkou UNESCO.  Isfahán je městem, které má možná ze všech měst Íránu nejdivočejší historii, protože se tu prošli snad všichni dobyvatelé, kteří v oblasti Persie kdy působili. Peršané, Alexandr Veliký, Seldžutští Turci, Arabové i Mongolové.

Írán, Shah Mosque

Írán, Shah Mosque

FOTO: archiv autora

Šáhova mešita, někdy ji můžete najít pod názvem Imámova mešita, nebo dokonce mešita Imáma Chomejního, začala vyrůstat v Isfahánu roku 1611. Její kopule se pne do výšky 54 metrů. Zajímavostí je, že s náměstím, na kterém je postavena, svírá úhel 45°. Vstupní portál totiž musí podle tradice směřovat k Mekkce.  Mešita je proslavená díky svým barevným mozaikovým dlaždicím.

Írán, Shah Mosque

Írán, Shah Mosque

FOTO: archiv autora

Írán,Haft Tape

Írán,Haft Tape

FOTO: archiv CK Marco Polo

Div 3. - Haft Tepe

Stálo tu kdysi starobylé město Kabnak, datované některými odborníky až do období 1500 let př. n. l. Bylo centrem starodávné kultury Elamitů (Elamu), jedné z nejstarších kultur na světě.

Často se o této kultuře hovoří jako o předchůdkyni bohaté kultury Persie, ale jsou i vědci, kteří to popírají a tvrdí, že mezi oběma kulturami není žádná kontinuita, že kultura Elamu zanikla cca 400 let př. n. l. a na Persii neměla vliv.

Nicméně vykopávky Haft Tepe (Haft Tappeh) ukazují návštěvníkům neuvěřitelně starou kulturu, kde si můžete prohlédnout velký chrám určený k uctívání boha Kirwashira. Pod chrámem je pohřební komplex pro krále a jeho rodinu.  Archeologické práce nadále pokračují a s napětím se čeká na další senzační odhalení.

Írán, Naqsh e Jahan

Írán, Naqsh e Jahan

FOTO: archiv CK Marco Polo

Div 4. - Naqsh-e Jahan náměstí

I další div Íránu se nachází v Isfahánu. Náměstí široké 160 metrů a dlouhé 560 metrů. Bylo postaveno v letech 1598 až 1629. Náměstí ohraničují dvě arkády, doplněné celou řadou budov, především z období dynastie Sáfiovců (1501-1736) – Šáhova mešita, palác Ali Qapu, mešita šejka Loftolláha atd. Jedná se o jedno z největších náměstí na světě a skvělý příklad íránské a islámské architektury.

Írán, Naqsh e Jahan

Írán, Naqsh e Jahan

FOTO: archiv CK Marco Polo

Írán,Eram Garden

Írán,Eram Garden

FOTO: archiv autora

Div 5. – Zahrada Eram Garden

Dalším divem Íránu je perská zahrada v Širázu. Zahrada nese jméno Eram, což je perská verze slova „Iram“ – nebe v Koránu.  Každý návštěvník jistě potvrdí, že zahrada Eram může klidně mít ambici být Rajskou zahradou.  Její výstavba s původním rozložením začala už za vlády dynastie tureckých Seldžuků, kteří ovládli Persii v 11.-14. století. Opravena a rekonstruována byla v 18. století. Každý vládce se chtěl pochlubit tím, že zahradu vylepšil.

Írán,Eram Garden

Írán,Eram Garden

FOTO: archiv autora

Írán, Nasir Ol Molk

Írán, Nasir Ol Molk

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Div 6.  -  Mešita Nasir ol Molk

I další div se nachází v Širázu. Proto si dejte na tohle nádherné a zajímavé město dost času, abyste si všechna jeho kouzelná místa měli čas pořádně projít a prohlédnout. Mešita Nasir ol Molk, přezdívaná Růžová mešita, je tradiční mešita v Širázu. Unikátní architektura této mešity často dráždila konzervativce v islámu, ale nikdo neměl odvahu ji zbořit nebo poničit.

Írán, Nasir Ol Molk

Írán, Nasir Ol Molk

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Naprosto ojedinělé a jedinečné je použití barevného skla na fasádě a v oknech a použití růžových dlaždic. Určitě se do mešity vydejte ráno. Ranní světlo prochází okny do interiéru a vybarvuje ho do fantastické podoby.

