V afrikánštině znamená „vlei“ něco jako mokřina nebo prohlubeň naplněná vodou. V souvislosti s vyprahlou pouští zní tedy slovo „vlei“ tak trochu jako výsměch. Jenže v období krátkých vydatných dešťů se prohlubně „vlei“ velmi rychle naplní a po nějaký čas se stávají zásobárnou vody pro vše živé ze širokého okolí. „Vlei“ rozeznáte od okolní pouště velice snadno. Dno prohlubně (pánve) tvoří velice pevná krusta, která je větrem vyhlazená a je mnohem světlejší barvy než okolní písek. Některé pánve dokážou zadržet vodu i na několik týdnů.

Výlet balónem je drahý, ale je to celoživotní zážitek.

Výlet balónem je drahý, ale je to celoživotní zážitek.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Srdce pouště

Sossusvlei je pulzující srdce Namibijské pouště (Namib-Naukluft Park o rozloze 50 tisíc km²). 300 slunečných dní v roce zaručuje téměř stoprocentně, že budete mít při návštěvě dobré počasí. Přesto doporučuji období jara a podzimu (březen–květen a srpen–říjen), kdy noční chlad vyčistí nebe a podmínky pro fotografování jsou mnohem lepší než po zbytek roku. Pokud se rozhodnete pro konec srpna nebo září (místní jaro), některé části pouště mohou kvést nebo můžete navštívit unikátní oblast Namaqualand v nedalekém Západním Kapsku. Neopakujte chybu mnoha návštěvníků, kteří se rozhodli věnovat této oblasti jen jedno dopoledne. Všichni svého rozhodnutí litovali. Dejte Sossusvlei čas, vrátí vám ho silným zážitkem.

Některé stromy v Deadvlei mohou podle odborníků být staré až 800 let.

Některé stromy v Deadvlei mohou podle odborníků být staré až 800 let.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavé články o této oblasti.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Když rozkvete polopoušť, je to zázrak

.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Spitzkoppe – tahle krása musí být boží dílo

Nejvyšší duna v Africe – Big Mama

Vrcholek vyhlášené duny Big Mama se na první pohled zdá blízko. Až se ale začnou vaše boty bořit do písku a každým dalším krokem budou těžknout nohy, už vám tak blízko připadat nebude. Vezměte si s sebou dostatek tekutin, protože stín na Big Mamě rozhodně nečekejte. Výstup vás bude stát hodně potu a námahy, ale rozhodně stojí za to. Až se na vrcholu duny vydýcháte a zklidníte vaše rozechvělé ruce, uděláte určitě krásné snímky. Ať jste se na vrchol vydali brzo ráno, nebo pozdě odpoledne, pohled z Big Mama je úchvatný vždy. Otevírá se vám pohled do Naravlei, kam často přichází zvěř za potravou, a horní pohled na Deadvlei, kam určitě vyrazíte fotografovat suché kmeny stromů. Právě odtud pochází hodně nádherných fotografií.

Vyšplhat se dunu Big Mama dá zabrat, ale stojí to za to. Snažte se být zde hned ráno mezi prvními.

Vyšplhat se na dunu Big Mama dá zabrat, ale stojí to za to. Snažte se být zde hned ráno mezi prvními.

FOTO: archiv autora

 Vyhněte se ostatním turistům

Nečekejte, že v jedné z nejkrásnějších pouštních oblastí budete sami. Navíc pořídit opravdu dobré snímky můžete ve velmi omezeném čase, brzy ráno nebo pozdě večer. Určitě si přivstaňte, ať jste u vstupní brány do oblasti při rozbřesku. Pokud jedete s průvodcem, máte ulehčenou práci s hledáním těch správných míst pro vaše nejlepší snímky. Pokud se spolehnete pouze na své vlastní orientační schopnosti, moc se nezdržujte. Vystoupat na Big Mamu (někdy nazývaná také jako duna č. 45) chce každý z návštěvníků, a pokud nejste mezi prvními, není to ono. Raději nechte Big Mamu na později a vydejte se rovnou do Deadvlei, ať máte klid na focení suchých stromů. Každá minuta hraje roli.

