Námořníci se Pobřeží koster děsili

Branou do pekla nazval severní pobřeží Namibie Bartolomeo Diaz. Vztyčil tu sice své kamenné kříže, kterými zabíral území pro portugalskou korunu, ale vyprahlá a nepřátelská krajina mu neposkytla nic užitečného. Nenarazil na pitnou vodu, na obdělaná pole ani na domorodce, se kterými by mohl obchodovat. Mělké pobřežní vody a velmi bouřlivé počasí znamenaly pro mnoho lodí past, ve které uvízly navždy. Jméno Pobřeží koster použil poprvé spisovatel John Henry Marsh. Pojmenoval tak svou knihu o ztroskotání lodi The Dunedin Star. Skončila svou cestu Atlantikem 29.  listopadu 1942.

Bartolomeo Diaz stavěl své kamenné kříže na mnoha místech podél své cesty kolem Afriky. Některé z nich i na pobřeží Namibie.

Bartolomeo Diaz stavěl své kamenné kříže na mnoha místech podél své cesty kolem Afriky. Některé z nich i na pobřeží Namibie.

FOTO: archiv autora

Mnozí námořníci našli ve vodách u Skeleton Coast smrt.

Mnozí námořníci našli ve vodách u Skeleton Coast smrt.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Národní park

V roce 1971 vznikl národní park Skeleton Coast National Park. Bylo mu určeno území o rozloze téměř 17 000 km2, rozloha Jihočeského kraje doplněného o Vysočinu. Na první pohled se může zdát, že je to jen taková hra. Chrání se tu nehostinná krajina, která sama o sobě nahání každému hrůzu. Krajina plná skal a písku a neobydlená. Jenže pravda je trochu jiná. Návštěvníky velmi často překvapí, jak husté mlhy se válejí na pobřeží a v roklinách a jak chladné větry se mohou valit z Atlantiku. A ještě víc jsou návštěvníci překvapeni množstvím divokých zvířat, která mohou potkat.

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

FOTO: archiv autora

Na jih jedině s terénním vozem a na sever ani s ním, jen letadlem

Park je rozdělen na dvě sekce. Jižní sekce je přístupná jen terénním vozem, jiným vám nedovolí na území parku vjet. Zároveň je nutné mít svou vlastní zásobu pohonných hmot, pitné vody a jídla. Kdo není připraven, musí prokázat, že má zajištěno ubytování. Jsou to logické požadavky, vjíždíte na rozsáhlé území, kde se jen těžko dovoláte pomoci a kde vás může překvapit navátý písek na cestě, prasklá pneumatika, náhlá nevolnost a další nečekaná překvapení. Autem můžete až k řece Ugab, pak už jen letadlem. Krajina je neprůjezdná i pro terénní vozy.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavé články o Namibii

 Země bez lidí, plná zvířat

Nikdy jsem úplně nepochopil, jak je možné, že v tak nehostinné krajině může žít tolik zvířat. Překvapuje mne to znovu a znovu. Když potkáte slona na naprosto vyprahlé planině a víte, kolik musí denně vypít vody a kolik si musí opatřit potravy, aby přežil, jste v šoku. Navíc když si ho prohlédnete pořádně a vidíte, že netrpí nedostatkem, jeho tělo je zdravé, silné a budí respekt. Poslechnete si vysvětlení moudrých a zkušených lidí, ale stejně jen kroutíte hlavou. Pokud porovnáte životní podmínky slonů v Tarangire v Tanzanii, v deltě Okavango v Botswaně a slonů v Skeleton Coast, uznáte, že sloni tady si zaslouží velkou úctu. A podobné je to i s dalšími divokými zvířaty, která tu můžete potkat – žirafami, černými nosorožci, zebrami, lvy nebo gepardy.

Kde najdou sloni v této pouštní krajině dostatek potravy a pitné vody, je mi trvalou záhadou. Skeleton Coast, Namibie.

Kde najdou sloni v této pouštní krajině dostatek potravy a pitné vody, je mi trvalou záhadou. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Má smysl se sem vůbec vydávat?

Jen těžko se popisuje, proč by se sem člověk měl vydat. Je to asi ta zvláštní atmosféra konce světa, kterou je kemp obklopený. Ten zvláštní pocit, že se čas zastavil a že vlastně nevíte, v jakém věku se nacházíte. Jasně, máte kolem sebe moderní a pohodlné zázemí, ale když si odmyslíte terénní vůz, pohodlnou postel, sprchu a záchod a budete se věnovat přírodě, můžete si být jisti, že tak to tu vypadalo i v době, kdy Bartolomeo Diaz prozkoumával námořní cestu kolem Afriky.

Skeleton Coast je jednou ze zastávek expedice Namibia s upravným nákladním vozem. Ten znamená pro cestu po Namibii skvělé zázemí. Podívejte se na naše video a přesvědčte se, že náš náklaďák je mnohem lepší než obyčejný autobus.

Nemáte s kým cestovat? Expedice je pro vás ideální variantou.

Účastníci expedice neplatí příplatek za to, že cestují bez partnera! To je obrovská výhoda ve srovnání s tradičními poznávacími zájezdy. Nemáte s kým cestovat? Pak je pro vás expedice ideální variantou. Na expedici se nebudete cítit jako „křeni“, expedice, to je parta, společné zážitky, společné „dobývání“ Afriky. Okolo ohně se sedí do kruhu a oheň hoří na expedici téměř každý večer. Vždycky budete mít někoho napravo a někoho nalevo, s kým se dá dát do řeči.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací zde

Cena : 83 900 za 14 nocí

Termín: 8. 9. 2017 + 8. 5. 2018

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO INDIE

ZLATÝ TROJÚHELNÍK + HIMÁLAJ

Pokud jedete do Indie poprvé a chcete vidět aspoň to základní, tak právě pro vás je tento zájezd. Uvidíte nejzajímavější místa a města jako Dillí, Agru a Jaipur, kdy je cesta zaměřena hlavně na památky, poté přeletíte do Lehu do nadmořské výšky nad 3000 m, kde vás okouzlí krajina s výhledem na vrcholky Himálaje.
Pokud bude mít skupina šest osob, pojede s ní česky mluvící doprovod. Jinak bude anglicky hovořící průvodce přítomen v Indii na daných místech.

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen na romantický pobyt ve dvou.Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta – cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 


Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 4. 11. 2017

Cena: 92 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

NAMIBIE – BARVY POUŠTĚ

s českým průvodcem

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější „atrakce“, jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

 
  

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU – EKVÁDOR –  KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze třech latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyetylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Teaková sestava

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena