Nedotčená krajina

Botswana je země na jihu Afriky, rozkládající se na rozloze více než 600 000 km2 (větší než Španělsko a téměř tak velká jako Francie), s pouhými necelými dvěma milióny obyvatel, velmi osvícenou vládou, nejvyšším HDP na obyvatele v Africe a dech beroucím safari. Země známá především pouští Kalahari a vodním světem delty Okavango. Pochlubit se může i méně známým, ale zajímavým územím Chobe a mokřady Linyanti.

Ptačí svět oblasti Linyanti láká fotografy z celého světa.

Ptačí svět oblasti Linyanti láká fotografy z celého světa.

FOTO: andBeyond


 Nádherná scenérie delty Okavango

Řeka Okavango je unikátní už tím, že neústí do žádného moře nebo oceánu, ale „ztrácí se“ v poušti Kalahari. Těsně předtím, než se ztratí, vytváří řeka Okavango deltu, která patří mezi nejslavnější na světě. Byla zapsána do seznamu UNESCO a stala se pojmem ve světě safari. Delta mění svou tvář podle ročních období a množství vody, kterou do oblasti přivede řeka Okavango. Jsou období, kdy můžete v deltě jezdit terénním vozem, a jindy musíte na stejném místě použít loď. Tam, kde jste pozorovali divoké psy válející se v prachu cesty, se najednou povalují hroši potopení ve vodě. Delta má mnoho tváří a všechny stojí za to. Jsou cestovatelé, kteří sem jezdí jen v období sucha, a jiní, kteří se těší, až se delta zaplní vodou. V každém případě toto místo tvoří nádhernou kulisu pro nejromantičtější safari lodge na jihu Afriky.

Nepsanými vládci mokřadů a říčních břehů jsou krokodýli.

Nepsanými vládci mokřadů a říčních břehů jsou krokodýli.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Srdce Kalahari – centrální Kalahari – svět Křováků

Když v roce 1961 na území britského protektorátu Bečuánsko (dnešní Botswana) vznikla rezervace pro domorodé původní obyvatele, byl to od Britů vlastně velmi odvážný čin. O území měla zájem Jihoafrická unie a ta rozhodně neměla v plánu nějak horlivě podporovat potulné lovce a sběrače lesních plodů.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana.

FOTO: archiv autora

Bylo to tisíce let jejich území a svým způsobem jim patří i dnes, možná více než kdy jindy v posledním století. Křováci, Sanové, Bušmeni, přírodní národ, jehož část si i přes všechen tlak civilizace udržela svůj životní styl, své legendy a mýty, své způsoby obživy a svá společenská pravidla.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

FOTO: archiv autora

V národním parku Chobe je přes 50 000 slonů.

V národním parku Chobe je přes 50 000 slonů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Chobe

Hlavním tahounem pozornosti návštěvníků v Chobe jsou bezesporu sloni. Sloní populace čítá více než 50 000 kusů a bylo by velké umění při návštěvě Chobe slona nevidět. Můžete je pozorovat z vody i ze země a není dobré snažit se vidět jich co nejvíce. Věnujte se spíše pozorování způsobu jejich života. Nikam nespěchejte, domluvte se se svými průvodci a zůstaňte s jedním stádem co nejdéle, abyste pochopili, jak funguje, a dozvěděli se o slonech co nejvíce. Otevře se vám tak úplně jiný svět divoké přírody než lidem, kteří chvátají, aby „ulovili“ další a další „kousky“. Pravda ale je, že poslední dobou se stává Chobe trochu „přelidněnou“ oblastí. Mnoho turistů si sem odskočí od Viktoriiných vodopádů jen na jednu nebo dvě noci. Je třeba s tím počítat a vyhnout se nejlidnatějším částem Chobe.

Baobaby vytvářejí kolem sebe tajemnou atmosféru a není divu, že se kolem nich vytvořilo tolik legend a mýtů.

Baobaby vytvářejí kolem sebe tajemnou atmosféru a není divu, že se kolem nich vytvořilo tolik legend a mýtů.

