Uganda nejsou jen gorily

Turisté dnes míří do Ugandy především kvůli gorilám. Je to součást módy a mnozí z těch, kteří se za gorilami vydají, jsou jen snobi, kteří se chtějí pouze pochlubit tím, že patří mezi pár šťastných vyvolených. Je to škoda pro gorily, je to škoda pro ty, na které se nedostane místo v omezeném kontingentu návštěvníků, je to škoda pro Ugandu, ale bohužel je to i realita dnešní turistiky.  Věřme, že to gorily i Uganda ustojí, a až si snobové najdou jiné cíle (teď mají vyhlédnutou Antarktidu a některé „cesty kolem světa“), vše se dostane do normálu.

Speciálně upravný expediční náklaďák je ideálním dopravním prostředkem pro poznávání Ugandy.

Speciálně upravený expediční náklaďák je ideálním dopravním prostředkem pro poznávání Ugandy.

FOTO: CK Marco Polo International

 Vyrazte do Ugandy na korbě náklaďáku

Uganda ale nejsou jen gorily. Díky zázemí speciálně upraveného terénního náklaďáku se můžete dostat i do míst, která nejsou zatím vybavena potřebnou infrastrukturou. Máte tak jedinečnou možnost vidět místa, kde na turistu narazíte jen náhodou, místa, která žijí svým vlastním životem rovníkové Afriky. Tady snoby nepotkáte a vaše zážitky budou mnohem intenzivnější. A navíc, i vy budete mít šanci vidět gorily.

Britové přinesly do Ugandy nejenom vzdělávací systém, ale tradici pěstování čaje a kávy.

Britové přinesli do Ugandy nejenom vzdělávací systém, ale i tradici pěstování čaje a kávy.

FOTO: archiv autora

Uganda si ve své historii prošla těžkými údobími, ale který africký stát si takovými údobími neprošel. Snad jen Etiopie, jež se nenápadně schovávala v horách a nedopustila, aby se etnické problémy proměnily v krvavou lázeň. Navíc je psaní o historii afrických států limitováno tím, že písemné záznamy existují až z doby po příchodu Evropanů, nebo jde pouze o zmínky ve starých egyptských, etiopských a arabských záznamech. Dalo by se tedy s nadsázkou tvrdit, že období mezi královnou ze Sáby a příchodem prvních Evropanů můžeme nazývat obdobím „jedna paní povídala“. Jsou to složitě rekonstruované dějiny z legend a mýtů, příběhů tradovaných ve starých horských vesnicích a z vyprávění starých šamanů.

Před příchodem Evropanů a Arabů v polovině 19. století existovalo na území dnešní Ugandy množství malých království. Pojem „království“ je třeba brát trochu s nadhledem. Rozhodně to nebyla království v evropském slova smyslu. Základním stavebním kamenem společenského uspořádání byl (a mnohde ještě je) klan. Příslušnost ke klanu znamenala pro jeho člena všechno. A vůdce klanu, náčelník, byl i jeho vládcem. Mnohá klanová království byla malá a zabírala třeba jen jediné údolí, ale některá byla silná a početná a zabírala stále větší a větší prostor. Takovým královstvím bylo i království Bugunda. Rozprostíralo se asi na jedné čtvrtině dnešní rozlohy Ugandy v její jihovýchodní části na břehu Viktoriina jezera.

Od roku 1888 až do roku 1962 byla Uganda v rukou Britů. Díky tomu je v Ugandě dnes vybudován základní vzdělávací systém a gramotnost v Ugandě je jedna z největších v rovníkové Africe. Angličtina je základním vzdělávacím jazykem a to je pro budoucnost Ugandy velmi významná věc. Ani období tvrdého a nelítostného režimu Idi Amina (1971–1979) nezničilo přirozenou přátelskou povahu vesničanů. Dnešní Uganda je na začátku cesty k moderní africké zemi. Vzory jsou jí Botswana, Namibie a Jihoafrická republika.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem národního parku Queen Elizabeth.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem Národního parku Queen Elizabeth.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

