Do Botswany formou expedice

V Botswaně najdete jen velmi málo levných možností ubytování. Většina resortů je malých a luxusních. Jejich ceny se pohybují tak vysoko, že si to většina našinců nemůže dovolit. Levnější ubytování je vlastně jen v oblasti Chobe, a tak se většina Čechů a Moravanů vydává především tam. Je to škoda. Už totiž existuje varianta, jak procestovat Botswanu celou a neplatit za luxusní resorty. Je to cestování formou expedice ve speciálně upraveném náklaďáku.

Botswana, truck

Botswana, truck

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo

Expediční vozidlo

Všechna používaná expediční vozidla vycházejí z dlouholetých zkušeností nasbíraných při cestování nejen po safari v četných afrických zemích. Vozidla jsou postavena na míru, aby co nejlépe vyhovovala z hlediska bezpečnosti, pohodlí i spolehlivosti při dlouhých cestách v divoké přírodě. Jsou vybavena uzavíratelnými skříňkami na osobní věci, pohodlnými sedadly s bezpečnostními pásy, příruční lednicí, přístupnou během cesty, i lékárnou. Součástí vozů je samozřejmě zcela vybavená polní kuchyně a objemná nádrž na vodu.

Tábořiště při cestě náklaďákem.

Tábořiště při cestě náklaďákem.

FOTO: archiv autora

Kempování

Po trase jsou zajištěna skvěle vybraná kempovací místa. Většinou nedaleko těch nejluxusnějších resortů. Kempujete tedy za mnohem méně peněz na stejném místě jako lidé, kteří zaplatí opravdu hodně. Jasně, váš stan nevypadá jako hotelový pokoj, což v luxusních kempech je, ale i tak máte pohodlné a bezpečné zázemí.

Sprcha. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

Sprcha. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Bush toalet. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

Bush toalet. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Ve vybavení jsou dvoumístné stany a polní lůžka – není tedy třeba vozit karimatku, postačuje spací pytel a polštář. Konstrukce stanů je upravena tak, aby jejich stavba byla co nejjednodušší a nedělala problém ani méně šikovným lidem.

Stany jsou vybaveny pohodlnými lehátky.

Stany jsou vybaveny pohodlnými lehátky.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Botswana je diamant Jižní Afriky.

Obrovské přírodní bohatství rozkládající se na rozloze více než 600 000 km2 (větší než Španělsko a téměř tak velká jako Francie) s pouhými necelými dvěma milióny obyvatel, velmi osvícenou vládou, nejvyšším HDP na obyvatele v Africe a dech beroucím safari.

Leopardi odpočívaj v korunách stromů, kde se cítí v bezpečí a mají odtud dokonalý přehled.

Leopardi odpočívají v korunách stromů, kde se cítí v bezpečí a mají odtud dokonalý přehled.

FOTO: Archiv autora

Turistika dorazila do Botswany mnohem později než do Jihoafrické republiky a Namibie. Díky tomu se mohli lidé v Botswaně poučit z chyb kolegů a opravdu to udělali. Nedovolili masové turistice, aby jejich destinaci devastovala, a díky tomu mohou mít mnohem vyšší přidanou hodnotu a autenticitu. Někdy se může zdát, že to až přehánějí, ale poctivě řečeno dělají to moc dobře.

Ptačí svět oblasti Linyanti láká fotografy z celého světa.

Ptačí svět oblasti Linyanti láká fotografy z celého světa.

FOTO: andBeyond

Mokřady Linyanti

Mokřady Linyanti jsou hraničním územím mezi Botswanou a Namibií. Je to nesmírně zajímavé panenské území, často nazývané „Malé Okavango“. Je vytvářeno řekou Kwando, která se čas od času rozlévá na otevřené krajiny, a vytváří tak mokřady, tolik oblíbené divokými zvířaty.

Vytvořil se zde ojedinělý ekosystém, téměř nenarušený činností člověka. Území Linyanti na botswanské straně hranice bylo sice dlouhou dobu loveckým územím, ale lovci je nenavštěvovali nijak masově. V posledních letech přechází toto území do statusu „neloveckého území“ a díky tomu se stává stále oblíbenějším územím pro migraci zvěře. Na jeho části vznikla i soukromá rezervace, která využívá zkušenosti  z provozování soukromých rezervací v Jihoafrické republice.

NÁKLAĎÁK

Pro africké expedice se používají dva typy náklaďáku. V Ugandě a Botswaně je to menší typ s pohonem 4 × 4 a kapacitou 14 osob a na ostatní okruhy pak větší náklaďák s kapacitou 18 osob.

Pod kabinou pro cestující je složen celý váš dočasný domov: kompletní kuchyně vybavená vařičem, nádobím a příbory, škopkem na mytí nádobí, zásobou jídla, mrazákem, nádrží na vodu, stolem a židličkami a také stany, polními lůžky a polní sprchou. A ještě nesmím zapomenout na součást vybavení zvanou „douglas“. Spodní část „douglasu“ vypadá úplně stejně jako kempovací židlička, i se tak rozkládá… Tím však podoba končí. Vršek netvoří plátno jako u židličky, ale dřevěný ovál s otvorem uprostřed. Díky „douglasu“ je zaručeno pohodlí pro osobní potřebu i uprostřed nejdivočejší africké divočiny. I ty noviny by si člověk mohl přečíst, pokud by tedy v buši našel trafiku…

Hroši mají v mokřadech Linyanti a v rezervaci Chobe ideální podmínky k životu.