Pokud se chystáte do Afriky na safari, určitě si přečtěte:

FOTO: Jan Papež

Jak se nenechat napálit při výběru safari

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pět nejčastějších triků, které používají cestovní kanceláře při prodeji poznávacích zájezdů do Afriky
Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora

Poušť není bez života

Je snadné nabýt dojmu, že nic nemůže trvale přežívat v teplotách přes 40 °C během dne, které na noc padnou často až k bodu mrazu. Navíc v lokalitě, kde je voda tak vzácná. Ale život si dokáže najít způsob, jak existovat i v království pouště a písku. Když budete pozorní nebo když budete mít dobrého průvodce, narazíte na dunách velmi často na drobné stopy po pohybu skarabea, jednoho z více než 200 druhů brouků obývajících poušť. Můžete narazit i na různé druhy plazů, kteří jsou dokonale přizpůsobeni k životu v extrémních podmínkách Namibijské pouště. Pokud chcete drobné živočichy v poušti pozorovat, musíte se obrnit trpělivostí a „splynout“ s terénem. Většina z nich má neuvěřitelně vyvinutou citlivost na chvění půdy, a přiblížit se k nim tedy není nic jednoduchého.

Nejlepší způsob, jak se do Namibie vydat, je expedice v náklaďáku

Namibie nemá na většině území téměř žádnou dopravní infrastrukturu. „Tady jsou jenom polní cesty necesty,” směje se pokaždé můj kamarád, když si stěžuji, že mne už bolí zadek z neustálého drncání. Po deštích se často stane, že cesta, po které jste si zvykli jezdit, zmizí a je nutné ji vyjezdit znovu, nebo dokonce ji vést trochu jinudy. Terénní náklaďák je pro Namibii naprosto ideální vozidlo. Podívejte se na video.

Když jdete nalehko..... Namibie.

Když jdete nalehko... Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Když na to máte, můžete si dovolit víc

Peníze sice nejsou všechno, ale jsou chvíle, kdy je fajn jich mít dost. Pokud si můžete dovolit služby Sossusvlei Desert Lodge, budete mít oproti jiným návštěvníkům několik podstatných výhod. Nejde jen o skvělé a komfortní zázemí, to si mnoho cestovatelů klidně odpustí, jde o možnosti pohybu v poušti a možnosti získat čas jen pro sebe i v místech, kde se obyčejně pohybuje hodně lidí. Velmi zkušení průvodci, kteří pro Sossusvlei Desert Lodge pracují, se vyznají dokonale v terénu a dovedou vás na osvědčená místa pro focení. Je to, jako by vás zkušený houbař vzal na své osvědčené místo, kde zaručeně rostou.

Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocit cestovatelů před několika staletími.

Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocit cestovatelů před několika staletími.

FOTO: archiv Wilderness Safaris

Chcete se projít pěšky? Chcete se projet na čtyřkolce? Chcete jet v terénním voze? Je jen na vás, co si vyberete. A v neposlední řadě, zůstáváte mezi dunami i v době, kdy všichni museli odjet. Večery a noci jsou jen pro vás a další hosty Sossusvlei Desert Lodge. Najednou se zastaví čas a vy máte ten totální pocit soužití s přírodou. Zázrak. A vy jste jeho součástí.


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací zde

Cena : 83.900,-- za 14 nocí

Termín: 8.9. 2017 + 8.5. 2018

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO INDIE

ZLATÝ TROJÚHELNÍK + HIMÁLAJ

Pokud jedete do Indie poprvé a chcete vidět aspoň to základní, tak právě pro Vás je tento zájezd. Uvidíte nejzajímavější místa a města jako Dillí, Agru a Jaipur, kdy je cesta zaměřena hlavně na památky, poté přeletíte do Lehu do nadmořské výšky nad 3000 m, kde Vás okouzlí krajina s výhledem na vrcholky Himálaje.
Pokud bude mít skupina 6 osob, pojede s ní česky mluvící doprovod. Jinak bude anglicky hovořící průvodce přítomen v Indii na daných místech.

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen na romantický pobyt ve dvou.Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta – cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 


Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Přímorožci jsou ozdobou národního parku Etosha.

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 4.11. 2017

Cena: 92 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

NAMIBIE - BARVY POUŠTĚ

s českým průvodcem

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější "atrakce" jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

 
  

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Ekvádor

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU - EKVÁDOR - KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze třech latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyetylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek - zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena