Sloní lázně

Tarangirští sloni milují především mokřady, kam se vracejí ze svých poutí za potravou a dopřávají si bahenní lázně. Proseděl jsem u mokřadů celé hodiny. Safari mne naučilo trpělivosti. Po čase jsem začal pozorovat, že příchody a odchody jednotlivých skupinek a stád mají svůj vnitřní rytmus. Jako by existoval nějaký nepsaný jízdní řád, který všichni sloni v Tarangire dodržují. Každá rodina má ve svém cestovním plánu zařazenu návštěvu mokřadů v určitý den a v určitý čas. Velmi podobné je to i v Amboseli a v Tsavo v Keni. Sloni v Tarangire vás nadchnou a díky tomu, že se můžete pohybovat i mimo cesty, a dokonce se můžete po parku vydat i po svých, dostanete se ke slonům nezvykle blízko.

Tarangire

Tarangire

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vandr uvnitř národního parku

V Tarangire stojí jeden legendární kemp. Paul Oliver, jedna z nejvýraznějších postav safari ve Východní Africe, se rozhodl splnit si svůj sen a v roce 1992 otevřel v Tarangire Oliver’s Camp. Svou osobní přítomností chtěl chránit slony v Tarangire před pytláky. Projevil tehdy nesmírnou odvahu, zarputilost a vizionářství. Za jeho zásluhy mu je dodnes umožněno chovat se v národním parku jinak než ostatní. Má například možnost zařídit pro své hosty několikadenní putování po parku s přespáním v provizorních kempech. Hosté jdou pěšky z jednoho kempu do druhého, spí v otevřené krajině, u napajedel, ve skalách apod. Vandr po Tarangire stojí za to. Dost často se vám bude tajit dech. Někdy nad nádherou, kterou potkáte, jindy strachem, ale obojí patří k věci.

Mobilní kemp v otevřené krajině.

Mobilní kemp v otevřené krajině.

FOTO: archiv autora

Pozor na mouchu tse-tse

Nikde jsem nepotkal tolik much tse-tse jako v Tarangire, ale přesto bych radil každému, kdo se chystá navštívit Tanzanii, aby svou safari cestu zahájil právě tady. Zvlášť v době, kdy do parku přijdou velká stáda pakoňů a na mokřadech se usadí hejna ptáků z Evropy a severní Afriky. Tarangire má totiž své zvláštní kouzlo. Navíc je tu nesmírně zajímavá a velká sloní populace.

Oliver´s camp. Pěší safari.

Oliver’s camp. Pěší safari.

FOTO: Oliver´s camp

Zimoviště tažných ptáků, ráj fotografů

Čápi, volavky, egyptské husy a další a další druhy přilétají do Tarangire přezimovat. Potoky, jezírka a mokřady nabízejí dostatek potravy a bezpečí. Se stěhovavými ptáky roste populace dravců, kteří se živí drobným ptactvem. Kdo rád pozoruje ptáky nebo kdo je rád fotí, měl by Tarangire zařadit do svého cestovního plánu. V parku je vybudováno několik perfektních pozorovatelen. Fotografové ocení i to, že se mohou vydat pěšky na místa, která jim zaručí to správné světlo, a nejsou tudíž odkázáni jen na fotografování z terénních vozů. Mají tím pádem dostatek času počkat si na ten správný záběr. Fotosafari je dobré si dopředu vyjednat a nečekat až na improvizaci po příjezdu. Pozorovatelny mohou být obsazeny, stěhovaví ptáci se mohou zpozdit nebo nemusí přiletět. Je příliš mnoho proměnných, které je třeba před cestou znát.

Baobaby, baobaby, baobaby.

Baobaby, baobaby, baobaby.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Malý princ by skákal radostí

Jakmile projedete vstupní branou do parku, uvědomíte si, že jste v zemi bájných baobabů. Nejsou v parku všude, ale jsou místa, kde jich je tolik, že máte pocit, že si vzájemně podávají ruce, a kdyby je nedržely v zemi mohutné kořeny, určitě by spolu tančily. Je to fascinující obraz, zvlášť při západu slunce. Některé baobaby jsou tak obrovské, že v jejich dutinách mají svá doupata leopardi. Schovávají si v nich svou kořist a chodí do prohlubní v korunách pít nachytanou vodu. Do dutiny v největším baobabu se pohodlně vejde až osm dospělých osob.

Tarangire

Tarangire

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Přečtěte si další zajímavé články o safari

Kdy do Tarangire?

Nejlepší období je od srpna do poloviny prosince a pak až od ledna do dubna. Cesty jsou suché a sjízdné, můžete se bez rizika vydat i mimo ně. Vaše auto nezapadne a dostanete se ke zvířatům hodně blízko. Tráva je suchá nebo hodně nízká a to je čas, kdy se můžete v doprovodu stopaře a rangera vydat na pěší safari. Až zaprší a tráva vyroste vysoko, nebude pěší safari bezpečné a míst, kam se budete po svých moci vydat, ubyde. Sucho přivádí zvěř k napajedlům a mokřadům a koncentrace zvířat setkávajících se na jednom místě roste. Stačí jen být u toho, být na blízku, sedět v autě nebo jen tak na bobku a pozorovat, vychutnávat si sounáležitost s divokou přírodou.

Tarangire

Tarangire

FOTO: archiv CK Marco Polo

Od konce října přichází pozvolna zelené období. Nejprve zaprší sem tam, pár drobných dešťů jako test, jako připomenutí, že se blíží doba, kdy se všechno změní. Od poloviny prosince prší tak silně, že je mnoho cest nesjízdných a navštívit Tarangire není úplně vhodné.

Tarangire

Tarangire

FOTO: archiv autora

Od konce ledna přicházejí stáda pakoňů a zeber a Tarangire se zelená a kvete. Vypadá úplně jinak než v  podzimním období sucha. A jiné je i safari. Pakoně a zebry jsou snadnou kořistí predátorů. V parku je mnoho mladých lvů, kteří se učí lovit. Vláhy je tolik, že zvířata nemusí k napajedlům, a některá z nich je tak složitější uvidět.

Tarangire

Tarangire

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Hindu Kovil Festival

FOTO: archiv autora

Více informací zde

Cena : 75 990 Kč

Termín:  25. 9. 2017

SRÍ LANKA

DVĚ TVÁŘE JEDNÉ KRÁSKY

Kromě tradičních klenotů sinhálské části ostrova – dechberoucích Sigiriye a Dambully, monumentálních Anuradhapury či Polonnaruwy anebo pulzujícího Kandy – se tentokráte vypravíme i na sever a východ, kde nás čeká tajuplná Jaffna i okolní ostrovy plus nádherné východní pláže Passikudah a Nilaveli.

GARANTOVANÝ ODLET: 25. 9. 17

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen na romantický pobyt ve dvou. Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta – cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 

 

Láska je láska. Národní park Etosha, Namibie.

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 4. 11. 2017

Cena: 92 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

NAMIBIE – BARVY POUŠTĚ

s českým průvodcem

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější „atrakce”, jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU – EKVÁDOR – KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze třech latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

Wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyetylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Specializovaný web na teakový nábytek - zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena