Nepřehlédnutelná Sigiriya

V centru ostrova Srí Lanka, v oblasti zvané kulturní trojúhelník, se nachází zřejmě nejzajímavější a nejatraktivnější památka země – skála zvaná Sigiriya, čnící cca 200 metrů nad okolní terén. Zbytky staveb a zahradní areál spolu s úchvatnými freskami polonahých dívek, jako poslední doklady neuvěřitelné výzdoby, nás zavedou do 5. století našeho letopočtu, kdy se zde psaly dějiny. Historie se poslouchá jako thriller hodný Hollywoodu – není v něm však místo pro jakoukoli romantiku či happy end.

Východní pobřeží Srí Lanky.

Východní pobřeží Srí Lanky.

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

 Stará legenda

Několik desítek kilometrů severněji leží Annuradhapura, kdysi nejstarší, největší a nejdéle fungující království Srí Lanky. Jeden z jeho mocných králů měl dvě ženy. Krásnou z prostého rodu, kterou velmi miloval, a nehezkou, avšak vznešenou, kterou spíše trpěl. Obě ho obdařily synem – první spanilým, ale velmi zkaženým Kasjapou, druhá pak moudrým, ale po matce nevzhledným Mogalanem. Král měl z jiného svazku také dceru, která byla jeho miláčkem. Velmi těžce nesl, když si vzala velitele vojska, jehož matka se snachou zle nakládala. Králova číše trpělivosti přetekla, když tato tchyně jeho dceru zbičovala do krve – strašlivě se rozhněval a nechal ji upálit. Onen vojevůdce se kvůli pomstě spojil s Kasjapou a připravil proti králi spiknutí. Kasjapa ucítil šanci zmocnit se otcova trůnu a neváhal jej zradit a nechal jej zazdít zaživa do pevnostního valu. Chtěl odstranit z cesty i Mogalana, ale nevlastní bratr včas uprchl do Indie.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Krásný azylový dům

Kvůli strachu z návratu bratra a nevůli poddaných se pro nového krále Kasjapu stal život v Annuradhapuře nesnesitelný. Rozhodl se vybudovat si nové sídlo na skále obklopené neprostupnými lesy. Z výšin Sigiriye pak vládl zemi celých 18 let (478–496 n. l.) a vedl bouřlivý a nezřízený život despotického a poživačného vládce. Mogalan v exilu nejdříve velmi strádal, ale časem se mu podařilo dát dohromady skupinu spojenců a za jejich pomoci se vypravit s početnou armádou zpět. Pod Sigiriyí se obě vojska střetla v kruté a nemilosrdné bitvě. Dlouho byl výsledek na vážkách, až podle legendy zasáhla v Mogalanův prospěch neuvěřitelná náhoda – ve spalujícím vedru se silně dehydrovaný královský slon nesoucí Kasjapu dostal do blízkosti vodní nádrže. Žízeň zvítězila nad poslušností a rozběhl se k vodě. Kasjapovo vojsko posedla panika, že král z neznámých příčin prchá z boje, a dalo se hromadně na útěk. Kasjapa viděl, že boj je ztracen, a na útěku si sám prořízl hrdlo.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

 Krása vybudovaná krutovládci

Je těžké se smířit se skutečností, že něco tak úžasného a monumentálního nechal zbudovat úchylný otcovrah a špatný člověk – Kasjapa. Ale to není to nejhorší: jeho bratr Mogalan, kterého Annuradhapuřané vítali jako spasitele, se ve vyhnanství zcela změnil. Slíbil sice hned při nástupu, že nastolí spravedlnost a právo, ale prvním jeho aktem spravedlnosti byla poprava tisíce Kasjapových dvořanů za údajnou neloajalitu. Mnohým dalším pak nechal sekat údy, nosy, uši a počínal si tak brutálně, že dostal od poddaných nové jméno: Rákšasa – démonické monstrum. Mogalanovo-Rákšasovo chování dosáhlo tak obludných rozměrů, až vyvolalo všeobecné povstání obyvatel a vojska. Rozlícený dav jej chtěl zaživa upálit, ale zachránila jej jeho všemi ctěná matka, která jej označila za duševně chorého.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

 Skála s krásným výhledem

A tím končí Sigiriya story. Není vyloučeno, že jste ji už slyšeli od lidí, kteří místo navštívili, a bylo to o dost jinak… Inu marná sláva, berme to jako Jiráskovy Staré pověsti české, převyprávěním se tu něco přidá, něco ubere a nakonec tu za všechna ta staletí mohou být dva zcela rozdílné příběhy. Jasné je jen jedno: ta úžasná skála tu je a možná čeká i na vaši návštěvu!

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ztracena v pralese

Od smrti Kasjapy Sigiriya po staletí chátrala, až byla objevena britskými archeology v 19. století. Z původního dech beroucího sídla zůstaly jen zlomky, nicméně jsou dostatečné pro představu velkoleposti areálu. Obklopující komplex zahrad je propojen důmyslným závlahovým systémem. Na úpatí skály jsou stopy po příbytcích mnichů ukrývajících se pod skalními převisy. Vpravo bývala audienční síň, kde král přijímal návštěvy – na vrchol měl přístup jen úzký okruh jeho nejbližších, služebníků a strážných.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

 Poutní místo

Po kovových točitých schodech vede cesta ke zlatému hřebu Sigiriye – skalnímu převisu, kde se dochovalo několik nádherných fresek polonahých dívek. Při pohledu na jejich nezpochybnitelnou krásu a velmi umělecké provedení mějme stále na paměti, že jsou tu již více než 15 století! Dle názoru archeologů je to poslední zbytek zdobení, jakéhosi make upu, který zřejmě pokrýval celou skálu, byl však za ta léta smyt deštěm a spálen sluncem. Od fresek stoupá mírný chodník mezi skálou a tzv. Zrcadlovou zdí a dále na prostornou plošinu, kde si každý odpočine před závěrečným výstupem na vrchol. Další monumentální památkou jsou kamenné lví tlapy tvořící zbytky Lví brány. Jejich velikost dává tušit, jak obrovská musela brána být. A pak již prudké, ale krátké stoupání po kovovém schodišti na vrchol. Umíte si představit, že za Kasjapy tu nic takového nebylo, jen skalní výstupky doplněné dřevěnými trámy, po kterých nosiči museli krále bezpečně na vrcholek donést? Na vrcholu najdete obrysy bývalých paláců (zřejmě byly z větší části ze dřeva), nádrží sloužících jako zásobárna vody i pro královu koupel a také velký kamenný trůn.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv CK Marco Polo

 S razítkem UNESCO

Pohled na to vše i nádherný výhled do kraje jistě za tu trochu potu stojí. Srí Lanka má nesmírné kulturní bohatství s řadou památek zapsaných na seznamu UNESCO. Sigiria se právem řadí na jejich čelo a my věříme, že se s tímto názorem ztotožníte i Vy.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Třetí největší kaňon na světě, Blyde River Canyon. Tři randovely.

Třetí největší kaňon na světě, Blyde River Canyon. Tři randovely.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 20. 9. 2017

Cena: 86 990 Kč za 16 nocí

Více informací

 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

velký okruh s českým průvodcem

Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena–výkon. Za tři týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
 
 
 
 
 

 

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací zde

Cena : 83 900 Kč za 14 nocí

Termín: 8. 9. 2017 + 8. 5. 2018

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO INDIE

ZLATÝ TROJÚHELNÍK + HIMÁLAJ

Pokud jedete do Indie poprvé a chcete vidět aspoň to základní, tak právě pro vás je tento zájezd. Uvidíte nejzajímavější místa a města jako Dillí, Agra a Jaipur, kdy je cesta zaměřena hlavně na památky, poté přeletíte do Lehu do nadmořské výšky nad 3000 m, kde vás okouzlí krajina s výhledem na vrcholky Himálaje.
Pokud bude mít skupina šest osob, pojede s ní česky mluvící doprovod. Jinak bude anglicky hovořící průvodce přítomen v Indii na daných místech.

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turistům málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen na romantický pobyt ve dvou. Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta – asi 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian zhruba 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo


Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
 
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od července  každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Okruh Latinskou Amerikou

PERU – EKVÁDOR – KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze tří latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

Wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.