Pátý nejvyšší vodopád v Africe

Na pátém místě v přehledu nejvyšších vodopádů Afriky je pěkná tlačenice. Dá se za něj pokládat třeba vodopád Ndedema (Didima) v Jihoafrické republice, který má v době dešťů až 640 metrů v kaskádě osmi teras, nebo Vivienne Falls v Keni. Vybral jsem Jinbar v Etiopii, je 500 metrů vysoký a voda je v něm po celý rok. Navíc jej najdete v dramatickém pohoří Simien, které určitě stojí za návštěvu, stejně tak jako celá Etiopie.

V listopadu se horské stráně a údolí zelenají a kvetou.

V listopadu se horské stráně a údolí zelenají a kvetou.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Zajímavé je, že všechny tři vodopády, které se perou o pátou africkou pozici, spojuje to, že ačkoliv jsou stovky a tisíce kilometrů vzdálené, jsou součástí Velké příkopové propadliny. Vznikly ve stejnou dobu a mají velmi podobný charakter – padají úzkou úžlabinou do hlubokého sevřeného údolního koryta. Nejsou impozantní mohutností vodního toku, ale především výškou, ze které padají dolů a umístěním do horské panenské krajiny.

Doporučujeme pro delší treky využít služby horských vůdců.

Doporučujeme pro delší treky využít služby horských vůdců.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na nečekaném místě

Jinbar zdobí pohoří Simien. Pohoří, které by v Etiopii očekával málokdo.  Zub času nahlodal během miliónů let zvlněnou náhorní planinu tak dokonale, že vytvořil jedno z nejúchvatnějších pohoří na světě. Hluboká údolí, bizarní skalní útvary, kolmé stěny padající do hloubky až 1500 metrů, otevřené výhledy do krajiny, vodopády padající z vrcholů stolových hor, kontrasty barev různých hornin. I proto bylo území pohoří Simien vyhlášeno v roce 1978 světovou přírodní památkou. Nejvyšší vrchol pohoří Simien Ras Dašan je někdy označován za čtvrtou nejvyšší horu Afriky, ale je to mýtus. Ono i těch  4623 m n. m. je často zpochybňováno a je uváděna výška 4543 m n. m., ale pokud sedíte na kameni a díváte se do nádherného údolí, jsou vám takové dohady úplně jedno.

Simienská liška je jedním z několika unikátních druhů žijících v pohoří Simien.

Simienská liška je jedním z několika unikátních druhů žijících v pohoří Simien.

FOTO: archiv autora

Řeka Jinbar

Řeka Jinbar nad vodopádem je dlouhá jen devět kilometrů. Sbírá vodu z náhorní planiny alpského typu, porostlé nízkou trávou a ojedinělými křovinami. V období dešťů malá říčka zmohutní a vodopád pak působí impozantně. Zvlášť když začne foukat silný vítr a proud vody se rozbíjí o skaliska. Vodní tříšť a páry pak vytvářejí v úzkém prostoru dramatickou podívanou. Klidně by tu mohl být vstup do podsvětí.

Jinbar, Simien, Etiopie.

Jinbar, Simien, Etiopie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Slušná výzva pro lezce

Čas od času se na náhorní planině nedaleko vodopádu objeví stanová osada. Pestrobarevné stany znamenají pro místní naději na velikou zábavu. Většinou v nich totiž nocují „zoufalci“ z celého světa, kteří se rozhodli, že si právě na Jinbaru vyzkoušejí své lezecké umění.  Místní si mohou i přivydělat, protože návštěvníci potřebují průvodce, nosiče a ostrahu. První se vždy objeví děti a hned za nimi muži s kalašnikovem. Ačkoliv je Etiopie v horách bezpečná, zbraň tu má snad každý dospělý muž. Je to určitý znak důstojnosti.

Simien, Etiopie.

Simien, Etiopie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vyznavači adrenalinu se pokoušejí vodopád slanit nebo naopak vylézt z dopadové zóny vzhůru. Obojí dá zabrat a zaslouží uznání a respekt.

Vydejte se na alespoň 10 km trek. Výhledy stojí za to.

Vydejte se na alespoň 10 km dlouhý trek. Výhledy stojí za to.

FOTO: archiv autora

Na jak dlouho do pohoří Simien vyrazit?

Kouzlo pohoří je v tom, že nabízí každému návštěvníkovi možnost vybrat si podle své chuti, zkušenosti a času. Určitě se vydejte alespoň na 10kilometrový trek, jinak nebudete mít šanci zažít opravdovou krásu těchto hor. Můžete vyrazit např. z Debarku do Buyit Ras. Zkušenější milovníci hor si určitě vyberou celodenní trasy, nebo dokonce túry na tři nebo pět dnů.  Ať si vyberete cokoliv, určitě nebudete zklamáni. Pohoří Simien je klenotem východní Afriky a zatím se tu rozhodně nebudete cítit jako součást masové turistiky.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 2. 5. 2017

Cena: 81 390,-- za 12 nocí


Více podrobností

PERU S MOŽNOSTÍ PRODLOUŽENÍ POBYTU U MOŘE V MEXIKU

s českým průvodcem


Poznávací zájezd do Peru, kombinovaný s odpočinkem na plážích u Karibského moře v Mexiku. Zájezd je koncipován tak, že můžete absolvovat pouze poznávací část v Peru s českým průvodcem a poté se vrátit společně zpět domů, nebo můžete využít kompletní program s prodloužením pobytu u moře.

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 14. 3. 2017

Cena: 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

SPECIÁL PRO 55+

 s českým průvodcem

Speciální termín a program pro spřízněné duše, které si chtějí dopřát zážitek ze zelené perly Indického oceánu zvané Srí Lanka!

Program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
Nejprve vás čeká krátký odpočinek na jedné z nejlepších pláží jihozápadního pobřeží, v hotelu-legendě. Je to příležitost, která už se zřejmě nebude nikdy opakovat!

 

 

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Termín odjezdu: 7. 4. 2017

Cena: 86 900,-- za 19 nocí

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

s českým průvodcem


Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena–výkon. Za tři týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
  

Sea Sand Sun Resort

FOTO: Sea Sand Sun Resort

Cena platí pro období do 31. 3. 2017

Cena:  9900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

PATTAYA – SPECIÁLNÍ NABÍDKA

SEA SAND SUN RESORT

9900 Kč za 7 nocí se snídaní

 Jeden z nejkvalitnějších hotelů na pláži Jomtien. Malý resort s nádhernou zahradou, přímo na pláži. Nejmenší pokoj (Garden Boutique) má 55 m².

V ceně je ubytování se snídaní.   

  

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45 %

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.