Malawi je země malá rozlohou, ale velká svojí duší

Malawi je jednou z nejmenších zemí na jihu Afriky. Se svými 118 000 km² je velká jako Kuba nebo chcete-li 1,5krát větší než Česká republika. Od severu k jihu má více než 900 km a dvě třetiny této délky tvoří pobřeží jezera Malawi. Teritoriálně se dá celá země rozdělit na tři oblasti – severní, střední a jižní. Každá oblast se liší nejen krajinou, ale i původem obyvatel a kulturou. Díky této rozmanitosti můžete v každém ze tří regionů zažít velmi odlišné věci.

Místní jsou pohodáři.

Místní jsou pohodáři.

FOTO: archiv autora

Nebojte se půjčit si auto

Klidně můžete sednout za volant a řídit sami. Ušetříte a zažijete pocit objevitele. Občas asi zabloudíte, ale to je v Africe normální a stává se to i místním. V Malawi se nemusíte bát. Malawijci totiž patří mezi nejpřátelštější a nejusměvavější africké národy a slovo kriminalita téměř neznají. Už vstup do země je zážitkem, zvláště při překročení pozemní hranice ze Zambie či Mosambiku. Náhle se vše rozsvítí, krajina se zazelená a slunce je zářivější. Jednoduše zapůsobí atmosféra a nálada Malawi, a to doslova pár metrů za hraničním přechodem. Ale do Malawi můžete samozřejmě přiletět, nemusíte přejíždět sousední země.

Malawi je země usměvavých lidí.

Malawi je země usměvavých lidí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Jak dlouho tu ještě zůstane ta starodávná atmosféra?

Země je plná tradičních vesnic a vesniček rozložených v zelené krajině, na rovinatých pláních i horských svazích, často zahalených do mlhy a oparu. Najdete zde hluboká údolí i vrcholky hor čnící vysoko k modré obloze. Rozmanitost přírody zve ke trekům, pěšímu safari či vyjížďkám na horských kolech. Už je tu zázemí, které potřebujete pro pohodlnou dovolenou, ale pořád tu ještě je atmosféra vzájemného objevování. Turista není jen kasička, ze které je potřeba něco vytáhnout, popřípadě vytřást jako z prasátka. Turista je ještě pořád návštěvník, host, co přináší novinky a je zvědavý, jak to tu vlastně chodí. Myslím, že tak pět šest let všechno tohle krásné napětí zmizí. Komerce zvítězí, jako skoro všude na světě.

Malawi.Čajové plantáže.

Malawi.Čajové plantáže.

FOTO: archiv autora

Africká Srí Lanka na jihu Malawi

Napadne vás, že je tu opravdu hluboká britská stopa, když se ocitnete uprostřed čajových plantáží v pohoří Mulanje. Obrázky jako vystřižené ze Srí Lanky a přesazené do afrických hor. Sytá zeleň čajových lístků. Řádkování čajových keřů, načesaných jako trvalá anglické dámy ve středním věku, která jde do opery. Ani vlásek není mimo plán. Eukalyptové a kaučukovníkové stromy vrhající stín. Zvláštní ticho, rušené jen zpěvem ptáků.  Už chybí jen tamilské sběračky s koši na zádech a pestrobarevné šaty a šátky.

Západy slunce v pohoří Mulanje.

Západy slunce v pohoří Mulanje

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Tři až pět dnů v pohoří Mulanje (Mulanje Mountain) nadchne každého milovníka hor. Nad pohořím Mulanje se tyčí i nejvyšší hora Malawi Sapitwa, která má pro návštěvníky až překvapivých 3002 m n. m. Pohoří je nesmírně zajímavé pro vyznavače pěší turistiky, má kouzelné skalnaté masivy, zelená údolí a úchvatné výhledy. Můžete vyrazit na trek i na náhorní plošinu Zomba, obklopenou stolovými horami. Jméno Zomba nese i staré historické město. Nikdo z místních vám nedokáže říci, zda se náhorní planina jmenuje po starém městě, nebo naopak.

Jezero Malawi (Nyasa)

Jezero Malawi (Nyasa)

FOTO: archiv CK Marco Polo

Centrální a severní Malawi se klaní jezeru Nyasa

Jezero Malawi (zvané také Nyasa) si určitě respekt zaslouží. Pokud bychom jezero Malawi přenesli do Čech, museli bychom se vzdát více než třetiny svého území, a navíc bychom museli tvar jezera hodně upravit. Jeho plocha je téměř 30 000 km2.  Díky tomu, že je dlouhé 365 mil (570 km) a v nejširším bodě široké 52 mil (80 km), by se klidně dalo nazývat  „Kalendářové jezero“. Od místních lidí se takového názvu nikdy nedočkáte. Pro ně je to Nyasa (Ňasa), popř. Malawi.  Když před 150 lety objevil jezero pro Evropany dr. David Livingstone, a pídil se po názvu jezera, dostával neustále stejnou odpověď: „Nyasa, Nyasa, Nyasa.“  Ve svahilštině slovo Nyasa znamená jezero, a tak s největší pravděpodobností zůstalo pravé jméno jezera nesděleno. Dr. Livingstone jej nazval Ňasa, a to jezeru zůstalo téměř 100 let. Území okolo jezera pak bylo nazýváno Ňasko. Teprve se vznikem samostatného nezávislého státu v roce 1964 získalo jezero i stát název Malawi. Malawi znamená paprsek světla.

