Spokojené úřady

Godfrey Tengeneza, mluvčí Tanzania Tourist Board (TTB), státního úřadu, který se stará o propagaci Tanzanie jako turistické destinace, prohlásil, že je vyhlášení Tripadvisoru důkazem velkého potenciálu, který oblast okolo Arushi má. „Jako Tanzanci bychom měli být všichni hrdí na Arushu. Je opravdu kultovní atrakcí regionu a patří k tomu nejlepšímu v Africe,“ dodal pan Tengeneza.

Tarangire

Tarangire

FOTO: archiv autora

Nárůst turistiky navzdory zvýšenému DPH

Když vláda na jaře loňského roku zavedla DPH v turistických službách ve výši 18 %, vzbudilo to velmi negativní ohlas po celém světě. Velcí globální hráči v turistice vyhrožovali, že přestanou své klienty do Tanzanie posílat. Místní provozovatelé služeb se obávali nejhoršího. Výsledek ale překonal všechna očekávání.

Rok 2016 byl pro Tanzanii nejúspěšnějším za celou řadu let. Počet turistů vyrostl meziročně o 12% a nakonec jich do Tanzanie přijelo 1 137 000. Jen pro zajímavost, v sousední Keni nastal pokles o 400 000 klientů oproti roku 2015.

Nevzrostl jen počet klientů, ale i příjmy z turistiky. V roce 2016 Tanzanie utržila 2,23 miliardy USD (nárůst o 11%). Keňa ve stejném období tratila a její příjem byl jen 873 miliónů USD.

Ngorongoro Crater Lodge neodděluje od divoké přírody žádná bariéra. Divoká zvěř se čas od času objeví opravdu blízko vás.

Ngorongoro Crater Lodge neodděluje od divoké přírody žádná bariéra. Divoká zvěř se čas od času objeví opravdu blízko vás.

FOTO: andBeyond

Kráter Ngorongoro je výkladní skříní

Největším tahákem oblasti je bezsporu kráter Ngorongoro. Unikátní místo, které nemá ve světě obdoby. Kráter rozlohou velký jako Praha je domovem komunity zvířat, která zachovává už po staletí plně funkční africký potravinový řetězec. Bez zásahu člověka (kromě snahy vrátit sem divoce žijícího nosorožce) zde žijí hlavní představitelé africké fauny. Jen žirafu tu nepotkáte.

Ngorngoro Crater Lodge, Tanzanie

Ngorongoro Crater Lodge, Tanzanie

FOTO: andBeyond

Výkladní skříň už má na sobě ale šmouhy

Obrovský zájem turistů o Ngorongoro nepřináší ale jen příjemné a pozitivní výsledky. Turistů je tu v některých chvílích až příliš. Dochází k situacím, kdy u jednoho divokého lva potkáte dvacet i více aut. Ačkoli je v kráteru striktně zakázáno jezdit mimo vyhrazené cesty, dochází stále častěji k překročení pravidel. Někteří turisté nezachovávají ani základní respekt k přírodě. Ozývá se křik a smích a často dochází k hádkám a sporům o pozice s výhledem na zvířata. Vláda rozhodla, že je nutné počet turistů omezit. Zatím použila jaké nástroj zvýšení ceny vstupného, ale zdá se, že to nepomáhá. Bude asi nutné přikročit k jasnému omezení počtu formou rezervací v pořadníku, jak je tomu např. u bájné pevnosti Inků Machu Picchu v Peru.

V únoru a v březnu je v některých oblastech Serengeti opravdu hodně zvěře.

V únoru a v březnu je v některých oblastech Serengeti opravdu hodně zvěře.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Velká migrace

Národní park Serengeti je dalším světoznámým kouskem ve skládance obrazu oblasti okolo města Arusha. Serengeti je spolu s keňskou Masai Marou oblastí tzv. velké migrace. Přes milión pakoňů tu obchází obrovský kruh, kdy spásá rozsáhlé planiny, vyvádí mladé a spoluvytváří krajinu savan. Bez velké migrace by v Serengeti nikdy nemohlo žít tolik predátorů. A hlavně za nimi se do Serengeti cestuje. Dejte si ale pozor, do které oblasti Serengeti budete cestovat. Velká migrace se pohybuje na obrovské ploše a pokud se netrefíte ve správný čas na správné místo, můžete smutně koukat do prázdné krajiny.  Plánujte svou cestu s odborníky.

