Neznámá země Namaqualand

Ještě před pár lety u nás téměř nikdo ani netušil, že tenhle kousek Afriky existuje. Dnes už kolují po internetu desítky skvělých fotografií českých fotografů, kteří se do Namaqualandu vydali a užili si focení rozkvetlé pouště.

Namaqualand

Namaqualand

FOTO: archiv CK Marco Polo

Většina návštěvníků Kapského Města vyráží na výlety na jih a na východ. Mys Dobré naděje na jihu a slavná Garden Route na východ od Kapského Města jsou velmi oblíbenými cíli během celého roku. Kdo se ale chystá na jih Afriky na konci srpna nebo na začátku září, měl by si vyšetřit dva tři dny navíc a měl by vyrazit i na severozápad, směrem k hranicím s Namibií, do Namaqualandu – země pradávného afrického kmene Nama.

Namaqualand

Namaqualand

FOTO: archiv autora

Pýcha bílých Jihoafričanů

Když mi jeden z mých jihoafrických kamarádů stále dokola opakoval, že jedna z nejkrásnějších věcí, které kdy ve svém životě viděl, byly rozkvetlé pláně Namaqualandu, nechtělo se mi tomu moc věřit. Procestoval křížem krážem celou jižní Afriku a i ze zbytku světa už viděl opravdu pěkný kus. Proč by mu právě rozkvetlá louka měla vyrazit dech? „Je v tom obrovská síla přírody. Vzdor, touha dát o sobě vědět, poezie a krása vzešlá z prachu, písku a kamene!“ vysvětloval mi. Chlápek, co už zažil ledacos, se přece nepoddá sentimentu jen tak pro nic za nic. „Takoví jsme my, Afrikánci, nikdy jsme nic nedostali zadarmo, všechno jsme si museli vyvzdorovat. Často proti celému světu. A přitom máme pořád dobrou náladu a kveteme,“ dodal.

Pěší treky v Namaqualandu umožní nejen pohodlné fotografování květin a krajiny, ale poskytují i možnost setkání s drobnou faunou.

Pěší treky v Namaqualandu umožní nejen pohodlné fotografování květin a krajiny, ale poskytují i možnost setkání s drobnou faunou.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Namaqualand je vyprahlý polopouštní region o rozloze více než 47 000 km2 (60 % rozlohy České republiky). Území se dá podle charakteru krajiny rozdělit do tří teritorií: písečné pobřeží Sandveld, pahorkatinu Hardeveld a planinu Little Bush.  Všechna tři teritoria jsou nesmírně zajímavá. Pobřežní písečná krajina se táhne až do hloubky 50 km do vnitrozemí a šplhá až do nadmořské výšky 300 metrů, pahorkatina Hardeveld se pyšní nejvyšší horou Rooiberg Peak (1706 m n. m.) a planina zase typickou horskou buší.

 
Návštěva jednotlivých rezervací v oblasti Namaqualandu může být spojena i s pozorováním zvířat. Oblast je bohatá na různé druhy antilop.

Návštěva jednotlivých rezervací v oblasti Namaqualandu může být spojena i s pozorováním zvířat. Oblast je bohatá na různé druhy antilop.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Nejlepší med v Africe

Pokud je hlavním důvodem kvetení rostlin lákání hmyzích opylovačů, musí rozkvetlá kolonie letniček a sukulentů působit jako nesmírně silný magnet. Tady včely a motýli opravdu nevědí, kam dřív skočit. Zvláštností je i to, že rostliny, které nepatří k příbuzným čeledím, vytvářejí podobné květy, aby tak podpořily výsledný dojem skupinového kvetení.

Med z Namaqualandu je hodně ceněný a místní patrioti vám budou až do omrzení tvrdit, že je to nejlepší med v Africe. Ochutnal jsem a byl moc dobrý.

Namaqualand

Namaqualand

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kudy kam?