FOTO: Jan Papež


Nádherné západy slunce a úžasné pozorování hvězd

Západy slunce v deltě Okavango nebo v poušti Kalahari, to je nádhera, kvůli které by se vyplatilo přijet, i kdyby tu nebyla žádná zvěř. A ona tu samozřejmě je! A často se vám podaří vidět při západu slunce stádo slonů, hrochy vystupující z vody za pastvou, žirafy či jiná zvířata. Za jasné noci se nad vámi otevře velmi hluboké nebe, a pokud jste v Botswaně za úplňku, máte pocit, že se nebe přiblížilo na dosah ruky.

Botswana má mnoho oblastí, které jsou velmi těžko přístupné. Pro pytláky je to to potíž. Turisté jsou na tom mnohem lépe.

Botswana má mnoho oblastí, které jsou velmi těžko přístupné. Pro pytláky je to potíž. Turisté jsou na tom mnohem lépe.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo


Vynikající místo pro rodinnou dovolenou

Děti od 10 let jsou v Botswaně nadšené. Všichni jsou tu připraveni na to, že nová generace nemůže být bez připojení k internetu, takže ve všech lodžích je k dispozici wi-fi. Pochlubit se svým kamarádům čerstvým úlovkem – fotografií lva nebo slona – mohou děti každý den. Všichni řidiči a všechny lodže jsou na děti připraveni. Mají speciální programy právě pro ně. Kombinace poznání, zábavy a dobrodružství nedovolí dětem, aby se nudily.

Hroši mají v mokřadech Linyanti a v rezervaci Chobe ideální podmínky k životu.

Hroši mají v mokřadech Linyanti a v rezervaci Chobe ideální podmínky k životu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Mokřady Linyanti – Malé Okavango

Mokřady Linyanti jsou hraničním územím mezi Botswanou a Namibií. Je to nesmírně zajímavé panenské území, často nazývané Malé Okavango. Je tvořeno řekou Kwando, která se čas od času rozlévá na otevřené krajiny, a vytváří tak mokřady, tolik oblíbené divokými zvířaty.

Vznikl zde ojedinělý ekosystém, téměř nenarušený činností člověka. Linyanti na botswanské straně hranice bylo sice dlouhou dobu loveckým územím, ale lovci jej nenavštěvovali nijak masově. V posledních letech přechází toto území do statusu „neloveckého území“ a díky tomu se stává stále oblíbenějším pro migraci zvěře. Na jeho části vznikla i soukromá rezervace, která využívá zkušeností  z provozování soukromých rezervací v Jihoafrické republice.

Pro nocování si můžete vybírat opravdu krásná místa.

Pro nocování si můžete vybírat opravdu krásná místa.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ideální destinace pro expedice

Kdo chce ušetřit, může se vydat do Botswany s expedičním náklaďákem. Při cestách pustinou se náklaďák stává pro všechny domovem na kolech. Domovem nejen pro cestující, ale i pro řidiče (průvodce). Teprve daleko od civilizace poznáte, jak je důležité, že váš domov připravovali lidé, kteří mají osobní dlouholetou zkušenost. Vše musí mít své místo. K technickému prostoru se musí přistupovat podobně jako v letadle. Lednice na jídlo a pití, skladovací prostory pro stany a matrace, profesionální plynová kuchyně, zdravotnické potřeby, náhradní díly pro auto atd. Kouzlo je v detailu – váš domov na kolech jich má spoustu a při cestě pustinou je oceníte. Tenhle domov na kolech vám vrátí pocit objevitele, který měli cestovatelé před mnoha desítkami let. V pustinách Botswany je náklaďák naprosto ideální.

