Peru začíná být kulinářskou velmocí

Nenápadně, ale o to razantněji si Peru říká o místo na výsluní v gastronomickém světě. Ukazuje se, že Peruánci (Kečuové) mají v genech kuchařský talent. Není se co divit, vždyť tradice zpracování zemědělských produktů (včetně šlechtění nových odrůd) je v Peru stará víc než 4000 let. Být v Peru kuchařem je velká prestiž a do gastronomie se hlásí stále talentovanější lidé. Vždyť také dobrý kuchař najde velice snadno uplatnění a často i mimo hranice Peru.

Quinoa

Quinoa, peruánská pýcha

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

 Svět superpotravin

Staré indiánské kultury daly světu mnoho zemědělských plodin. Některé z nich si v posledních letech vysloužili přívlastek „superpotraviny“. Nutno dodat, že právem. Maka a quinoa dobývají svět a další potraviny čekají na veřejné uznání. Eco a bio nejsou v Peru v žádném případě prázdná slova. Když přiletíte do Peru, přistáváte do světa superpotravin. Určitě se jim nevyhýbejte a ochutnávejte je jak nejčastěji budete mít možnost.

Quinoa

The Tree House, Aquas Calientes

FOTO: archiv CK Marco Polo

Naprosto skvělý The Tree House 

Je to pro mě vlastně už takový malý rituál. První den po příjezdu do Aquas Calientes, když už máme za sebou první návštěvu Machu Picchu, beru klienty na večeři do restaurace The Tree House. Objevil jsem ji před pár lety náhodou. To ještě nebyla tak slavná, jako je dnes. Zastrčená v divoce rostoucí zahradě plné stromů, působí večer tak trochu neučesaně. Když ale vejdete, hned vás pohltí příjemná atmosféra dřevěného domu, usměvavého personálu a příjemně upraveného interiéru. Vracím se sem ale hlavně kvůli jídlu.

Quinoa

FOTO: archiv CK Marco Polo

Quinoa

FOTO: archiv CK Marco Polo

Zážitek nejen chuťový, ale i vizuální

Lidé bývají večer dost unavení a někdy bývá v Aquas Calientes nepříjemné počasí. Navíc jme hodně vysoko a spoustě lidí chybí v krvi kyslík. Vybírat nějak dlouho z menu nemá smysl. Ať si vyberete cokoliv, bude vám to chutnat. U předkrmů doporučuji vzít si každý jiný a dát je v plén, ať si každý zobne a ochutná. Skvělé jsou polévky. Hlavní jídla stojí na rybách a hovězím, skvěle doplněných hvězdami domácí kuchyně – quinoa, brambory, čerstvá zelenina, fazole apod.

The Tree House je místo, kde se vždycky moc dobře najím.

Quinoa

Quinoa

FOTO: archiv autora

Největší hvězdou peruánské kuchyně je quinoa

Za posledních deset let urazila tahle nenápadná obilovina neuvěřitelnou cestu z malých peruánských horských políček až do supermarketů v celém světě, včetně těch českých, moravských a slezských.

Polévka z quinoy doprovází mé cestování do Peru od samého počátku. Byla to nejběžnější polévka, kterou vám nabídli téměř v každé restauraci po celém Peru. Nikdy nezklamala. Ať už byla jen ze zeleniny, nebo z kuřete, vždycky byla dobře dochucená a dodávala sílu a energii. Jedl jsem jí moc rád a vůbec jsem netušil, že do sebe láduji nějakou superpotravinu, které se bude za pár let klanět celý svět. Quinoa byla jídlem chudých lidí.

Quinoa

Quinoa

FOTO: archiv autora

Quinoa

Quinoa

FOTO: archiv autora

Dokanalá harmonie 

Teď je ale všechno jinak. Se zájmem o zdravou výživu si svět začal uvědomovat, kolik plodin má své kořeny v Latinské Americe a kolik z nich právě v Peru. Mnoho potravin, o kterých si myslíme, že jsou původem z našich končin, tu před příchodem Španělů do Peru nikdo neznal. Ale to je na jiné povídání.

Quinoa

Quinoa, tradiční polévka

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ačkoliv quinoa byla „matkou obilnin“ pro indiánské kultury Peru tisíce let, moderní svět se probudil teprve nedávno a zjistil, že quinoa neobsahuje lepek, za to obsahuje až 16% bílkovin a řadu minerálů, jako hořčík, železo a fosfor a desítku dalších užitečných věcí. Roztočil se kolotoč, který z quinoy udělal hvězdu. Export quinoy se rozjel v tak nebývalé míře, že tahle potravina chudých téměř zmizela z domácích prodejen, malá políčka se zvětšila na rozměrná pole a cena quinoy se vyšplhala do takové výše, že si ji už téměř nikdo v Peru nemohl dovolit.

Quinoa

Quinoa

FOTO: archiv autora

Manifestace za quinou

Peruánští chudí nejsou žádná ořezávátka. Když se jim něco nelíbí, dají to velmi rázně najevo. V Peru se všichni ve městech bojí okamžiku, kdy zemědělci sejdou z kopců a začnou se dožadovat svých práv.  Hoří auta, jsou vymlácené výlohy, policejní auta přichází o čelní skla a mnoho policajtů i o zuby. Nakonec vláda rozhodla o vývozních kvótách, maximální ceně pro vnitřní trh a zajistila dostupnost quinoy pro běžné obyvatelstvo.

Popularita quinoy přiměla mnohé slavné peruánské kuchaře, aby ji zařadili na jídelníček a připravili z ní skvělá jídla na světové úrovni. Až budete putovat po Peru (doufám, že se mnou), určitě si na nějaké jídlo z quinoy zajděte. Chutná skvěle.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 20. 9. 2017

Cena: 86 990 Kč za 16 nocí

Více informací

 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

velký okruh s českým průvodcem

Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena – výkon. Za tří týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
 
 

 

Koh Hai (Ngai)

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

 Termín: od 20. 10. 2017 každý den

Cena: 32.500,--  Kč za 7 nocí

Více informací 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

KOH HAI - OBJEVOVÁNÍ PANENSKÉHO JIHU THAJSKA

Jedinečná příležitost, jak poznat jižní část Thajska, která ještě není zasažená masovou turistikou. Nabízí na svých malých ostrůvcích pocit objevování, jaký zažili turisté v 90. letech na Samui nebo Koh Changu.

 
 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 11.7.  a pak každý týden

Cena: 54 440 Kč

Více podrobností

PERU - TO NEJLEPŠÍ ZE ZEMĚ INKŮ

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké, jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se s námi do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, Machu Picchu a další místa. Kompletní program lze upravit na míru dle Vašeho přání.

SKVĚLÁ CENA:  54 440 Kč

 
 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoli podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana, truck

Botswana, truck

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo

Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od 29. 6. každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

MADEIRA S ČESKÝM PRŮVODCEM

Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda – třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů – levadas – vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázní nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.