Hongkong je jen předkrm

Myslel jsem si, že už o stravovacích návycích Číňanů něco vím. Několikrát jsem navštívil Hongkong a posedlost jeho obyvatel čerstvou stravou mi docela imponovala.

Moc rád jsem se toulal po tržnicích, kam hospodyně chodí několikrát denně nakupovat, a moc rád jsem končil den v nějaké plovoucí restauraci pro místní. Měl jsem za to, že mě nemůže v Shenzhenu, kam jsem se chystal, nic překvapit. Jel jsem tam vyjednávat poslední detaily obchodu s bambusovou podlahou a majitel továrny mě zval na večeři.

Knedlíčky dim-sum. Hongkong

Knedlíčky dim-sum. Hongkong

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Vlakem do Lo Wu (předměstí Shenzhen) je necelá hodinka a celní a pasové formality zaberou podobný čas. Pak si mne vyzvedl partner a nastalo „krmení divoké zvěře“.

Babička z Hongkongu a typická kantonská rodina

„Moje babička se narodila v Hongkongu, můj dědeček se narodil v Hongkongu a můj tatínek se narodil v Hongkongu,“ vyprávěl mi partner, zatímco jsme se prodírali zácpou.

„Před 17 lety se rozhodli vrátit se sem, do míst, kde kdysi moje rodina žila, než utekla před Maem. Jsme typická kantonská rodina,“ usmál se na mě. Dnes už vím, že to byl varovný signál. Dával mi čas na přípravu.

Čína, Schenzhen, pouliční restaurace v Schenzhenu

Čína, Schenzhen, pouliční restaurace v Schenzhenu

FOTO: archiv autora

Dnes už vím, co to znamená, když vás typická kantonská rodina pozve na večeři.  V jednu chvíli odbočil z hlavního proudu a po chvilce zastavil u chodníku. Vystoupili jsme. V autě bylo docela ticho, ale na ulici byl neuvěřitelný hluk. Vlastně ne na ulici.

Hluk se hrnul z oken a dveří mnoha restaurací, které ulici lemovaly. Do jedné jsme vstoupili a já měl pocit, že jsem na hlavním nádraží v největší špičce. Od jednoho stolu na nás začalo mávat několik lidí.

Když jsme se probojovali až k nim, partner mi oznámil: „Moje typická kantonská rodina. Babička, tatínek, maminka…..“  Všichni vstali a vítali mne úklonou. Jedna ze židlí u obrovského kulatého stolu čekala na mne.

Vyberte z nekonečna

Tradice zřejmě velela, abych si vybral, co budeme jíst. Je hrozně obtížné určit, co chcete jíst, když vybíráte z nekonečně široké nabídky, které vůbec nerozumíte. Určitě se všichni skvěle bavili na můj účet, když pozorovali, jak listuji jídelním lístkem.

Měl jsem sto chutí nějakou objednávku udělat, protože jsem si mohl být jistý, že všechno bude skvěle chutnat. Nakonec jsem ale předal jídelníček hostiteli a nechal výběr na něm.

Čína, Schenzhen, šanghajská polévka

Čína, Schenzhen, šanghajská polévka

FOTO: archiv CK Marco Polo

Hostitel předal s úklonou jídelníček babičce. „Ona je královnou objednávání, pokud jde o potraviny, ona ví, co chce a co nám bude chutnat.“

Jak velká musí být kuchyně

Kolem nás byly desítky, možná stovky hostů. Jejich stoly se většinou už naplnily objednaným jídlem a další a další talířky a misky přistávaly na uvolněná místa po snědených pokrmech. Mezi stoly se proplétali číšníci a ten mumraj a chaos připomínal mraveniště.

Čína, Schenzhen, šanghajské nudle

Čína, Schenzhen, šanghajské nudle

FOTO: archiv CK Marco Polo

Reklama na obžerství, napadlo mě. Jak asi musí být velká kuchyně, aby se všechno tohle jídlo mohlo připravit? Co by tomu říkali někteří čeští kuchaři z restaurací v pořadu „Ano, šéfe“? Přitom se nezdálo, že by někdo měl problémy s čekáním, číšníci stíhali svou práci.

Typická kantonská rodina u mého stolu si mezi sebou štěbetala, neustále po mně pokukovala a smála se pod vousy. Určitě se dohadovali, jak asi zvládnu všechno, co mě dnes večer čeká.

Tsunami

A pak to přišlo! Přivalila se vlna tsunami. Talířky a mističky začaly útočit na náš stůl. Jedna věc krásnější než druhá. V tu chvíli jsem pouze vnímal vůně, barvy, tvary. Druhý den jsem poprosil, aby mi sepsali, co všechno na našem stole přistálo.

