Jak nacpat do pár odstavců článku všechno, co jsme během tří týdnů v Jihoafrické republice prožili. To je ambice na nobelovku za literaturu. Psát o místech, která jsme navštívili? Psát o lidech, jež jsme potkali? O politice, kterou tu prožíváte na každém kroku? O lehkém dobrodružství spojeném s cestováním v náklaďáku? O skvělé průvodkyni, která řídila náklaďák s jistotou pánů Lopraize nebo Lacka? O skvělém jídle a víně? O bídě a luxusu? O radosti a smutku? Zkusím tak trochu od všeho. Byla to skvělá cesta a určitě by nebyla taková, kdybychom cestovali v autobuse, přelétali letadlem nebo sami řídili pronajaté auto. Určitě stojí za to párkrát poděkovat.

Zastávka v savaně na svačinu.

Zastávka v savaně na svačinu

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Poděkování první: za náklaďák

Byl to skvělý kousek. Nikdy jsme v náklaďáku necestovali a trochu jsme se báli, co nás čeká. Hned první den jsme svůj náklaďák pokřtili. Byl pokropen jihoafrickým pivem plzeňského typu a poctěn jménem Lojza. Zároveň jsme slíbili, že už o něm nikdy nebudeme mluvit jako o „náklaďáku“, protože Lojza je přece „expediční vozidlo“. Skvěle vybavené k životu v Africe. Bude nás hýčkat svými pohodlnými sedadly s perfektním prostorem na nohy. Zajistí nám dokonalý výhled svými obrovskými okny.

Když jsou všechny restaurace v nedohlednu, poslouží vybavená kuchyně.

Když jsou všechny restaurace v nedohlednu, poslouží vybavená kuchyně.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Eliminuje naše schopnosti vytvářet nepořádek tím, že nám poskytne přímo v kabině skříňky na zavazadla. Vyjde vstříc našim žíznivým krkům a touze neustále popíjet výborné jihoafrické víno nebo pivo a poskytne nám přímo v kabině prostornou ledničku. Ve své polní kuchyni nám dá dobré vybavení, abychom si mohli uvařit dobré jídlo. V mnoha svých zákoutích poveze všechno, co budeme na cestě Afrikou potřebovat. A věřte, co Lojza slíbil, to dodržel. Expediční vozidlo je na cestu Jihoafrickou republikou ta nejlepší varianta.

Při každém setkání s turisty z běžných okruhů vám budou vaše terénní auto závidět.

Při každém setkání s turisty z běžných okruhů vám budou vaše terénní auto závidět.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si články o místech, která při putování v náklaďáku navštívíte.
Na safari v soukromém parku Balule vyrazíte v otevřeném terénním voze.

Na safari v soukromém parku Balule vyrazíte v otevřeném terénním voze.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Poděkování druhé: za plán cesty

Mohlo by se zdát, že tři týdny jsou dlouhá doba. Málokdo si dovolí na tak dlouhou dobu vyrazit za poznáváním do jediné země. Jenže Jihoafrická republika je obrovská a k vidění je v ní tolik, že byste mohli křížem krážem jezdit třeba rok a pořád by bylo co vidět. Vybrat a logicky poskládat plán cesty na necelé tři týdny není vůbec lehká věc. Navíc když ještě chcete využít možnosti, které vám dává expediční vozidlo. Chcete ukázat to nejhezčí a zároveň se chcete vyhnout lidem, kteří chtějí vidět totéž co vy.

Ubytování v Dračích horách. Drakensberg Lodge.

Ubytování v Dračích horách. Drakensberg Lodge

FOTO: Archiv autora

Chcete ukázat divokou Afriku a zároveň dát lidem pocit bezpečí. Chcete se vyhnout nudným přejezdům a zároveň musíte urazit několik tisíc kilometrů. Ten, kdo připravoval plán naší cesty, tohle všechno věděl, myslel na to a nějakým zázračným způsobem to do našeho plánu cesty vloudil. Každý den byl úplně jiný. Každý kout, který jsme navštívili, byl jiný a překvapivý. Když se zpětně vracíme k plánům tras, které jsme si prohlíželi před cestou, jsme moc rádi, že jsme si vybrali právě tenhle.

Tak jsme tady. I po třech týdnech putování máme dobrou náladu. Kapské Město se Stolovou horou, cíl naší expedice.

Tak jsme tady. I po třech týdnech putování máme dobrou náladu. Kapské Město se Stolovou horou, cíl naší expedice.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

NÁKLAĎÁK

Pro africké expedice se používají dva typy náklaďáku. V Ugandě a Botswaně je to menší typ s pohonem 4x4 a kapacitou 14 osob a na ostatní okruhy pak větší náklaďák s kapacitou 18 osob.

Pohodlná sedadla, veliká okna, otevírací střecha, skříňky na zavazadla. Výhody upraveného terénního vozu.

Pohodlná sedadla, veliká okna, otevírací střecha, skříňky na zavazadla. Výhody upraveného terénního vozu.

