Opravdová lahůdka

Jak nacpat do pár odstavců článku všechno, co jsme během tří týdnů v Jihoafrické republice prožili. To je ambice na nobelovku za literaturu. Psát o místech, která jsme navštívili? Psát o lidech, jež jsme potkali? O politice, kterou tu prožíváte na každém kroku? O lehkém dobrodružství spojeném s cestováním v náklaďáku? O skvělé průvodkyni, která řídila náklaďák s jistotou pánů Lopraize nebo Lacka? O skvělém jídle a víně? O bídě a luxusu? O radosti a smutku? Zkusím tak trochu od všeho. Byla to skvělá cesta a určitě by nebyla taková, kdybychom cestovali v autobuse, přelétali letadlem nebo sami řídili pronajaté auto. Určitě stojí za to párkrát poděkovat.

Zastávka v savaně na svačinu.

Zastávka v savaně na svačinu.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Poděkování první: za náklaďák

Byl to skvělý kousek. Nikdy jsme v náklaďáku necestovali a trochu jsme se báli, co nás čeká. Hned první den jsme svůj náklaďák pokřtili. Byl pokropen jihoafrickým pivem plzeňského typu a poctěn jménem Lojza. Zároveň jsme slíbili, že už o něm nikdy nebudeme mluvit jako o „náklaďáku“, protože Lojza je přece „expediční vozidlo“. Skvěle vybavené k životu v Africe. Bude nás hýčkat svými pohodlnými sedadly s perfektním prostorem na nohy. Zajistí nám dokonalý výhled svými obrovskými okny.

Když jsou všechny restaurace v nedohlednu, poslouží vybavená kuchyně.

Když jsou všechny restaurace v nedohlednu, poslouží vybavená kuchyně.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Eliminuje naše schopnosti vytvářet nepořádek tím, že nám poskytne přímo v kabině skříňky na zavazadla. Vyjde vstříc našim žíznivým krkům a touze neustále popíjet výborné jihoafrické víno nebo pivo a poskytne nám přímo v kabině prostornou ledničku. Ve své polní kuchyni nám dá dobré vybavení, abychom si mohli uvařit dobré jídlo. V mnoha svých zákoutích poveze všechno, co budeme na cestě Afrikou potřebovat. A věřte, co Lojza slíbil, to dodržel. Expediční vozidlo je na cestu Jihoafrickou republikou ta nejlepší varianta.

Při každém setkání s turisty z běžných okruhů vám budou vaše terénní auto závidět.

Při každém setkání s turisty z běžných okruhů vám budou vaše terénní auto závidět.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si články o místech, která při putování v náklaďáku navštívíte.
Na safari v soukromém parku Balule vyrazíte v otevřeném terénním voze.

Na safari v soukromém parku Balule vyrazíte v otevřeném terénním voze.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Poděkování druhé: za plán cesty

Mohlo by se zdát, že tři týdny jsou dlouhá doba. Málokdo si dovolí na tak dlouhou dobu vyrazit za poznáváním do jediné země. Jenže Jihoafrická republika je obrovská a k vidění je v ní tolik, že byste mohli křížem krážem jezdit třeba rok a pořád by bylo co vidět. Vybrat a logicky poskládat plán cesty na necelé tři týdny není vůbec lehká věc. Navíc když ještě chcete využít možnosti, které vám dává expediční vozidlo. Chcete ukázat to nejhezčí a zároveň se chcete vyhnout lidem, kteří chtějí vidět totéž co vy.

Ubytování v Dračích horách. Drakensberg Lodge.

Ubytování v Dračích horách. Drakensberg Lodge.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Chcete ukázat divokou Afriku a zároveň dát lidem pocit bezpečí. Chcete se vyhnout nudným přejezdům a zároveň musíte urazit několik tisíc kilometrů. Ten, kdo připravoval plán naší cesty, tohle všechno věděl, myslel na to a nějakým zázračným způsobem to do našeho plánu cesty vloudil. Každý den byl úplně jiný. Každý kout, který jsme navštívili, byl jiný a překvapivý. Když se zpětně vracíme k plánům tras, které jsme si prohlíželi před cestou, jsme moc rádi, že jsme si vybrali právě tenhle.