Ačkoliv oficiální květinová trasa „Namaqualand Flower Route“ leží nějakých pět hodin jízdy autem na sever od Kapského Města, můžete se pokochat fenoménem rozkvetlé polopouště i mnohem blíže k městu. V malé přírodní rezervaci Posberg Nature Reserve uvidíte louky rozkvetlých letniček s převahou bílé a oranžové barvy, orámované nízkými kopci a divokým skalnatým pobřežím Atlantiku. Jde o soukromou rezervaci, která má velmi striktní omezení pro pěší pohyb v době kvetení, a doporučuji rezervovat si vstupenky pro pěší prohlídku předem. Pěší prohlídka je dlouhá cca 14 km a při dobrém počasí je to skvělá zastávka.

Klienti CK Marco Polo bydlí během návštěvy Namaqualandu ve speciálně zřízeném kempu, s velmi kvalitním zázemím.

Klienti CK Marco Polo bydlí během návštěvy Namaqualandu ve speciálně zřízeném kempu, s velmi kvalitním zázemím.

FOTO:archiv autora

Kdo si ale udělá čas, může se vydat až do srdce Namaqualandu, mnohem více na sever, až za městečka Garies, Kamieskroon, Springbok a Port Nolloth. Během cesty určitě zastavte na několika místech, která stojí za to. Jen necelých 20 km od městečka Kamieskroon najdete rezervaci Skilpad Wildflower Reserve. 1000 ha plochy, ostře žluté a oranžové květy gazánií, ideální cesty pro horská kola a dlouhé treky. Skilpad patří bezesporu k hlavním centrům rozkvetlého ráje Namaqualandu.

Vyprahlá pouštní krajina, kde je jindy nutné čerpat vodu z velikých hloubek, se změnila v rozkvetlou zahradu. Namaqualand.

Vyprahlá pouštní krajina, kde je jindy nutné čerpat vodu z velikých hloubek, se změnila v rozkvetlou zahradu. Namaqualand.

FOTO: CK Marco Polo International

Hlavním cílem cesty do Namaqualandu bývá Geogap Nature Reserve. Dramatická horská krajina je zajímavá sama o sobě, ale když je navíc „obarvená“ zářivě fialovou, žlutou, oranžovou a růžovou barvou květů letniček, je nesmírně fotogenická. Na území rezervace bylo evidováno téměř 600 druhů rostlin.

Dejte si načas

Návštěva Namaqualandu určitě stojí zato, ale je potřeba si na ni udělat dost času a prožít ji v klidu a bez zbytečného spěchu. Je také třeba vědět, kam se vydat, a nenechat vše jen na šťastné náhodě.

Rozkvetlé louky Namaqualandu v Jihoafrické republice jsou magnetem pro včely a další hmyz.

Rozkvetlé louky Namaqualandu v Jihoafrické republice jsou magnetem pro včely a další hmyz.

FOTO: archiv autora


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

V oblasti Namaqualandu můžete potkat nejen zebry, ale i nádherné přímorožce a drobné druhy predátorů.

FOTO: archiv autora

 Poptávkový formulář

 

NAMAQUALAND NA MÍRU

Návštěva Namaqualandu je velmi individuální záležitost. Tady nepotkáte hordy čínských turistů ani velké autobusové zájezdy. Proto je nejlepší naplánovat si návštěvu individuálně.

Namaqualand můžete kombinovat s návštěvou Jihoafrické republiky, Botswany, Namibie, ale i Viktoriiných vodopádů.

 

 

Bali

Bali

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín: od 22. 6. každý týden

Cena: 46 390 Kč za 7 nocí

Více informací 

TO NEJLEPŠÍ Z BALI + POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali – jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské Balijce. Užijte si tři dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.
Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.
Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!
 

Pomníky minulých časů. Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 21. 7. 2017 a pak každých 21 dnů

Cena: 50 990 Kč

V ceně není letenka do Johannesburgu


Více podrobností

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

expedice v náklaďáku


Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější „atrakce”, jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

SKVĚLÁ CENA:  50 990 Kč

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 28. 8. a 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo


Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od 1. 6. každý den

Cena: 37 300 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

MADEIRA S ČESKÝM PRŮVODCEM

Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda – třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů – levadas – vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

 
 

Wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázní nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.