FOTO: archiv autora

Pod kabinou pro cestující je složený celý váš dočasný domov: kompletní kuchyně vybavená vařičem, nádobím a příbory, škopkem na mytí nádobí, zásobou jídla, mrazákem, nádrží na vodu, stolem a židličkami a také stany, polními lůžky a polní sprchou. A ještě nesmím zapomenout na součást vybavení zvanou „douglas“. Spodní část „douglase“ vypadá úplně stejně jako kempovací židlička, i se tak rozkládá… Tím však podoba končí. Vršek netvoří plátno jako u židličky, ale dřevěný ovál s otvorem uprostřed. Díky „douglasovi“ je zaručeno pohodlí pro osobní potřebu i uprostřed nejdivočejší africké divočiny. I ty noviny by si člověk mohl přečíst, pokud by tedy v buši našel trafiku…

Průvodci jsou pro úspěch expedice velmi podstatní. Jejich vzdělávání musí být velmi důkladné.

Průvodci jsou pro úspěch expedice velmi podstatní. Jejich vzdělávání musí být velmi důkladné.

FOTO: drifters

Poděkování třetí: Africe, za to, že je

Afriku buď milujete, nebo ji nesnášíte. My ji milujeme. Je divoká, nezkrotná. Krajina, kterou jsme v Jihoafrické republice projížděli, umí vyrazit dech. Hluboký Blyde River Canyon, divoké pobřeží Indického oceánu v oblasti Wild Coast, Dračí hory, Kapské Město, vinařský kraj a samozřejmě safari v divoké buši. To je třeba vidět a zažít, aby člověk pochopil, proč se nám Afrika dostala pod kůži a proč se sem určitě vrátíme. A nejspíš znovu v náklaďáku (promiň, Lojzo).

Divočinu nesledujete pouze z auta, často do ní vyrážíte pěšky. Samozřejmě se zkušeným průvodcem. Okolí Hazyview.

Divočinu nesledujete pouze z auta, často do ní vyrážíte pěšky. Samozřejmě se zkušeným průvodcem. Okolí Hazyview

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další články o místech, která během putování navštívíte.

Africké expedice v náklaďáku

Náklaďákem se můžete vydat na expedice po zemích jižní i východní Afriky. Stačí se jen rozhodnout, jestli dáte přednost slonům v Botswaně, gorilám v Ugandě, dunám v Namibii nebo třeba baobabům a jezeru Malawi. A jakmile absolvujete své první africké dobrodružství v náklaďáku, tak je téměř jisté, že začnete hned plánovat další. Afrika je návyková a dobrodružství v náklaďáku ještě víc.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Blízko u pobřeží často rybaří i ženy.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 3. a pak každé tři týdny

Cena:49 990  za 13 nocí

V ceně není letenka do Johannesburgu.


Více podrobností

EXPEDICE MOSAMBIK, JAR A  SVAZIJSKO

Za divokou zvěří a panenskými plážemi

Mosambik. Křižovatka civilizací, kultur i krajiny, ovlivňovaná od dávných dob nomádskými kmeny, arabskými obchodníky, britskými námořníky i portugalskými kolonizátory a poté rozervaná více než dvaceti lety občanské války.

S nově nalezeným mírem a rychle rostoucí ekonomikou se země nedávno znovu otevřela turistům. V Mosambiku najdete množství pokladů: nedotčenou divočinu, přírodní krásy, nekonečné opuštěné pláže i unikátní kulturní dědictví.
 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 14. 3. 2017

Cena: 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

SPECIÁL PRO 55+

 s českým průvodcem

Speciální termín a program pro spřízněné duše, které si chtějí dopřát zážitek ze zelené perly Indického oceánu zvané Srí Lanka!

Program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
Nejprve vás čeká krátký odpočinek na jedné z nejlepších pláží jihozápadního pobřeží, v hotelu legendě. Je to příležitost, která už se zřejmě nebude nikdy opakovat!

 

 

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Termín odjezdu: 7. 4. 2017

Cena: 86 900  za 19 nocí

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

s českým průvodcem


Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena–výkon. Za tři týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
  

Japonsko, Miyajima

FOTO: Martin Vlášek, průvodce ck Marco Polo

Termín: 10. 3. a 19. 4.

Cena: 86 290 Kč za 7 nocí (Japonsko), 113 190 Kč za 13 nocí (Japonsko + Filipíny)

Více informací zde

JAPONSKO

 s českým průvodcem

s možností prodloužení o pobyt na Filipínách

Poznávací zájezd do Japonska – moderního Tokia s malebnými zákoutími starého Eda, historického Kjóta se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. Odpočinek vás pak čeká na filipínských plážích ostrova Mactan nedaleko Cebu.

Zájezd je koncipován tak, že můžete absolvovat pouze poznávací část v Japonsku a poté se vrátit zpět domů, nebo využít kompletní program s prodloužením pobytu u moře na Filipínách.

ZÁJEZD 55+

  

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM!

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45 %

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.