Naprosto unikátní město

Ano, slovo „unikátní“ je tím pravým slovem, kterým se dá Singapur označit. Svět je plný velkoměst, ale žádné není podobné Singapuru. Někdy se mu říká Monako Asie, protože je tu „zaparkovaných“ mnoho miliardářů a milionářů. Jindy se mu říká Paříž Asie pro jeho kulinářské zázemí a pohodu kaváren a restaurací. Jindy zase New York Asie pro jeho kosmopolitní atmosféru a kulturní zázemí. Přirovnání je hodně, ale ve skutečnosti všechna pokulhávají. Singapur je prostě unikátní.

Dynamické, plné kontrastů

Je mnoho měst, která v jihovýchodní Asii stojí za návštěvu – Bangkok, Kuala Lumpur, Hongkong, Saigon, Hanoi a další. Všechna jsou zajímavá a všechna vás omámí svým osobitým kouzlem. Přesto vás Singapur možná omámí nejvíc. Najdete tu zvláštní harmonii architektury, kultury, kuchyně, kontrastů barev a vůní, klidu a nečekané dynamiky.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv autora

Most mezi západem a východem, most mezi historií a moderní současností

Mostem mezi východem a západem je Singapur od nepaměti, po staletí. Vždy byl obchodní křižovatkou plnou odlišných etnik, které vzájemně obchodovala a vyměňovala si zkušenosti ze svých původních regionů. Když sem dorazili evropští mořeplavci, museli mít pocit, že se jim celá Asie dostala na jediný talíř, ze kterého mohou jíst bez přestávky tisíce chutí a vůní až do úplného přesycení. Jako by bylo úplně jedno, kdo kde zrovna vládne, jaká se kde zrovna vede válka a co se kde chystá do budoucna, Singapur zůstával sám sebou a na všem dokázal vydělat.

Singapur

Singapur

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Nějaká neznámá nespoutaná energie držela Singapur pohromadě a krok po kroku, den po dni připravovala a formovala město do dnešní podoby. V jediném dni dokážete zažít naprosto odlišné prožitky. Klidné zahrady sousedí s moderními mrakodrapy, tradiční čínské chrámy mají společné zdi s mešitou či hinduistickým chrámem nebo s křesťanským kostelem. A to všechno v jediné čtvrti. V klidu a bez napětí. Zatím. Moderní nákupní centra plná značkového zboží sousedí s prodejnami starožitností, kde na vás dýchne atmosféra starých poctivých řemesel mnoha asijských etnik. Harmonie kontrastu.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv autora

Kultura je chloubou města

I v pupku nejostřejší a nejnablýskanější komerce najdete živou a prosperující uměleckou scénu. Divadla, vizuální performace, street art, přehlídky architektury a designu, koncerty všeho druhu i malé zastrčené scény, které hrají pro bůhví koho.  Galerie a muzea. Každý den je kam jít a na co se dívat. Singapur!

Singapur

Singapur

FOTO: archiv CK Marco Polo

Trocha historie

První písemná zmínka o Singapuru je ze 3. století, kdy starý čínský úřední záznam píše o Singapuru jako o Pu-Luo-chungu (tedy ostrovu na konci poloostrova). Jak v té době Singapur vypadal a co se v něm dělo, není známo. Dá se předpokládat, že díky své poloze byl Singapur přístavem a obchodní křižovatkou.

Singapur

Singapur

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Bouřlivým rozvojem prošel Singapur ve 14. století, kdy byl součástí  mocné říše Sri Vijayan. Nesl tehdy název Temasek (Mořské Město). Na konci 14. století se začíná objevovat nápodoba dnešního jména. Podle legendy korunní princ  říše Sri Vijayan při projížďce v horách zahlédl nějaké velké zvíře a byl přesvědčený, že je to lev. Nikdo do té doby a nikdy potom lva na ostrově neviděl, ale lze jen těžko odporovat princi. Pokud to tedy nebylo živé reálné zvíře, musel to být démon, který se ukázal princi, aby mu tím dal najevo, že stojí na jeho straně. Na počest takového zjevení je tedy logické, že se město musí přejmenovat na Lví Město = Singa Pura.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv CK Marco Polo

Britský vliv

Během 18. století se Singapur ukázal jako klíčové místo pro britské zájmy v regionu. Ostrov byl kapkou v moři holandského světa – téměř celá Indonésie a významná část malajského pobřeží byla v jejich rukou  a žádné další místo v regionu si nemohlo být jisté před rostoucí chutí Holanďanů dobývat svět. Snaha ochránit svou flotilu, zajistit jí zásobování a mít nějaké klidné a bezpečné místo pro obchod s jihovýchodní Asií vedla Brity k tomu, aby se usadili v Singapuru. Zavedli zde „politiku volného obchodu“ a to přitáhlo obchodníky z celé Asie, Středního východu a dokonce i ze Spojených států – od roku 1824 se populace obyvatel zvýšila z necelého 1000 na 10 000.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv CK Marco Polo

