Jízda v korunách stromů

Zajezdit si na lanech v korunách stromů můžete už i na několika místech v Čechách. Už to dávno není taková vzácnost. Jenže jízda v korunách tropických velikánů je úplně jiné kafe. Třicet lanovek v různých výškách vám nabídne nejen správnou dávku adrenalinu, ale i nádherné výhledy do krajiny. Navíc jsou některé jízdy okořeněné, jako například jízda na kole, skateboardu nebo houpačka Tarzana. Dá se tu vydržet celý den, protože si můžete pronajmout kajak a objevovat malé jezero, můžete vyrazit na krátký trek nebo jen sedět v hospodě a užívat si nádherné přírody kolem.

Řeka Kwai

Řeka Kwai

FOTO: Serenata Hotels

Řeka Kwai

FOTO: Serenata HotelsTrek cestou stavitelů železnice

Čtyři kilometry dlouhá trasa kopíruje z velké části trasu, po které putovali vězni při stavbě železnice. Během cesty získáte i hodně informací o historii, a dovedete si tak mnohem lépe představit utrpení zajatců. Trek není nijak náročný, protože jsou cesty upravené. Určitě si vezměte dostatek pitné vody.

Řeka Kwai

Řeka Kwai

FOTO: archiv autora

Řeka Kwai

Řeka Kwai

FOTO: archiv autora

Most přes řeku Kwai

Když David Lean uvedl v roce 1957 svůj film Most přes řeku Kwai, asi netušil, že tím vytváří marketing pro oblast Kanchanaburi na desítky let dopředu. Film se natáčel na Srí Lance, takže ani záběry krajiny v něm nejsou autentické.

Most přes řeku Kwai

Most přes řeku Kwai

FOTO: archiv autora

Japonci se rozhodli v roce 1942 postavit železnici, která by spojovala Thajsko (tehdy Siam) s Barmou. Nutila je k tomu spojenecká blokáda přístavů. Terén v okolí řeky byl ovšem tak složitý a klima tak nepřátelské, že se Japonci rozhodli využít ke stavbě především válečné zajatce z řad spojenců a místní asijské dělníky. Šedesát tisíc zajatců dřelo od svítání do západu slunce za nelidských podmínek. Kdo nestačil, byl ponechán osudu napospas.  Mnozí zemřeli na malárii, brutální zacházení, choleru a špatnou výživu. Nakonec byl dřevěný most dostavěný, ale sloužil jen necelý rok, kdy jej nahradil most železný.

Řeka Kwai

Řeka Kwai

FOTO: archiv CK Marco Polo

Dnes je most přes řeku Kwai poutním místem pro veterány a jejich rodiny a pomníkem na brutalitu druhé světové války pro všechny ostatní návštěvníky.

Řeka Kwai

Řeka Kwai

FOTO: archiv CK Marco Polo

Národní park Sai Yok a jeho jeskyně

500 km2 rozlohy parku odpovídá rozloze tzv. Velké Prahy. Za jedno odpoledne si park tudíž rozhodně neprohlédnete. V parku jsou zajímavé vodopády a jeskyně. Obojí za odpoledne stihnete. Vstupné se pohybuje kolem 300 THB. K nejhezčí jeskyni se dostanete lodí po řece a pak krátkým (1,5km) trekem. Tras je k dispozici více a každý si určitě vybere.

Řeka Kwai

Řeka Kwai

FOTO: Serenata Hotels

Komplex krápníkových jeskyní je v Sai Yok tak rozsáhlý, že jeho velká část ještě ani nebyla zmapována a prozkoumána. Určitě se do některých zajděte podívat.

Lampang, Thajsko

Thajsko – sloni jsou pro Thajce posvátná zvířata.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jízda na slonech

Slon je pro Thajce národním zvířetem. V oblasti řeky Kwai máte několik míst, kde můžete vyzkoušet jízdu na slonech, koupání slonů a vidět ukázky jejich dovedností. Některá místa jsou hodně komerční, ale jiná si drží velmi příjemný přírodní charakter.