Hroši mají v mokřadech Linyanti a v rezervaci Chobe ideální podmínky k životu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Chobe

Oblast Chobe patřila historicky Sanům (Bušmenům, Křovákům), původním obyvatelů jihu Afriky, kteří byli opravdovým přírodním národem. Žili v souladu s okolní přírodou a byli její nedílnou součástí. Tlak Masajů, přicházejících z oblasti Súdánu do Velké příkopové propadliny, vyháněl zemědělské černošské kmeny stále více na jih, až se dostaly do oblastí dnešní Zambie, Zimbabwe a Botswany. Svět potulných lovců a sběračů ovoce Sanů se pomalu začal rozpadat – dnes jej připomínají nástěnné malby na skalních útvarech v národním parku Chobe.

Nepsanými vládci mokřadů a říčních břehů jsou krokodýli.

Nepsanými vládci mokřadů a říčních břehů jsou krokodýli.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Idea vytvořit na tomto území národní park je hodně stará, vznikla už v roce 1931. Trvalo ale až do roku 1967, než byl Národní park Chobe vyhlášen. Během dlouhých let vzniku procházelo území různými fázemi přes „nelovecké“ území, safari území a chráněné území až po dnešní národní park.

Hlavním tahounem pozornosti návštěvníků v Chobe jsou bezesporu sloni. Sloní populace čítá více než 50 tisíc kusů a bylo by velké umění nevidět slona při návštěvě parku. Slony můžete pozorovat z vody i ze země a můžeme doporučit zbavit se touhy vidět jich co nejvíce. Věnujte se spíše pozorování způsobu jejich života. Nikam nespěchejte, domluvte se se svými průvodci a zůstaňte s jedním stádem co nejdéle, abyste pochopili, jak stádo funguje, a dozvěděli se o slonech co nejvíce. Otevře se vám tak úplně jiný svět divoké přírody než lidem, kteří chvátají, aby „ulovili“ další a další „kousky“. Jsou tu i nesmírně zajímavé a plaché vodušky – nádherné antilopy, kterých můžete v Chobe potkat několik druhů. Hroši, krokodýli, buvoli a velmi bohatý svět ptáků doplňují predátoři, kteří museli přizpůsobit své lovecké umění velmi rozmanité krajině.

Jao Camp, Botswana

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv autora

DOVOLENÁ PRO AKTIVNÍ

Pokud na své dovolené vyžadujete a očekáváte kompletní servis, pak není dovolená v náklaďáku nic pro vás. Pokud však patříte k aktivním lidem s dobrodružnou náturou, pak si ji užijete více než jakýkoli běžný poznávací zájezd. Od účastníků se očekává, že přiloží ruku k dílu a budou se podílet na rozbíjení kempů – tedy postaví si své stany, ustelou si své polní lůžko, rozloží židličky, rozdělají oheň nebo pomůžou s přípravou jídla (nemusíte umět vařit a nebudete nuceni vařit, ale když přiložíte ruku k dílu a nakrájíte třeba zeleninu na salát, tak bude večeře dřív hotová…). Nosiče zavazadel zde také neočekávejte, batoh si z náklaďáku musíte vyložit sami. Výhodou tohoto aktivního přístupu je jednoznačně to, že se kolektiv velmi rychle stmelí, všichni si pomáhají. Místo aby si večer každý zalezl do svého pokoje v hotelu, sedíte společně kolem ohně, dáváte si pivo nebo skleničku vína a společně hlídáte, aby se vám na grilu nepřipálilo maso k večeři. Poznáte zajímavé a podobně laděné lidi ze všech možných koutů světa a společné zážitky jsou skvělým základem k budoucímu přátelství. Můžeme vám zaručit, že ještě před koncem cesty se začnete domlouvat, na jakou další expedici v náklaďáku vyrazíte příště.

Baobaby dorůstají úctyhodných rozměrů. Tento baobab najdete v rezervaci Tarangire v Tanzanii.

Baobaby dorůstají úctyhodných rozměrů. Tento baobab najdete v rezervaci Tarangire v Tanzanii.

FOTO: Jan Papež

Baobaby budete potkávat téměř po celé cestě

Mýty a legendami opředená rostlina je pokládána za jeden ze živoucích důkazů toho, že Afrika a Austrálie tvořily kdysi jeden kontinent. Rostlina, která vypadá jako strom, ve skutečnosti stromem není. Hraje nesmírně důležitou roli v potravinovém řetězci v oblastech svého výskytu a patří k nejfotografovanějším rostlinám světa.

Zvláštní baňaté tvary kmene baobabů vyčnívají v krajině a stávají se často orientačními body pro místní kmeny. Vypadají tak trochu nepatřičně, jako by spadly z nebe nebo sem byly vsazeny bohy. Tlusté primární větve vyrůstající z kmene se rozbíhají téměř kolmo do šíře a vypadají často jako ruce s mnoha prsty tenkých větví. Kmeny jsou často duté a jsou obývány různými druhy vačnatců, ptáků, ale i opic.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Více informací zde

Cena: 83 900 za 14 nocí

Termín: 8. 9. 2017 + 8. 5. 2018

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO INDIE

ZLATÝ TROJÚHELNÍK + HIMÁLAJ

Pokud jedete do Indie poprvé a chcete vidět aspoň to základní, tak právě pro vás je tento zájezd. Uvidíte nejzajímavější místa a města jako Dillí, Agru a Jaipur, kdy je cesta zaměřena hlavně na památky, poté přeletíte do Lehu do nadmořské výšky nad 3000 m, kde vás okouzlí krajina s výhledem na vrcholky Himálaje.
Pokud bude mít skupina šest osob, pojede s ní česky mluvící doprovod. Jinak bude anglicky hovořící průvodce přítomen v Indii na daných místech.

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen na romantický pobyt ve dvou.Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta – cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 


Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana, truck

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo


Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od července  každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

 
  

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU - EKVÁDOR - KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze třech latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyetylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoli počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena