Sloní trus je bylinkový koktejl

„Slon ujde za den více než 30 km divokou buší a v podstatě po celou tu dobu bez přestávky žere. Musí do sebe dostat něco mezi 250 a 300 kg hmoty. Větve různých stromů, trávu, keře, byliny. Často i více než 130 druhů za jediný den. A naprostou většinu hmoty nestráví, pouze ji fermentuje. Je to tedy ideální čajová nebo tabáková směs,” tvrdí Didi z kmene Ndengereko a zapaluje si svůj sloní doutník.

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Pro nás Evropany je to trochu silný tabák. Není to jen komedie pro diváky?

Didi se usmívá: „Slon nikdy nesežere nic jedovatého, na to je moc chytrý, a v buši se vyzná rozhodně lépe než člověk. Pravděpodobnost, že sežral něco, co pomůže tvým neduhům, je velká. Když cítím, že slábnu, že se nějaká nemoc pokouší zlomit moje tělo a mou duši, ubalím si preventivní doutník. Přidám do něj trochu opravdového tabáku pro lepší chuť a vykouřím ho. Nebo trus propláchnu, usuším a udělám silný vývar. Zabírá to, věř mi.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Uprostřed přírody, ale…

Didi a jeho kmen Ndengereko žijí uprostřed rezervace Selous. Ta je téměř tak veliká jako Česko a dalo by se očekávat, že uprostřed buše, stovky kilometrů daleko od nejbližšího města, budou žít lidé hodně přírodním životem. Jenže to je naivní představa. V devadesátých letech minulého století se všichni chtěli vymanit ze sevření tradic. Chtěli se „civilizovat“. Všichni chtěli po lidech v buši, aby se vzdělávali, aby přijímali impulzy zvenčí, aby žili moderněji. Výsledkem bylo zpřetrhání starých tradičních vazeb a nabourání tradičních hodnot. Tradiční medicína byla zpochybňována. Jak snadné je sezobnout zázračnou pilulku. Návrat k přírodě bude bolet.

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Jak moc ještě žiješ v souladu s přírodou?

„Méně, než bych chtěl, ale víc než před nedávnem. To jsem pracoval ve stálém zaměstnání a úplně jsem opustil svůj starý způsob života. Moc šťastný jsem nebyl. Vrátil jsem se zpět do vesnice a znovu jsem ve své milované buši. Jako průvodce si vydělám peníze a mohu žít tak, jak to mám rád. Ale dnes už nikdo nežije v úplném souladu s přírodou. Bohužel.”


Baobisté tu byli mnohem dříve než křesťané nebo muslimové

Když procházíte vesnicí, necítíte se úplně dobře. Problém tzv. plastikové generace se na vás valí na každém kroku. Před pár lety tu nikdo neznal plastové tašky, plastové lahve, plastové obaly. Všechno se balilo do přírodního materiálu a ten jste mohli vyhodit, kde se vám zachtělo. Příroda se postarala o jeho likvidaci. Jenže plast zůstává a příroda se s ním nepopere. Uklizeno je u školy a uklizeno je u domů křesťanů. Muslimové nechávají ležet haldy odpadků na dosah svých domů a nijak jim to nevadí. Když zafouká vítr, začíná se plastové neštěstí posunovat do buše. Kdy se dočkáme slona s igelitovým pytlíkem namotaným na chobotu?

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: archiv autora

Jsi muslim, nebo křesťan? Viděl jsem ve tvé vesnici rodiny obojího vyznání.

„Jsem baobista,” směje se Didi. „Baobab je můj bůh, moje modla. Mám v rodině křesťany i muslimy, ale všichni jsou baobisté. K posvátnému baobabu se chodíme vyzpovídat, požádat o laskavost, o potvrzení dobrého lovu, o radu. Teprve pak jdeme do kostela nebo do mešity. Proto je u nás ve vesnici klid. Každý si žije svým životem. Když položím dlaně na kmen baobabu, cítím jeho sílu. Vždyť je tu možná víc než tisíc let.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: archiv autora

Pytláci nebo strážci

Safari v Selous není tak jednoduché jako v zavedených parcích. Zvířata nejsou na auta zvyklá, a navíc se tu ještě donedávna hodně pytlačilo. Na jihu rezervace byl dokonce povolený odstřel některých zvířat. Auto znamená pro zvířata nebezpečí. Zvířata jsou velmi plachá a nedovolí nikomu, aby se přiblížil hodně blízko. Mnozí vesničané aktivně pytlačili a možná ještě pytlačí. Jiní se nechali najmout jako strážci a hlídají, aby zvěře neubývalo.

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Didi, co ty a pytlačení?

„Byl jsem pytlák. Jako kluk. Jsem přece lovec. Jak bych mohl být respektován jako dospělý muž, kdybych nebyl lovec? A jak bych mohl být lovcem a nelovit? Teď jsem spíš na straně strážců, nechci rezervaci bez zvířat. Turistika nás může všechny moc dobře živit a turisté nepřiletí, když nebudou zvířata. Nesmíme mít zbraně. Takže i když teď někdo pytlačí, tak pytlačí drobnou zvěř pro maso.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Stojí za to vydat se do Selous?

Kdo se vydává na své první safari v životě, nebude mít v Selous problém. Safari probíhá v nádherné krajině, protkané jezery a řekou. Zvěře je dost, i když se nemůžete dostat úplně blízko. Servis je na slušné úrovni a k Africe si tu rozhodně přičichnete. Zvlášť pokud se na safari rozhodnete odletět v rámci svého pobytu na Zanzibaru, je Selous dobrou volbou. Pokud se ale do Afriky vracíte a už jste několik safari absolvovali, musíte v Selous velmi pečlivě vybírat lokalitu, do které se vydáte.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Vyfotit se nad hlubokou propastí kaňonu potřebuje odvahu.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Termín: 20. 9. 2017

Cena: 86 990 Kč za 16 nocí

Více informací

 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

velký okruh s českým průvodcem

Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena–výkon. Za tři týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
 
 
 
 

 

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací zde

Cena: 83 900,-- za 14 nocí

Termín: 8. 9. 2017 + 8. 5. 2018

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO INDIE

ZLATÝ TROJÚHELNÍK + HIMÁLAJ

Pokud jedete do Indie poprvé a chcete vidět aspoň to základní, tak právě pro vás je tento zájezd. Uvidíte nejzajímavější místa a města jako Dillí, Agra a Jaipur, kdy je cesta zaměřena hlavně na památky, poté přeletíte do Lehu do nadmořské výšky nad 3000 m, kde vás okouzlí krajina s výhledem na vrcholky Himálaje.
Pokud bude mít skupina 6 osob, pojede s ní česky mluvící doprovod. Jinak bude anglicky hovořící průvodce přítomen v Indii na daných místech.

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turistům málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen na romantický pobyt ve dvou. Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta – cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana, truck

Botswana

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo

Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
 
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od července každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

 
  

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU–EKVÁDOR–KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze třech latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.