Lidská paměť je nevyzpytatelná

Přesto kdesi vzadu stále vnímáme poloostrov Jápané na severu Srí Lanky jako něco, co po léta souviselo s násilím a utrpením. Jenže občanská válka je díky bohu v této divukrásné zemi passé a vaše kroky vás konečně mohou bezpečně zavést do míst, která byla téměř tři desetiletí pro turistu tabu. Vydejte se s námi do míst, která – nejen geograficky – jsou blíže Indii než metropoli Kolombu a uvidíte zcela jinou Srí Lanku.

V ulicích

Uzavřený pánský klub na srílanský způsob

FOTO: archiv CK Marco Polo

Chybí infrastruktura silnic

Ještě před velmi krátkým časem to byla nekonečná celodenní cesta – z pochopitelných důvodů nebylo možné na sever vybudovat kvalitní silnici a navíc spousta vojenských kontrol, kde nikdy nebylo jisté, že vás pustí dál. Naštěstí to už je dnes minulostí, až do Jaffny vede perfektní široká asfaltka a kontrola zůstala jen jedna: vojenský checkpoint u Vavunie, kde ještě před několika málo lety končilo území pod kontrolou vlády a začínalo území „Tygrů“.

Elephant pass_sebevražedný buldozer

Elephant pass – sebevražedný buldozer

FOTO: Michal Tvrzník, Marco Polo Int.

Elephant pass

Žádné obavy z tísnivých dojmů, až po Elephant Passech v podstatě pozůstatky doby temna nejsou – žádné trosky budov či vojenské techniky. Jen vojenských campů je tu možná větší hustota než jinde na Srí Lance. Cesta vede napříč Kilinochchi, jinak průměrné městečko na trase, které však bylo neformálním hlavním městem území kontrolovaného Tygry osvobození tamilského Ílamu (dále LTTE). Když bojovníci LTTE při finální ofenzivě armády opouštěli město, zničili městský vodojem a ponechali místní obyvatelstvo bez vody. Zhroucená stavba připomíná coby jediné memento vládu „Tygrů“.

V ulicích

V ulicích

FOTO: archiv autora

Oběti vleklé nesmyslné války si zaslouží úctu

Kousek za Kilinochchi je úzký pruh země spojující poloostrov Jápané s ostatním územím, kterému se odpradávna říká Elephant Pass. Zejména v dobách portugalského a holandského koloniálního panství bývaly tudy hnány stovky vycvičených slonů, aby na poloostrově byli naloženi na lodě a exportováni především do Indie (kam to bylo z Jaffny nejblíže).

Nallur Temple

Nallur Temple

FOTO: Michal Tvrzník, Marco Polo Int.

V minulých desetiletích toto místo spíše proslulo nejzuřivějšími bitvami mezi LTTE a vládními jednotkami. Zde se na pár minut zastavte u památníku všem, kteří za léta nesmyslného násilí ztratili své životy, ať už byli na jakékoli straně či pouhými nevinnými oběťmi krvavých hrátek mocných.

St.James

St. James

FOTO: Michal Tvrzník, Marco Polo Int.

Svět Tamilů

A už je tu metropole severu – Jaffna. Návštěva musí začít tím nej..., co svět Tamilů i město nabízejí: monumentální chrám Nallur Kandaswamy Kovil. Není jen velkolepý, ale také velevýznamný a snad každý Tamil, kterého potkáte i mimo Jaffnu, vám potvrdí, že jej navštívil. Jeho historie je velmi stará, i když ten původní – tak jako desítky dalších – zničili Portugalci ve svém svatém katolizačním úsilí. Interiér je prostě úžasný a pro návštěvníka je jen škoda, že se v něm nesmí fotit.

MIrralliamman Temple

Mirralliamman Temple

FOTO: Michal Tvrzník, Marco Polo Int.

Pozor: zouvání je samozřejmostí a pánové musí odložit trička či košile a být svlečeni do půl pasu! Fotografovat naopak lze v jiných chrámech, například v typickém barevném Miralliamman Kovil.

Přes všechna utrpení jsou v Jaffně pohodoví lidé

Asi největší devízou Jaffny jsou jeho obyvatelé a nemalý čas by měl patřit jim. Přestože (nebo právě protože) mladá a střední generace vlastně téměř neměla šanci se s turisty setkat, jsou zejména ti nejchudší z nejnižších kast velmi přátelští a jejich znalost angličtiny je často nečekaná – ostatně historicky v tomto ohledu své sinhálské spoluobčany většinou trumfovali.

Východní pobřeží Srí Lanky.

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo Int.

Ostrov Nagadeepa je příkladem symbiózy dvou náboženství

Západně od poloostrova, směrem k Indii, se nachází několik ostrovů, z nichž ty největší Karaitivu, Kayts (Velanai) a Punkudutivu jsou dostupné po silnicích postavených na hrázích napříč mělkou lagunou Jaffny.

Nejprve po několikakilometrové hrázi přejedete na ostrov Kayts, kdy cestou můžete pozorovat důmyslné pasti rybářů. Ostrov s řídkým vesnickým osídlením projedete k jeho jihozápadnímu pobřeží a odtud po další hrázi na menší ostrov Punkudutivu, až dorazíte do malého přístaviště. Odtud vyjíždějí pitoreskní bárky coby ferry k cíli cesty. Po cca 15 minutách přistanete u mola cca šestikilometrového ostrůvku zvaného v sinhálštině Nagadeepa a tamilsky Nainativu.

Molo vás dovede k buddhistickému chrámu, jedinému takto zachovalému v celém regionu. Dle legendy se jedná o jedno ze tří míst, kam prý vstoupil sám Buddha při svých návštěvách Srí Lanky. Nádherná je právě socha Buddhy tradičně chráněného celým vějířem kober.

Nagadeepa

Nagadeepa

FOTO: Michal Tvrzník, Marco Polo Int.

Hindu Kovil Festival

Hindu Kovil Festival

FOTO: archiv autora

V těsném sousedství buddhistického svatostánku, cca 300 metrů pěšky, pak stojí velký tamilský chrám Naga Pooshani Amman Kovil. V něm platí stejná pravidla jako v Nalluru ve městě, tedy nefotit uvnitř a pánové musí být nahoře obnaženi. Oproti Nalluru je tento až kýčovitě barevný, tak jak je to pro většinu tamilských chrámů typické. Některá zobrazení (např. krávy) vás asi rozesmějí, ale místní to ve své hinduistické víře takto prostě vidí.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Hindu Kovil Festival

FOTO: archiv autora

Více informací zde

Cena : 75 990

Termín:  25. 9. 2017

SRÍ LANKA

DVĚ TVÁŘE JEDNÉ KRÁSKY

Kromě tradičních klenotů sinhálské části ostrova – dechberoucích Sigiriye a Dambully, monumentálních Anuradhapury či Polonnaruwy anebo pulsujícího Kandy – se tentokráte vypravíme i na tamislý sever a východ, kde nás čeká tajuplná Jaffna i okolní ostrovy plus nádherné východní pláže Passikudah a Nilaveli.

GARANTOVANÝ ODLET: 25. 9. 2017

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen na romantický pobyt ve dvou.Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta – cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 

 

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 4. 11. 2017

Cena: 92 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

NAMIBIE – BARVY POUŠTĚ

s českým průvodcem

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější "atrakce" jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU – EKVÁDOR – KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze třech latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyetylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena