Zbraň je znakem dospělého muže

Když putujete po Etiopii, potkáváte zbraně na každém kroku. Ale neslyšíte střelbu. Zbraň je funkční a každý, kdo ji má, je samozřejmě vnitřně připraven ji použít. Nejste ale na území občanské války, kde každý střílí na každého bez rozmyslu, protože kdo zabije druhého dříve, sám přežije. Etiopie je velmi mírná a mírumilovná země a lidé v Etiopii jsou pohodoví, usměvaví a přátelští.  AK-47 je tu proto, aby byla k dispozici, kdyby bylo třeba.

Staletá tradice jasně odděluje jinochy od dospělých mužů. Dospělý muž má právo veřejně nosit zbraň. Veřejně nesená zbraň říká, že její majitel zaslouží respekt a úctu a je připraven plnit svůj úkol ochránce, bude-li třeba. Kdysi to bylo kopí, luk nebo dlouhá dýka. Dnes je to útočná puška. Není třeba se děsit každého, koho potkáte se zbraní, jako není třeba děsit se u nás každého, kdo si opatří velký off-road nebo BMW.

Ani průvodce po horách se neobejde bez AK-47

Ani průvodce po horách se neobejde bez AK-47.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Fenomén Kalašnikov

Je to zbraň, kterou na první pohled pozná i laik. Objevuje se velmi často na filmovém plátně, většinou v rukou „těch špatných“. Je to filmařské klišé, i když v reálném světě je právě kalašnikov často používán teroristy, piráty, různými „osvobozeneckými armádami“ a bojůvkami. V Africe jsou ale i místa, kde se útočná puška AK-47 stala symbolem dospělého muže, rodinného vůdce a ochránce.

AK-47 je fenomén, který asi nemá v oblasti útočných pušek obdobu. Číslo 47 v názvu označuje rok vzniku. Je tedy neuvěřitelné, že 67 let po svém zrodu je tato útočná puška stále tak oblíbená. Ať je jejím autorem Michail Kalašnikov, nebo německý konstruktér unesený Rudou armádou Hugo Schmeisser, jisté je, že se tvůrci podařilo zkonstruovat zbraň pro univerzálního bojovníka.

O tom, proč je tak oblíbená, se vedou diskuse celá léta. Zdá se, že jsou to především praktické vlastnosti, odolnost proti špatnému zacházení, jednoduchost údržby a schopnost střílet i za extrémních podmínek. To, že je zbraň těžká, že „kope“ a že není přesná na dlouhé vzdálenosti, většině uživatelů nevadí.

Státní vlajka Mozambiku

Státní vlajka Mozambiku

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Poctu AK-47 složili v Mosambiku, když si ho vtiskli na státní vlajku.


Kmen Mursi.

Kmen Mursi.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Divoce se tvářící Mursiové

Na severu Etiopie, kde mají převahu ortodoxní křesťané, je situace trochu jiná než na jihu, kde je ještě stále silný kmenový systém a řada kmenů má velmi silného bojového ducha. Nejznámější jsou Mursiové a kmeny skupiny Suri.

Byli a jsou to obávaní bojovníci. Divocí a nebojácní. Podle jejich legend patří všechny krávy v Africe jejich kmeni (velmi podobnou legendu mají i Masajové). To je opravňuje k loupežným nájezdům na stáda jiných kmenů a opravňuje je to k velmi důrazné ochraně svých vlastních stád. AK-47 patří k nezbytné výbavě dospělého bojovníka a kmen za zbraně utrácí hodně prostředků. Ke svým přátelům jsou velmi pohostinní, otevření a přátelští. V posledních letech se zdá, že kmen stojí na historické křižovatce a bezradně tápe. Na jednu stranu by si chtěl zachovat co nejvíce autenticity, na druhé straně jej lákají lehce vydělané peníze z turistiky.

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

FOTO: archiv autora

Jenže chybí smysluplný projekt, který by propojil oba zájmy v nějakou snesitelnou podobu tak, jako se to podařilo na mnoha jiných místech Afriky. Hrozí tedy, že se jeden z nejsvobodnějších kmenů ve východní Africe nakonec stane pouťovou atrakcí a hrdí bojovníci budou panáčkovat turistům. Zatím k tomu nedošlo, ale hranice se zdá být velmi, velmi tenká. Naštěstí přibývá turistů a cestovních kanceláří s respektem a citem pro komunikaci. Ti přinášejí své peníze přímo do vesnic a nevstupují tam, kam nejsou zváni. Fotografování podléhá přísným, předem dohodnutým pravidlům a je dbáno na zachování základní lidské důstojnosti.

Přečtěte si zajímavé články o Etiopii

Kněží jsou v Etiopii vždy velmi výrazné osobnosti.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Země, kde bůh má stále ještě duši – Etiopie
 

Vydejte se na alespoň 10km trek. Výhledy stojí za to.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Nejkrásnější hory východní Afriky
Bojovníci kmene Suri jsou odhodláni svou zbraň použít. Jejich kmeni jde o přežití.

Bojovníci kmene Suri jsou odhodláni svou zbraň použít. Jejich kmeni jde o přežití.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kmen Suri bojuje o přežití

V celé východní Africe je kráva výrazem mužské důstojnosti. Čím více krav mají muž, rodina nebo kmen ve svém stádu, tím váženější jsou. Divoký kmen Suri si mohl krávy opatřovat i díky zlatu, které nacházel na svém území. Jenže zlato přilákalo těžaře a vláda podlehla jejich vábení. Vlády už prostě takové jsou. Velmi snadno podléhají zahraničním investorům. Někdy za úplatu, někdy v dobré víře, že prospívají společnosti.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

FOTO: Archiv autora

Kmen Suri musí opustit svá dávná území. Místo krav nakupuje více AK-47 a z ozdoby muže se stává aktivní zbraň na obranu kmene. Přes 20 tisíc členů klanu je i pro Etiopskou armádu tvrdým oříškem. Bohužel tlak těžařů z USA a Evropy je silný, a tak tu zřejmě proběhne taková malá nenápadná genocida. Pokrytectví Evropy bije do očí. Snad se nakonec někdo silný kmene Suri zastane dříve, než kmen zanikne.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Vyfotit se nad hlubokou propastí kaňonu potřebuje odvahu.

Vyfotit se nad hlubokou propastí kaňonu potřebuje odvahu.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín : 20. 9. 2017

Cena: 86 990 Kč za 16 nocí

Více informací

 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

velký okruh s českým průvodcem

Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena – výkon. Za tři týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
 
 
 
 

 

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací zde

Cena : 83 900 za 14 nocí

Termín: 8. 9. 2017 + 8. 5. 2018

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO INDIE

ZLATÝ TROJÚHELNÍK + HIMÁLAJ

Pokud jedete do Indie poprvé a chcete vidět aspoň to základní, tak právě pro Vás je tento zájezd. Uvidíte nejzajímavější místa a města jako Dillí, Agra a Jaipur, kdy je cesta zaměřena hlavně na památky, poté přeletíte do Lehu do nadmořské výšky nad 3000 m, kde Vás okouzlí krajina s výhledem na vrcholky Himálaje.
Pokud bude mít skupina 6 osob, pojede s ní česky mluvící doprovod. Jinak bude anglicky hovořící průvodce přítomen v Indii na daných místech.

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen na romantický pobyt ve dvou.Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta – cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana, truck

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo


Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od července  každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

MADEIRA S ČESKÝM PRŮVODCEM

Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda – třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů – levadas – vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.