2000 km cestou necestou

Uganda je přibližně čtyřikrát větší než Česká republika a téměř celá se nachází v nadmořských výškách přes 900 m n. m.  Britové sice vybudovali základní síť silnic, ale od jejich časů už uplynulo v ugandských řekách příliš mnoho vody a silnice dnes vypadají velmi špatně. Kolem Kampaly a Entebbe, dvou největších měst, najdete silnice v lepším stavu, ale jakmile se dostanete na venkov, oceníte pohodlí náklaďáku. Za pouhých 12 dní, které má expedice k dispozici, se dá prohlédnout jen to nejpodstatnější. Zvlášť když je trasa připravována s ambicí neplout jen po povrchu. Je třeba brát tuto expedici jako pootevření dveří do země, která teprve svou náruč turistům otevírá. Trasa protne rovník a přes vyhlášenou gorilí rezervaci Bwindi, kde je dost času vyrazit na treky nebo se vydat se speciálním povolením za gorilami, přes Národní park Queen Elizabeth až do úchvatného pohoří Ruwenzori. Z hor se pak obrátí expedice zpět do nižších poloh, až k mytické řece Nil.

Přečtěte si podrobnosti o národních parcích v Ugandě

Počet lidí, který denně může pozorovat gorily ve volné přírodě, je velmi striktně omezený. A je to dobře.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Uganda – navštivte ji, než dorazí masová turistika

 

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na dohled třetí nejvyšší hoře Afriky

Expedice vás přivede i do pohoří s nejvyšší horou Ugandy Mt. Stanley v pohoří  Ruwenzori. Je hraničním pohořím mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo. Se svými 5110 m n. m. je Mt. Stanley třetí nejvyšší horou Afriky. Ruwenzori je pro většinu Evropanů neznámým pohořím. Všichni znají Kilimandžáro, někdo slyšel o Mt. Kenya, ale o Ruwenzori slyšeli patrně jen horolezci a vysokohorští turisté. Přitom si toto pohoří v ničem nezadá se svými slavnějšími africkými kolegy. Dnes se již organizují výstupy na Mt. Stanley (přesněji na  Margherita Peak, jeden ze skalních vrcholků Mt. Stanley s výškou 5109 m n. m.). Výstup trvá osm dnů a pro milovníky adrenalinu a vysokohorské turistiky je to životní zážitek.

Přečtěte si o dalších zajímavých afrických horách

Kilimandžáro je symbolem Afriky.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kilimandžáro – hora, na kterou může vylézt každý

Pohoří Simien. Etiopie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejkrásnější hory východní Afriky

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přírodní atrakce na jihu Afriky: kaňon Blyde River
 

Pohled do údolí mezi strmými skalisky bere dech.

FOTO: archiv autora

 Češi začínají objevovat krásu pohoří Mt. Kenya

Návštěva Ugandy jako teambuilding

Personální oddělení velkých společností si láme každý rok hlavu, jak stmelit tým zaměstnanců, tým vedoucích pracovníků, jak vystavit tým na zkoušku tlaku, aby se ukázalo, co je kdo zač a jakou sílu tým ve skutečnosti má, jak se kdo zachová, až přijde nějaká krize. Ještě nikoho v Čechách nenapadlo strčit 12–16 členů týmů do náklaďáku a vyslat je na cestu do Ugandy. Expedice v rovníkové Africe prověří soudržnost týmu, schopnost pracovat pro tým, být vůdcem nebo jen vozíčkem, který se veze. Tady není kam uhnout. Je tu sice parta průvodců a řidičů, kteří obstarají to nezbytné, ale stále je potřeba přiložit ruku k dílu. Je třeba postavit tábor, uvařit apod. A sám program je náročný. Afrika není kolonáda v Karlových Varech. Švýcaři, Němci, Britové a Číňani už to dávno pochopili. Žádná modelová situace v tělocvičně nenahradí realitu expedice.

Než se vydáte na safari, přečtěte si užitečné rady, jak si vybírat a vyvarovat se zklamání.

Nosorožci jsou v neustálém ohrožení.