Jao Camp, Botswana

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


Romantici hledající luxus jsou v Botswaně na správném místě

I ti, pro které by putování náklaďákem rozhodně nebylo, protože hledají pohodlí a luxus, si v Botswaně přijdou na své. A pokud mají navíc romantickou duši, je Botswana to nejlepší místo pro jejich dovolenou. Africká divočina je drsná, plná násilí a nebezpečí. Potravinový řetězec je neúprosný a nemilosrdný. Kdo je jeho součástí, musí být stále ve střehu. I ti, kteří se právě chystají na někoho zaútočit, mohou být vzápětí zabiti někým jiným. Mohlo by se zdát, že psát v takových souvislostech o romantice je absurdní. Jenže my lidé máme jednu velkou výhodu, nejsme součástí potravinového řetězce. Alespoň většinou. A můžeme vše pozorovat zvenčí jako neuvěřitelné přírodní divadlo. A tady už je romantika na místě.

Jao Camp, Botswana

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo


Viktoriiny vodopády na dosah

Jedna z nejkrásnějších přírodních památek UNESCO, Viktoriiny vodopády, se dá velmi pohodlně navštívit při jakémkoli zájezdu do Botswany. Expedice náklaďákem mají Viktoriiny vodopády přímo v programu a jiné typy zájezdů lze s vodopády dobře kombinovat, ať už letecky, nebo autem.

Pohled z helikoptéry je na Viktoriiny vodopády opravdu úchvatný.

Pohled z helikoptéry na Viktoriiny vodopády je opravdu úchvatný.

FOTO: Jan Papež

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
Nosorožci jsou v neustálém ohrožení.

FOTO: CK Marco Polo International

Termín :  4. 5. a 9. 11. 2017

Cena: 89 990 za 17 nocí

Více informací

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

 s českým průvodcem

 V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

Pocestujete opravdovým přírodním rájem pro každého cestovatele i fotografa. V expedičním náklaďáku máte jedinečnou šanci dostat se na odlehlá místa a kempovat v divočině společně s podobně laděnými spolucestujícími.

 

Národní park Etosha, Namibie.

FOTO: archiv autora

Termín: 30. 3. a pak každé dva týdny

Cena: 64 990  za 23 nocí

V ceně není letenka do Johannesburgu.


Více podrobností

EXPEDICE JAR–BOTSWANA–ZIMBABWE (24 DNŮ)

Kapské Město–Etosha–Okavango–Viktoriiny vodopády–Johannesburg

Vydejte se s námi na velkou cestu po jižní Africe: od okouzlujícího Kapského Města přes vyprahlé pouště Namibie, rezervace plné zvěře v Botswaně a Zimbabwe až po majestátní Viktoriiny vodopády.

V průběhu tohoto poznávacího zájezdu do Afriky vás čeká mnoho nezapomenutelných zážitků: vylezete na Stolovou horu, pojedete na kanoi po řece Orange, zdoláte gigantické písečné duny v Namibii, zažijete safari v proslulých afrických parcích a nakonec stanete u majestátních Viktoriiných vodopádů.
 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 14. 3. 2017

Cena: 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

SPECIÁL PRO 55+

 s českým průvodcem

Speciální termín a program pro spřízněné duše, které si chtějí dopřát zážitek ze zelené perly Indického oceánu zvané Srí Lanka!

Program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
Nejprve čeká krátký odpočinek na jedné z nejlepších pláží jihozápadního pobřeží, v hotelu legendě. Je to příležitost, která už se zřejmě nebude nikdy opakovat!

 

 

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Termín odjezdu: 7. 4. 2017

Cena: 86 900  za 19 nocí

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

s českým průvodcem


Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena–výkon. Za tří týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
  

Sea Sand Sun Resort

FOTO: Sea Sand Sun Resort

Cena platí pro období 7. 1.–31. 3. 2017

Cena:  9900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

PATTAYA – SPECIÁLNÍ NABÍDKA

SEA SAND SUN RESORT

9900 Kč za 7 nocí se snídaní

 Jeden z nejkvalitnějších hotelů na pláži Jomtien. Malý resort s nádhernou zahradou, přímo na pláži. Nejmenší pokoj (Garden Boutique) má 55 m2.

V ceně je ubytování se snídaní.   

  

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.