Afrika láká

Jedinečnost divoké africké přírody je pro turisty velkým lákadlem. Navíc ekonomická aktivita Číny v Keni a v Tanzanii je tak velká, že prakticky denně čtou Číňané o Tanzanii a Keni v novinách. Prostě safari láká a přitahuje. A samozřejmě do těch nejznámějších míst – kráter Ngorongoro a Serengeti. Stát toho využívá a neustále zdražuje. Jednodenní vstupné do Serengeti je dnes 60 USD za osobu + 200 USD za auto a do kráteru Ngorongoro je vstupné 70 USD za osobu a za auto 200 + 250 USD. Při čtyřech osobách v autě vás návštěva kráteru Ngorongoro vyjde na téměř 4500 Kč jen na vstupném.

Zastavte se na cestě do kráteru a užijte si ticha a ranní opuštěnosti.

Jedna z perel Tanzanské turistiky, kráter Ngorongoro

FOTO: archiv CK Marco Polo

Navíc velké množství aut znemožňuje vychutnat si safari a stále častěji máte pocit, že jste ve velké zoologické zahradě. Je tedy čas poohlédnout se jinde. Naštěstí pro Tanzanii je možné se poohlédnout na jejím území. Je čas se vydat ze severu země na jih nebo na západ.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pět důvodů, proč se vydat na jih

Parky na jihu jsou mnohem méně zaplněné turisty.

Služby v parcích na jihu jsou mnohem méně komerční.

V parcích na jihu je dovoleno, co už na severu nejde (nebo jen omezeně): pěší safari, safari na lodích…

Vstupy do parků jsou mnohem levnější.

Na jihu najdete ubytování ve všech úrovních – své tu najdou ti méně nároční i ti nejnáročnější.

Národní park Mikumi, Tanzanie

FOTO: archiv autora

Ruaha, Selous nebo Mikumi nebo něco dalšího?

Při plánování cesty na jih Tanzanie je dobré si uvědomit, že se chystáme pohybovat na velkých územích. Národní park Mikumi je velký jako Liberecký nebo Karlovarský kraj, Ruaha jako Jihočeský nebo Středočeský kraj a Selous je dokonce 2x větší než Morava!  Představa o tom, že se všechny parky na jihu prohlédnete za jeden týden nebo dokonce jen za pár dnů, je naivní a kontraproduktivní. Pokud se k něčemu takovému necháte zlákat, stanete se štvancem, který si po pár dnech bude strkat polštářek pod zadek a bude si přát, aby to už konečně skončilo. Cesty v těchto končinách Afriky nejsou nejpohodlnější a nemůžete počítat s tím, že urazíte za den příliš velkou dávku kilometrů. Je mnohem rozumnější připravit si střízlivý plán a zůstat na některých místech delší dobu a prozkoumat pořádně okolí.

Zabitý hroch nasytí i velký klan.

Zabitý hroch nasytí i velký klan. Ruaha

FOTO: CK Marco Polo International

Všechny tři velké parky na jihu se mohou pochlubit množstvím zvířat. Ve všech uvidíte slony, lvy, buvoly, žirafy a množství druhů antilop a ptáků. Nosorožce ovšem máte šanci vidět jen v Selous a s leopardem je potíž všude. Leopard je velmi vzácný, a protože není teritoriální, je opravdu velká náhoda a štěstí, když se s ním potkáte.

30 000 slonů putuje parkem Ruaha za potravou a vodou.

Třicet tisíc slonů putuje parkem Ruaha za potravou a vodou.

FOTO: CK Marco Polo International

Osobně doporučuji zvolit si Ruahu nebo Selous, spojit jeden z těchto parků s Mikumi a přidat k nim park Udzungwe, který je nádhernou ukázkou horského parku s nadmořskou výškou až 2600 m n. m.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Udzungwe – nádherné překvapení

Relativně malý park- „jen“ 2 000 km2 (4x větší než Praha) se rozkládá na území s nadmořskou výškou 250–2600 m n. m. Většina jeho území je zalesněna původním lesem a díky tomu můžete na malém prostoru pozorovat většinu typů lesa, které se v Africe vyskytují. A v každém typu lesa žije odpovídající osazenstvo zvěře a ptáků. Dva druhy opic jsou místními endemity a najdete je pouze zde – Iringa (Uhehe) Red Colombus a Sanje chocholatý. Můžete tu potkat i lesní slony a celou řadu antilop. Ale do Udzungwe se nejezdí za klasickým safari, sem se jezdí na treky a za autentickou Afrikou.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ráj pro pěší turisty

Park je protkán cestami pro pěší túry. Přesto je lepší vydat se na ně s průvodcem. V každém kempu se dá průvodce objednat a nestojí mnoho peněz. Při vícedenních túrách se najmou nosiči, kteří ponesou všechno potřebné pro založení tábora na noc.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ať se rozhodnete pro několik jednodenních treků, nebo pro jeden několikadenní trek, určitě si s sebou vezměte aparát s dlouhým objektivem. Udzungwe je místem, kde můžete vidět druhově nejpočetnější komunitu lesních ptáků v celé Tanzanii.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Mwanihana Peak (2.160 m.n.m.)

