Peru, quinoa

FOTO: archiv autora

 

Pro mě to začalo polévkou

Polévka z quinoy doprovází mé cestování do Peru od samého počátku. Byla to nejběžnější polévka, kterou vám nabídli téměř v každé restauraci po celém Peru. Nikdy nezklamala. Ať už byla jen ze zeleniny, nebo z kuřete, vždycky byla dobře dochucená a dodávala sílu a energii. Jedl jsem ji moc rád a vůbec jsem netušil, že do sebe láduji nějakou superpotravinu, které se bude za pár let klanět celý svět. Quinoa byla jídlem chudých lidí. Na konci každé své cesty do Peru jsem si koupil několik kilo quinoy a v tichosti ji pašoval domů.

Peru, quinoa

Peru, quinoa

FOTO: archiv autora

 Svět objevuje potraviny starých Inků

Teď je ale všechno jinak. Se zájmem o zdravou výživu si svět začal uvědomovat, kolik plodin má své kořeny v Latinské Americe a kolik z nich právě v Peru. Mnoho potravin, o kterých si myslíme, že jsou původem z našich končin, tu před příchodem Španělů do Peru nikdo neznal. Ale to je na jiné povídání.

Peru, quinoa

Peru, quinoa

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ačkoliv quinoa byla „matkou obilnin“ pro indiánské kultury Peru tisíce let, moderní svět se probudil teprve nedávno a zjistil, že quinoa neobsahuje lepek, zato obsahuje až 16 % bílkovin a řadu minerálů, jako hořčík, železo a fosfor, a desítku dalších užitečných věcí. Roztočil se kolotoč, který z quinoy udělal hvězdu.

Peru, quinoa

Peru, quinoa

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ukradená potravina chudých

Export quinoy se rozjel v tak nebývalé míře, že tahle potravina chudých téměř zmizela z domácích prodejen, malá políčka se zvětšila na rozměrná pole a cena quinoy se vyšplhala do takové výše, že si ji už téměř nikdo v Peru nemohl dovolit.

Peruánští chudí nejsou žádná ořezávátka. Když se jim něco nelíbí, dají to velmi rázně najevo. V Peru se všichni ve městech bojí okamžiku, kdy zemědělci sejdou z kopců a začnou se dožadovat svých práv. Hoří auta, jsou vymlácené výlohy, policejní auta přicházejí o čelní skla a mnoho policajtů i o zuby. Nakonec vláda rozhodla o vývozních kvótách, maximální ceně pro vnitřní trh a zajistila dostupnost quinoy pro běžné obyvatelstvo.

Peru, quinoa

Peru, quinoa

FOTO: archiv CK Marco Polo

Peru, quinoa

Peru, quinoa

FOTO: archiv autora

Se slávou superpotravin roste i sláva peruánských kuchařů

Popularita quinoy přiměla mnohé slavné peruánské kuchaře, aby ji zařadili na jídelníček a připravili z ní skvělá jídla na světové úrovni. Až budete putovat po Peru (doufám, že se mnou), určitě si na nějaké jídlo z quinoy zajděte. Chutná skvěle.

Peru, quinoa

Peru, quinoa

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 2. 5. 2017

Cena: 81 390,-- za 12 nocí


Více podrobností

PERU S MOŽNOSTÍ PRODLOUŽENÍ POBYTU U MOŘE V MEXIKU

s českým průvodcem


Poznávací zájezd do Peru, kombinovaný s odpočinkem na plážích u Karibského moře v Mexiku. Zájezd je koncipován tak, že můžete absolvovat pouze poznávací část v Peru s českým průvodcem a poté se vrátit společně zpět domů nebo můžete využít kompletní program s prodloužením pobytu u moře.

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 14. 3. 2017

Cena: 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

SPECIÁL PRO 55+

 s českým průvodcem

Speciální termín a program pro spřízněné duše, které si chtějí dopřát zážitek ze zelené perly Indického oceánu zvané Srí Lanka!

Program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
Nejprve vás čeká krátký odpočinek na jedné z nejlepších pláží jihozápadního pobřeží, v hotelu-legendě. Je to příležitost, která už se zřejmě nebude nikdy opakovat!

 

 

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Termín odjezdu: 7. 4. 2017

Cena: 86 900,-- za 19 nocí

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

s českým průvodcem


Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena–výkon. Za tři týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
  

Sea Sand Sun Resort

FOTO: Sea Sand Sun Resort

Cena platí pro období 28. 1.–31. 3. 2017

Cena:  9900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

PATTAYA – SPECIÁLNÍ NABÍDKA

SEA SAND SUN RESORT

9900 Kč za 7 nocí se snídaní

 Jeden z nejkvalitnějších hotelů na pláži Jomtien. Malý resort s nádhernou zahradou, přímo na pláži. Nejmenší pokoj (Garden Boutique) má 55 m².

V ceně je ubytování se snídaní.   

  

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45 %

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.