Tarangire

Tarangire

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ráj slonů Tarangire

Tenhle park je často opomíjen – a neprávem! Pokud chcete pozorovat slony, je Tarangire naprosto ideálním místem (snad jen keňské Amboseli vám umožní takové pozorování slonů, nebo zimbabwské Hwange). Rozsáhlé mokřady přitahují slony jako lázně, do kterých si přicházejí léčit své neduhy. Je skvělé pozorovat je při bahnění. Uvolněné a bezstarostné chování sloních rodin vás nadchne.

Sloni milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

Sloni milují mokřady. Vracejí se do nich pravidelně i z velké dálky.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Pozor na levné nabídky

Tanzanie není levná země. Pokud si budete vybírat partnera pro svou cestu nebo pokud si budete připravovat svou cestu sami, dejte vždy pozor na několik triků, se kterými se můžete setkat.

Bydlení v parku nebo mimo park. Nejlacinější nabídky vždy obsahují bydlení mimo národní parky. Často není v ceně ani vstupné do parku. A v tom je úskalí takových nabídek. Když nebydlíte v parku, nemáte šanci se vyhnout davu turistů, protože všichni vjíždějí do parku v co nejkratší době od otevření a vyjíždějí ven těsně před zavírací dobou. Pohybují se tedy po téměř shodné cestě, kupí se u zvířat a nemají šanci na pěší nebo noční safari.

Cestující na zadních sedadlech nemají šanci využít otevřené střechy. Pokud bude mikrobus plný, jejich šance něco vidět je téměř nulová.

Cestující na zadních sedadlech nemají šanci využít otevřené střechy. Pokud bude mikrobus plný, jejich šance něco vidět je téměř nulová.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Vždy si také ověřte typ auta, se kterým budete cestovat, a počet lidí, kteří budou v autě sedět. Trvejte na maximálním počtu 6 cestujících a raději dejte přednost terénnímu vozu před mikrobusem.

Amboseli

Amboseli

FOTO: archiv CK Marco Polo

Keňa, nebo Tanzanie?

Tanzanie je v tuto chvíli určitě modernější a sofistikovanější destinace než Keňa. Keňa jako by ustrnula v 90. letech, kdežto Tanzanie se velmi flexibilně modeluje podle nejnovějších trendů. Těžko v tuhle chvíli soudit, co je lepší. Pro většinu turistů se zdá být teď Tanzanie zajímavější, ale určitě bych Keňu neodepisoval, protože je v Keni hodně skvělých míst.


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Coco de Mer

Coco de Mer

FOTO: archiv autora

 Termín: od 2. 6. každý týden

Cena: 61 990 za 7 nocí

Více informací 

SEYCHELY SPECIÁL 55 PLUS

Tento zájezd byl připravený speciálně pro cestovatele, kteří vyžadují trochu jiné tempo a rytmus cestování. Seychely jsou obyčejně pro většinu seniorů nedostupné, ale naše nabídka se snaží najít možnost výhodnější cenové relace.

Village du Pecheur

 Příjemný menší hotýlek je ideálním cílem pro honeymooners a romantické páry vůbec, umocněno zařízením pokojů v rokokovém stylu! 
Přímo u krásné a populární pláže Cote D’Or na severovýchodě Praslinu. V pěším dosahu restaurace a obchody.

 

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora

Termín: 21. 5. 2017 a pak každých 14 dnů

Cena: 50 990 Kč

V ceně není letenka do Johannesburgu


Více podrobností

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

expedice v náklaďáku


Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější „atrakce", jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

SKVĚLÁ CENA:  50 990 Kč

 

Východní pobřeží Srí Lanky.

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 5. 6., 28. 8. a 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu: těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z Vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo


Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od 1. 6. každý den

Cena: 33 700 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO - OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláž sejdete po schodech a na pláži máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

MADEIRA S ČESKÝM PRŮVODCEM

Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda - třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů - levadas - vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

 
 

wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázní nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.

Jan Papež, Marco Polo Int.