V prvním kole to bylo několik druhů šanghajských polévek s knedlíčky vařenými v páře, pikantní nudle Dan Dan, plněná šunka, cibulové koláče, čerstvý hrášek smažený se slaninou, drobné krevety, šanghajské nudle, tuřínový obláček. Zdálo se mi, že toho jídla je tolik, že tu budeme muset zůstat alespoň dva dny. Jenže to jsem se spletl.

Čína, Schenzhen, Shad

Čína, Schenzhen, Shad

FOTO: archiv autora

Typická kantonská rodina se do jídla pustila s takovou vervou, nedbaje svého hosta, že jsem jen zíral na to, jak se talířky vyprazdňují. Pasivní host nemá šanci se najíst. Musel jsem přijmout rázné opatření a postarat se o svůj žaludek. Tvrdě, ale zdvořile.

Druhé kolo

Pak připluly ryby. Slavný Si Yu a „Reeves Shad“ (Placka Reevesova). Shad bývala naprosto běžná ryba ve všech čínských řekách, ale přehrady a znečištění z ní udělaly vzácnou a drahou rybu. Věc došla až tak daleko, že hodně ryb je dováženo z USA, Singapuru nebo Indonésie.

Svačinový balíček. Hongkong

Svačinový balíček. Hongkong

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Reeves byla dušená na rýžovém víně a chutnala opravdu skvěle. Tedy ten malý kousek, který jsem si stačil posunout k sobě na talířek. Přitom se neustále dojídá, co na stole zbývá. Nakláním se k hostiteli a ptám se, zda je to už konec. Jen se usměje a zavrtí hlavou.

Po krátké pauze

Číšníci nás pozorují a asi by rádi dorazili s něčím dalším, ale babička je zastavuje. Je čas na malou pauzu. Část typické kantonské rodiny se zvedá a jde pozdravit jiné typické kantonské rodiny. Ke stolu se začínají trousit známí od jiných stolů.

Čína, Schenzhen, selátko

Čína, Schenzhen, selátko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Všem jsem řádně představený a všem jsem úplně jedno. Přibylo hluku a pokřikování. Pije se čaj, voda a pivo. Když babička uzná, že pauza uplynula, kývne na číšníky a ti dobíhají do kuchyně. Vracejí se s malým selátkem a čerstvým chlebem. Za selátkem přilétnou na stůl ještě dvě propečená kuřátka. Bitva začíná.

Křupavé škvarky se šťavnatým masem, máčené v soli a bílém pepři. Chléb upečený s jarní cibulkou, potřený máslem. Vůně a chuť vás žene dál a jíte a jíte. Tohle rozhodně není pro slabé povahy. Říkáte si: „Nedej, Bože, ať se nasytím!“

Nikdy neříkej, že už máš dost!

Asi na mně začalo být znát, že jsem nikdy do sebe nedostal tolik jídla. Hostitel se ke mně naklonil a s úsměvem mi radil: „Nikdy neříkej, že jsi už plný, protože to by znamenalo, že nejsi schopný ocenit výběr jídel, který udělala babička. Mohla by to chápat jako stížnost.“

Kouknul jsem na babičku a viděl, jak mě pozoruje. Usmál jsem se a naložil si další kousek, aby viděla, jak mi chutná.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 20. 9. 2017

Cena: 86 990 Kč za 16 nocí

Více informací

 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

velký okruh s českým průvodcem

Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena – výkon. Za tří týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
 
 
 
 

 

omán, muscat hills resort

omán, muscat hills resort

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín: od 29. 6. každý den

Cena: 19.990,-  Kč za 7 nocí

(včetně letenky)

Více informací 

LÉTO 2017

OMÁN

MUSCAT HILLS RESORT

Omán je zemí, kde ještě mnoho turistů nebylo, a přitom je snadno dostupný i z České republiky. Patří k místům, kam stojí za to se vypravit, pokud vás lákají nepřeplněné a čisté pláže, potápění, krása pouštní krajiny a pohádkový orientální styl.

Muscat Hills Resort je skvělým místem pro odpočinek i jako výchozí bod pro výlety, nejen do vnitrozemí, ale za potápěním.

SKVĚLÁ CENA:  19 990 Kč

 

Perhentian

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více podrobností

LÉTO 2017

OSTROV PERHENTIAN

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen romantickým pobytem ve dvou.Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta - cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

SKVĚLÁ CENA:  43 990 Kč

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana, truck

Botswana, truck

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo

Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od 29. 6. každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO V LÉTĚ  – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

MADEIRA S ČESKÝM PRŮVODCEM

Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda – třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů – levadas – vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázní nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.