Každý z nás to zažil. Navštívili jsme tržiště v exotické zemi a opojeni nádherným výběrem koření jsme nakoupili, co se dalo. Po příjezdu domů jsme vše umístili mezi běžně používané koření a těšili jsme se, až z té voňavé nádhery něco uvaříme.

Nakonec toho moc nevymyslíme

Časem se ale ukáže, že koření dovezené z exotiky téměř nepoužíváme, protože prostě nevíme jak. Někdo si nakonec dá práci a najde na internetu nějaký recept, někdo jde do kurzu vaření exotické kuchyně, ale většina lidí nakoupené koření přehazuje z jedné strany na druhou. Někdy takové koření skončí v odpadkovém koši.

Škola vaření v Jodhpuru.

Škola vaření v Jodhpuru

FOTO: Spice Paradise

Kupte si koření a já vás naučím, jak ho používat

„Jeden italský turista postával před naším krámkem. Odešel a vrátil se, odešel a znovu se vrátil. Dal jsem se s ním do řeči a zjistil jsem, že by si rád něco koupil, ale neví, jak koření používat. Byl mi natolik sympatický, že jsem ho vzal do naší malé kuchyňky a ukázal mu, na co se jednotlivé koření používá. Nakonec jsem mu ukázal, jak uvařit celé jídlo. Byl nadšený a já pochopil, že to je ta správná cesta, jak prodávat koření. Tak vznikly naše kurzy vaření,“ vypráví Anil a usmívá se.

Jodhpur,byriani

Jodhpur,byriani

FOTO: Archiv autora

Krámek, který našel svou tvář

Malý krámek s kořením, provozovaný manželským párem Anila s Rehkou, si díky kurzům vaření našel svou tvář a prosadil se v konkurenci podobných krámků. Už tady dávno nejde jen o to, prodat koření. Jde tu i o to, představit kulturu a historii gastronomie a naučit lidi používat koření. Naučit se v Jodhpuru používat indické koření a kari koření je vynikající příležitost. I díky kurzu vaření už nikdy nezapomenete na svou návštěvu v Modrém Městě.

Jodhpur, Modré město

Jodhpur, Modré město

FOTO: archiv CK Marco Polo

Proč je Jodhpur modrý?

Stará část města, chráněná mohutnou pevností Mehrangarh, založenou v roce 1459, má modrou fasádu. Proč jsou domy modré, vyvolává neustálé dohady. Někteří průvodci vám budou tvrdit, že je to otázka víry a že modrá barva nasvědčuje, že v oblasti žijí příslušníci kněžské kasty brahmánů nebo jejich rodinní příslušníci.

Jodhpur, Modré město

Jodhpur, Modré město

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jiná teorie tvrdí, že za vším máme hledat termity. Termiti jsou v oblasti Rajastanu velkým nepřítelem budov, které mají nějaké dřevěné prvky. Lidé natírají své domy vápnem a kvůli termitům začali přidávat i síran měďnatý. Tím vápno zmodralo a vznikla zóna modrých domů. Zastánci této teorie podporují svou verzi tvrzením, že modré domy vlastní i lidé, kteří ke kastě brahmánů nepatří.

Jodhpur, Modré město

Jodhpur, Modré město

FOTO: archiv autora

Jiná, a možná nejpravděpodobnější teorie připomíná, že jiná města Rajastanu jsou jinak barevná – Jaipur je růžový, Puskhar bílý, Jaisalmer žlutý. Všechna tato města mají svou barvu ze stejného důvodu. Psal se rok 1876. Královna Viktorie a její syn Eduard, princ velšský (budoucí král Eduard VII.), se rozhodli podniknout cestu po Indii a potvrdit tak jmenování Viktorie císařovnou indickou. Princ Eduard neoplýval výraznou pamětí a nebylo vůbec jisté, zda si budoucí britský panovník zapamatuje, kde to vůbec byl. Maharádža Ram Singh se rozhodl zjednodušit mladému princi situaci a nařídil obarvit Jaipur na růžovo, Puskhar na bílo, Jodhpur na modro a Jaisalmer na žluto. Ať tak, nebo tak, jisté je, že barvy městům zůstaly a podtrhují jejich krásu.