Suez, telegraf a parník

Když se roku 1869 otevřel Suezský průplav, jen málokdo by mohl předpokládat, že to bude mít obrovský vliv na rozvoj Singapuru. Jenže z logiky mezinárodního obchodu je jasné, že když na jedné straně může do Evropy plout mnohem více zboží, musí se na druhé straně to zboží někde vyrobit, někde zobchodovat a někde naložit na lodě. A když k tomu přidáte revoluci v komunikaci, jakou byl bezesporu telegraf, a revoluci v dopravě, jakou byl parník, je vám jasné, že mezinárodní obchod s Asií se roztočil na plné obrátky. Singapur začal bobtnat.

Singapur

Singapur

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Válka neválka

Během II. světové války obsadili Singapur Japonci, ale na mezinárodní obchod příliš nesahali. Umožňovalo jim to obcházet různá embarga a obchodovat se vším a s každým. Po válce se Singapur vrátil do rukou Britů, aby se v roce 1959 osamostatnil v rámci britské koruny a nakonec se 9. srpna 1965 stal samostatnou republikou.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv CK Marco Polo

Několik legend o Singapuru, na kterých ale asi něco bude:

Singapur má největší počet milionářů na hlavu v Asii

Legenda tvrdí, že každá 10. domácnost v Singapuru má mezi sebou milionáře (v USD).  Potvrzuje to výzkum společnosti Boston Consulting Group. Singapur má jeden z nejvyšších domácích hrubých produktů na jednoho obyvatele, 61 577 USD. (Pro zajímavost Česko má 26 208 USD a je na 34. místě ve světě).  Na výsledek má určitě vliv i skutečnost, že se Singapur stal oficiálním domovem mnoha bohatých a ultra bohatých lidí z celého světa. Láká je k tomu nízké zdanění, dobrá infrastruktura, stabilita, nízká kriminalita a téměř žádné znečištění ovzduší. Díky dobrým zákonům je Singapur dobrým a bezpečným přístavem pro peníze boháčů z celého světa.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv autora

Legenda o tisíci slavnostech

Buddhismus, islám, hinduismus, sikhismus, křesťanství – všechna tato náboženství mají své svátky a mají své náboženské rituály. Většina rituálů je nějak spojena se slavnostmi, průvody a poutěmi. Čtyři úřední jazyky – angličtina, čínština, malajština a tamilština – s sebou nesou další oslavy a slavnosti. Zdá se, že legenda o tisíci slavnostech nemusí být legendou.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv autora

Mezi největší svátky patří Čínský Nový rok, Buddhovy narozeniny, konec Ramadánu, indický svátek Deepvali, křesťanské hody a Vánoce…. Pořád je co slavit, a to je dobře.

Singapur

Singapur

FOTO: archiv CK Marco Polo

Legenda o nejčistším velkoměstě světa

Na tuhle legendu je většina obyvatel Singapuru hrdá. Velmi přísné tresty za odhození odpadků, za graffiti, za plivání na veřejnosti, za odhození žvýkačky apod. Proto je Singapur čistým velkoměstem. Samozřejmě samotné zákazy a tresty nestačí. Správa města se musí také hodně snažit, aby fungovalo zázemí – svoz odpadu, kontrola provozoven, údržba zeleně apod. Když se všechno dostane do harmonie, může to znamenat čisté a příjemné město.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 20. 9. 2017

Cena: 86 990 Kč za 16 nocí

Více informací

 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

velký okruh s českým průvodcem

Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena – výkon. Za tří týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
 
 
 
 

 

Singapur

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Poptávkový formulář zde

SINGAPUR

INDIVIDUÁLNÍ CESTA NA KLÍČ

Chystáte se do Singapuru? Působíme v Singapuru od roku 1992, rozumíme mu a máme ho rádi. Máme tam svou českou zástupkyni. Jsme připraveni vám připravit vaši cestu do Singapuru na míru. 

 

Perhentian

FOTO: archiv autora

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen romantickým pobytem ve dvou.Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta - cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana, truck

Botswana

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo

Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  
 
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od 7.7.  každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

MADEIRA S ČESKÝM PRŮVODCEM

Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda – třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů – levadas – vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázních nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.