Tak jsme tady. I po třech týdnech putování máme dobrou náladu. Kapské Město se Stolovou horou, cíl naší expedice.

Tak jsme tady. I po třech týdnech putování máme dobrou náladu. Kapské Město se Stolovou horou, cíl naší expedice.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

NÁKLAĎÁK

Pro africké expedice se používají dva typy náklaďáku. V Ugandě a Botswaně je to menší typ s pohonem 4x4 a kapacitou 14 osob a na ostatní okruhy pak větší náklaďák s kapacitou 18 osob.

Pohodlná sedadla, veliká okna, otevírací střecha, skříňky na zavazadla. Výhody upraveného terénního vozu.

Pohodlná sedadla, veliká okna, otevírací střecha, skříňky na zavazadla. Výhody upraveného terénního vozu.

FOTO: archiv autora

Pod kabinou pro cestující je složený celý váš dočasný domov: kompletní kuchyně vybavená vařičem, nádobím a příbory, škopkem na mytí nádobí, zásobou jídla, mrazákem, nádrží na vodu, stolem a židličkami a také stany, polními lůžky a polní sprchou. A ještě nesmím zapomenout na součást vybavení zvanou „douglas“. Spodní část „douglase“ vypadá úplně stejně jako kempovací židlička, i se tak rozkládá… Tím však podoba končí. Vršek netvoří plátno jako u židličky, ale dřevěný ovál s otvorem uprostřed. Díky „douglasi“ je zaručeno pohodlí pro osobní potřebu i uprostřed nejdivočejší africké divočiny. I ty noviny by si člověk mohl přečíst, pokud by tedy v buši našel trafiku…

Průvodci jsou pro úspěch expedice velmi podstatní. Jejich vzdělávání musí být velmi důkladné.

Průvodci jsou pro úspěch expedice velmi podstatní. Jejich vzdělávání musí být velmi důkladné.

FOTO: drifters

Poděkování třetí: Africe, za to, že je

Afriku buď milujete, nebo ji nesnášíte. My ji milujeme. Je divoká, nezkrotná. Krajina, kterou jsme v Jihoafrické republice projížděli, umí vyrazit dech. Hluboký Blyde River Canyon, divoké pobřeží Indického oceánu v oblasti Wild Coast, Dračí hory, Kapské Město, vinařský kraj a samozřejmě safari v divoké buši. To je třeba vidět a zažít, aby člověk pochopil, proč se nám Afrika dostala pod kůži a proč se sem určitě vrátíme. A nejspíš znovu v náklaďáku (promiň, Lojzo).

Divočinu nesledujete pouze z auta, často do ní vyrážíte pěšky. Samozřejmě se zkušeným průvodcem. Okolí Hazyview.

Divočinu nesledujete pouze z auta, často do ní vyrážíte pěšky. Samozřejmě se zkušeným průvodcem. Okolí Hazyview.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další články o místech, která během putování navštívíte.

Africké expedice v náklaďáku

Náklaďákem se můžete vydat na expedice po zemích jižní i východní Afriky. Stačí se jen rozhodnout, jestli dáte přednost slonům v Botswaně, gorilám v Ugandě, dunám v Namibii nebo třeba baobabům a jezeru Malawi. A jakmile absolvujete své první africké dobrodružství v náklaďáku, tak je téměř jisté, že začnete hned plánovat další. Afrika je návyková a dobrodružství v náklaďáku ještě víc.


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Na konci cesty čeká třešnička na dortu – matka měst, Kapské Město.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Termín: 20.9. 2017

Cena: 86 990 Kč za 19 nocí

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

Expedice s českým průvodcem

Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena–výkon. Za tří týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.

Skvělá možnost pro jednotlivce – u této cesty se neúčtuje žádný příplatek pro samostatné cestující!

 

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora

Termín: 2. 7. 2017 a pak každých 21 dnů

Cena: 50 990 Kč

V ceně není letenka do Johannesburgu


Více podrobností

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

expedice v náklaďáku


Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů neporušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější „atrakce”, jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

SKVĚLÁ CENA :  50 990 Kč

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 28. 8. a 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo


Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od 1. 6. každý den.

Cena: 33 700 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

MADEIRA S ČESKÝM PRŮVODCEM

Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda –  třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů – levadas – vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

 
 

Wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), které zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázní nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.