Trek dlouhý cca 40 km (včetně cesty zpět) vás během dvou nebo tří dnů vevede až do nadmořské výšky 2160 m n. m. Projdete tropickým lesem, travnatou náhorní planinou, subtropickým horským lesem, územím bambusů, až se dostanete na území vřesu a kosodřeviny. Během cesty téměř pokaždé potkáte slony a několik druhů opic a antilop. Množství druhů ptáků vás bude překvapovat na každém kroku.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Během stoupání na vrcholek Mwanihana bude mít několik možností vidět vodopády a krásné výhledy do krajiny. Tenhle trek určitě stojí za to, je to úplně jiný pohled na Afriku.

Pro tvrdší a dobrodružnější povahy je připravený i trek Lumeno na 4 dny (cca 65 km), který vede autentickou Afrikou, kterou moc bílých lidí nenavštěvuje. A jej velmi málo z nich se tam vydá pěšky.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na kole do vesnic a na kaučukovníkové plantáže

Pokud se chcete jen tak protáhnout na jedno odpoledne, určitě si půjčte kolo a vyrazte na kole do okolních vesniček. Trocha strachu z toho, že jste široko daleko jediné bílé duše, vám neuškodí, ale tenhle kraj je bezpečný. Spíše musíte počítat s tím, že budete vyvolávat zájem místních, budou se s vámi chtít vyfotit, sáhnout si na vás a pokecat.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Bohužel nejsou žádné trasy pro horská kola v kopcích národního parku. Jedná se o nich, ale zatím neúspěšně. Je velká obava z malé úrovně disciplíny cyklistů. Údolí ale poskytuje dostatek zajímavých terénů a míst k vidění. Můžete se vydat na předem určené trasy, nebo zvolit „free style“ a vydat se nazdařbůh. Nemůžete zabloudit – s trochou smyslu pro orientaci se vrátíte zpět.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Na řeku mezi krokodýly a hrochy

Řeka Kilombero není daleko od Udzungwa parku a je velmi oblíbeným cílem rybářů. I když nejste rybáři a chcete se jen tak pokochat africkou řekou, je plavba po Kilombeře fajn. Dlabaná kánoe, dolněná o pohodlná křesílka, sice nevypadá příliš stabilně, ale v rukou zkušených průvodců je výborným dopravním prostředkem. Dostane vás k divokým břehům řeky, kde odpočívají krokodýly a v mělčinách se pasou hroši. Při návratu si můžete v přístavišti zajít na čerstvou rybu a dát si pivo v místní hospodě.

Udzungwa, Tanzanie

Udzungwa, Tanzanie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Udzungwa je zastávka na pohodu

Zastávka v parku Udzungwa vás zpomalí, uvede vás do jiného rytmu. Tady si odpočinete a zjistíte, že Afrika není jenom safari. Dvě nebo tři noci určitě stojí za to.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Mys Dobré naděje

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 31. 3. 2017

Cena: 45 990 Kč


Více podrobností

SAFARI V JIŽNÍ AFRICE

s českým průvodcem


Vyražte s naším kolegou a vaším průvodcem na týdenní expedici do Jihoafrické republiky a zamilujete se do Afriky. Navštívíte nejznámější jihoafrický národní park Kruger, zažijete pěší safari v soukromé rezervaci a velikost Afriky na vás dýchne u kaňonu řeky Blyde - 
Blyde River Canyon - na slavné Panorama Route. Ubytování na kouzelných místech ve 3* lodžích, stravování v ceně.

SKVĚLÁ CENA : 45.990,- 

 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 8. 5., 22. 5., 5. 6. a 19. 6.

Cena: 59 990 Kč

Více informací zde

KOUZLO LETNÍ SRÍ LANKY

 s českým průvodcem

Připravili jsme pro Vás výpravu za nádhernou Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuze patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní. Možnost prodloužení pobytu u moře!
 

 

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Termín odjezdu: 7. 4. 2017

Cena: 86 900 Kč za 19 nocí

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

s českým průvodcem


Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena – výkon. Za tří týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
  

Sea Sand Sun Resort

FOTO: Sea Sand Sun Resort

Cena platí pro období od 1. 3.

Cena:  9900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

PATTAYA - SPECIÁLNÍ NABÍDKA

SEA SAND SUN RESORT

9900 Kč za 7 nocí se snídaní

 Jeden z nejkvalitnějších hotelů na pláži Jomtien. Malý resort s nádhernou zahradou, přímo na pláži. Nejmenší pokoj (Garden Boutique) má 55 m2.

V ceně je ubytování se snídaní.   

  

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.