Rybářské vesnice na pobřeží jezera Malawi jsou stále ještě velmi autentické a turisty málo navštěvované.

Rybářské vesnice na pobřeží jezera Malawi jsou stále ještě velmi autentické a turisty málo navštěvované.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Vstupní brána do země

Díky hlavnímu městu Lilongwe je centrální část Malawi vstupní branou do země. Celá centrální část se nachází na náhorní planině ve výšce kolem 1200 m n. m. a díky tomu má velmi příjemné klima. Dobré zásoby kvalitní vody v mnoha jezerech a řekách umožňují zemědělskou produkci na vysoké úrovni. Pracovitost místních komunit zaslouží respekt.

Písečné pláže na pobřeží jezera Malawi evokují přímořská letoviska.

Písečné pláže na pobřeží jezera Malawi evokují přímořská letoviska.

FOTO: archiv autora

Stačí si vzít auto a za hodinu a půl jste u jezera. V zálivu Senga je spousta hotýlků a lodží s výhledem na pláže a zalesněné kopce. Pláže pokračují i severně od zálivu Senga přes historické městečko Nkhotakota známé z dob obchodů s otroky až po Dwangwa, pobřežní centrum pěstování cukrové třtiny. Celý tento úsek pobřeží jezera Malawi evokuje svojí velmi zajímavou krajinou a svým vzhledem spíše některá asijská přímořská pobřeží.

V období od května do října je voda v jezeře průzračná.

V období od května do října je voda v jezeře průzračná.

FOTO: Robin Pope

Čím více na sever, tím méně turistů

Kdo hledá panenskou přírodu a autentické prostředí, neměl by vynechat severní Malawi. Nejméně zalidněná část země je doposud velmi nedoceněnou destinací, nevybroušeným diamantem jižní Afriky. Dramatické pobřeží jezera Malawi s velikými balvany, připomínající Seychely. Pohoří Viphya s čajovými plantážemi, drobnými říčkami a vodopády.

Mumbo Island Camp

Mumbo Island Camp

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Vezměte své puberťáky a protáhněte je Malawi

Do Malawi není úplně jednoduché cestování, protože z Evropy není do Lilongwe žádný přímý spoj. Proto je vhodné kombinovat návštěvu Malawi s návštěvou Keni, Etiopie nebo Jihoafrické republiky. V každém případě je ale Malawi destinací vhodnou i pro dobrodružnou rodinnou dovolenou a destinací, která bude hrát v budoucnu stále větší roli. Kdo chce zažít Malawi ve dnešní velmi autentické podobě, neměl by s návštěvou příliš otálet.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Sloni jsou v Malawi vzácnější, než např. v Zambii nebo Zimbabwe. Přesto jsou hlavním lákadlem safari v národních parcích na jihu země.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

poptávkový formulář

MALAWI NA MÍRU

Chystáte se na cestu do Malawi? Rádi vám takovou cestu zorganizujeme.

Připravíme pro vás cestu na míru.

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 22. 5. 2017

Cena: 56 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZLO SRÍ LANKY

 s českým průvodcem

Připravili jsme pro Vás výpravu za nádhernou Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuze patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní. Možnost prodloužení pobytu u moře!

ČÍM SE LIŠÍME OD KONKURENCE: * Konkrétní hotely vyššího standardu! * Malé skupinky (již od 6 účastníků)! * Vstupné již v ceně! * Osobně doprovází pracovník CK, který zájezd připravil!

 

 

Tarangire

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 23. 6.  a 27. 10.

Cena: 87 490 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

Cena: 37 300 za 7 nocí

(možnost prodloužení – 1035 Kč na osobu a den)

 Více informací o zájezdu zde

SAMUI – SPECIÁLNÍ NABÍDKA

CORAL COVE CHALET

SKVĚLÁ ALTERNATIVA LETNÍ DOVOLENÉ

Tento idylický resort se nachází na východní straně Koh Samui v jižním Thajsku, pouhých 25 minut od mezinárodního letiště Samui. Coral Cove Chalet má výborný přístup na okouzlující a klidnou pláž s ohromujícími panoramatickými výhledy

 

  

Perhentian

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena : 46 900 za 7 nocí

(Možnost prodloužení pobytu na ostrově nebo kombinace s Kuala Lumpur)

Více informací

PANENSKÝ OSTROV V MALAJSII

PERHENTIAN ISLAND RESORT

Nádherné, dosud turisty málo známé ostrovy na východním pobřeží Malajsie, mohou být vaším cílem v létě s rodinou či jen romantickým pobytem ve dvou.Perhentian nabízí nádhernou přírodu a opravdový relax. Cesta – cca 1,5 hodiny transfer z letiště Kota Bahru do přístavu Besut a poté lodí na ostrov Perhentian cca 1,45 h. Může se zdát, že je cesta komplikovanější, ale určitě stojí za to.

OSTROV PERHANTIAN JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45 %

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.