Jodhpur, Umain Bhawan Palace

Jodhpur, Umain Bhawan Palace

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Královský palác „Last moment“

Nádherná stavba paláce Umaid Bhawan byla dokončena až v roce 1944 a byla jednou z posledních velkých staveb královské rodiny v Indii. Stavba dokázala dát práci tisícům dělníků v době hospodářské a politické krize a zachránila tak existenci mnoha rodin z Jodhpuru a okolí. Královská rodina po druhé světové válce přišla o svou politickou i ekonomickou moc. Palác s více než 340 místnostmi ale zůstal v rukou rodiny.

Umaid Bhawan, Jodhpur

Umaid Bhawan, Jodhpur

FOTO: archiv autora

Zdálo by se, že je to skvělá věc, ale náklady na údržbu byly tak veliké, že rodina začala velmi brzy strádat a paláci hrozilo, že se začne pozvolna rozpadat. Nakonec pomohla turistika. Z části paláce se stal luxusní hotel společnosti Taj a ve zbytku paláce nadále žijí potomci královské rodiny. Královská rodina zpřístupnila jen velmi malou část paláce, takže z vnitřních prostor rozlehlého paláce neuvidíte téměř nic. Přesto je na palác nádherný pohled zvenku a ti, co na to mají a mohou se ubytovat v palácovém hotelu, jsou z nádhery paláce nadšení.

Jodhpur, Mandore

Jodhpur, Mandore

FOTO: archiv CK Marco Polo

Mandore

Starobylé sídelní město, které bylo sídlem krále před založením Jodhpuru. Pokud se sem vydáte v týdnu, zažijete skvělou atmosféru ticha mezi starými chrámy. Mandore je typickou ukázkou situace v ochraně starých indických památek. Je totiž ve smutném, havarijním stavu. Mohlo by to být místo, kam přijíždějí tisíce nadšených návštěvníků, ale místo toho je úplně ponecháno osudu. Památky jsou v troskách, na mnoha místech se povalují odpadky, které nikdo neuklízí, a stará sláva velkých mahárádžů padá do propasti dějin. Areálu vládnou opice a jejich pobíhání, vřískot a neustálé rvačky jen dokreslují úpadek, kterého tu můžete být svědky. Takové jsou ale dějiny, a kdo se chce dotknout nekašírované, skutečné historie, neměl by Mandore vynechat.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 20. 9. 2017

Cena: 86 990 Kč za 16 nocí

Více informací

 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

velký okruh s českým průvodcem

Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena – výkon. Za tři týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
 
 
 
 

 

Taj Mahal

Taj Mahal

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací zde

Cena : 83.900,-- za 14 nocí

Termín: 8.9. 2017 + 8.5. 2018

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO INDIE

ZLATÝ TROJÚHELNÍK + HIMÁLAJ

Pokud jedete do Indie poprvé a chcete vidět aspoň to základní, tak právě pro Vás je tento zájezd. Uvidíte nejzajímavější místa a města jako Dillí, Agra a Jaipur, kdy je cesta zaměřena hlavně na památky, poté přeletíte do Lehu do nadmořské výšky nad 3000 m, kde Vás okouzlí krajina s výhledem na vrcholky Himálají.
Pokud bude mít skupina 6 osob, pojede s ní česky mluvící doprovod. Jinak bude anglicky hovořící průvodce přítomen v Indii na daných místech.

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen na romantický pobyt ve dvou.Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta - cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana, truck

Botswana

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo

Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  
 
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od 7.7.  každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

MADEIRA S ČESKÝM PRŮVODCEM

Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda – třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů – levadas – vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.