Írán, Vank Cathedral

Írán, Vank Cathedral

FOTO: archiv autora

Div 7. –  Katedrála Vank

V některých zdrojích můžete najít označení katedrály jako kostel Svaté sestry, jinde je nazývána katedrálou Vank. Sdružuje kolem sebe křesťanskou komunitu z města Isfahan a jeho okolí. Původně arménský kostel, vybudovaný na počátku 17. století, byl později přestavěn a rozšířen, aby stačil potřebám rostoucí křesťanské komunity. Zajímavý je interiér katedrály. Mísí se tu křesťanské a islámské prvky. Na nádvoří můžete najít hroby pravoslavných a protestantských věřících a v jednom rohu nádvoří i nenápadný památník turecké genocidy Arménů.

Írán, Vank Cathedral

Írán, Vank Cathedral

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 
Tarangire v Tanzanii. Sloni v mokřadech.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo


Termín:  27.10. + 10.11. + 02.03. 18 + 20.04.18

Cena: 45.990,--

Více informací o zájezdu zde 


 

SAFARI V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

s českým průvodcem

Během týdenního poznávacího zájezdu s českým průvodcem ochutnáte to nejlepší z jihoafrického safari. Zažijeme společně pěší safari, safari v otevřené voze 4x4 v soukromé rezervaci v rámci Velkého Krugerova NP, celodenní safari v Krugerově NP, budeme grilovat - braai a v neposlední řadě navštívíme i Blyde River Canyon

SKVĚLÁ CENA: 45.990,--

(včetně letenek a vstupů do parků)

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací zde


BANGKOK + OSTRŮVEK KOH HAI

NEJLEPŠÍ CENA !

Kdo chce uniknout masové turistice a chce zažít Thajsko jako za starých dobrých časů, může se vydat na ostrov Koh Hai (Ngai). Pobyt na malém kouzelném ostrůvku kombinujeme v této nabídce s pobytem v Bangkoku. Především proto, aby cesta na ostrov nebyla tak dlouhá, a i z důvodu návaznosti letů.

Pobyt na ostrově můžeme krátit nebo prodloužit podle vašeho přání.

od 32.500,- Kč za 7 nocí

 
 

 

Řeka Kwai

FOTO: Serenata Hotels

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více podrobností

NÁDHERNÁ KOMBINACE

BANGKOK + ŘEKA KWAI +

OSTRŮVEK KOH HAI + KRABI

Kombinace Bangkoku, třídenního výletu na řeku Kwai a pobytu u moře. Poznávací zájezd na řeku Kwai je i pro rodiny s dětmi, kde si užijí jak lezení v korunách stromů v džungli, tak i ubytování na "vodě". Nádherný "zapomenutý" ostrov Koh Hai je pro milovníky klidu a romantiky a milovníky šnorchlování, určitě i pro rodiny s dětmi. Na konci pobytu na Krabi naopak poznáte i Thajsko s jeho ruchem a nočním životem.

57.400,-- ZA 11 NOCÍ

 
 

 

Pomníky minulých časů. Namibie.

Pomníky minulých časů. Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 4.11. 2017

Cena: 92 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

NAMIBIE - BARVY POUŠTĚ

s českým průvodcem

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, jež dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější "atrakce" jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
  

Vietnam, The Anam

FOTO: archiv autora

Více informací

ŠPIČKOVÝ VIETNAMSKÝ RESORT

THE ANAM

 Žádný stres a žádné negativní myšlenky. Návrat do starých dobrých koloniálních dob, kdy servis byl ještě servisem a úslužnost byla ještě úslužností. The Anam dokazuje, že to jde. Majitelé a architekti si ale byli vědomi toho, že nelze vytvářet pouhou repliku minulosti, že je nutné najít harmonii mezi nádechem koloniální doby a provozováním moderního 5* resortu. Podařilo se jim nenápadně oba, na první pohled tak odlišné světy, propojit a vytvořit tak harmonii, která hosty nadchne.

DOPŘEJTE SI SKVĚLOU KVALITU ZA VYNIKAJÍCÍ CENU.

  

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU - EKVÁDOR - KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze třech latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.