FOTO: CK Marco Polo International

Jak se nenechat napálit při výběru safari

Botswana

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo

Pět nejčastějších triků, které používají cestovní kanceláře při prodeji poznávacích zájezdů do Afriky
 
Gepardi jsou jediní, kdo raději loví ve dne. Využívají svou rychlost a skvělý zrak.

Gepardi jsou jediní, kdo raději loví ve dne. Využívají svou rychlost a skvělý zrak.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Keňský národní park Tsavo East je u Čechů stále populárnější. Jak se nezklamat při výběru výletu do něj? Poradíme
Díky poloze mezi Viktoriiným jezerem, jezery Alberta a Edwarda a jezery Kyoga a Kwania je Uganda často nazývána Krajinou mezi jezery.

Díky poloze mezi Viktoriiným jezerem, jezery Alberta a Edwarda a jezery Kyoga a Kwania je Uganda často nazývána krajinou mezi jezery.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Státní vlajka Ugandy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín : 25. 6. 2017 a pak každé tři týdny

Cena: 50 990 za 12 nocí

Cena nezahrnuje letenku do Ugandy.

Více informací 

EXPEDICE UGANDA

NEJEN ZA GORILAMI

Uganda je neopracovaný diamant Afriky, který čeká na své objevení. Pokud hledáte zemi, která je nedotčená turistikou, autentická a jedinečná, pak Ugandu musíte navštívit, a to teď... než ji objeví masová turistika. Uganda vás nadchne
 

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora

Termín: 4. 6. 2017 a pak každých 14 dnů

Cena: 50 990 Kč

V ceně není letenka do Johannesburgu


Více podrobností

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

expedice v náklaďáku


Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější „atrakce”, jako je SossusvleiFish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

SKVĚLÁ CENA :  50 990 Kč

 

Východní pobřeží Srí Lanky.

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 5. 6., 28. 8. a 11. 9.

Cena: od 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA SPECIÁL

 55+ s českým průvodcem

Tento termín a program jsme speciálně připravili pro skupinu cestovatelů preferujících stejně naladěnou a disponovanou společnost. Tedy hledající kvalitu, přiměřené tempo a další dvojice (případně jednotlivce), se kterými si budou mít o čem povídat. Na druhou stranu těch 55 je jenom orientační číslo, nikoliv podmínka.
Pro takové z vás jsme připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
 

 

Botswana

FOTO: Hana Pšeničná, průvodkyně CK Marco Polo


Termín odjezdu: 19. 10. 2017

Cena: 89 990 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Termín: od 1. 6. každý den

Cena: 33 700 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

THAJSKO – OSTROV SAMUI

CORAL COVE CHALET RESORT

 Coral Cove Chalet je příjemný, přátelský a dobře vedený hotel. Je to rodinný podnik a rodina hotel řídí. Pan Seni Puwasetthawon je zároveň prezidentem hotelové asociace na ostrově Samui. Pokud se chcete vyhnout přelidněným a hlučným plážím, jako je Chaweng a Lamai, je Coral Cove Chalet pro vás ideálním místem. Hotel je postavený na stráni nad malou příjemnou pláží, mezi bujnou tropickou vegetací. Na pláži, kam sejdete po schodech, máte k dispozici hotelová lehátka.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

MADEIRA S ČESKÝM PRŮVODCEM

Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda – třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů – levadas – vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

 
 

Wave

FOTO: archiv autora

Více info zde

Cena: 9744 Kč (včetně DPH)


VYPRODÁVÁME SKLADOVÉ ZÁSOBY

LEHÁTKO WAVE

Zahradní ratanové lehátko Wave je vyplétané ručně z obou stran z vysoce kvalitních polyethylenových vláken (umělý ratan), která zaručují dlouhou životnost, UV odolnost a také odolnost proti jakémukoliv počasí, chlorované a slané vodě. Konstrukce lehátka je ze zesílené hliníkové kostry, která napomáhá stabilitě.

Lehátko Wave se velmi dobře osvědčilo i ve wellness centrech, hotelových lázní nebo k sauně.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.