Bez Jihoafričanů by to nešlo

Než se rozkoukali tradiční obchodní partneři Mosambiku, Portugalci, ujali se vlády nad turistikou v zemi Jihoafričané. Má to svou logiku. Jsou blízko, mají kapitál a zkušenosti a nikdy se nebáli jít do nových míst. Vždyť Namibie, Botswana, Malawi nebo Zambie vyrostly jen díky nim. Teď je tedy na řadě Mosambik. Jihoafričané hledají místa, kam by mohli na dovolenou k moři. Sami mají tisíce kilometrů pobřeží, ale teplé moře vhodné k povalování ve skutečnosti nemají. Bylo jen otázkou času, kdy objeví kouzlo nádherných mosambických ostrůvků a panenského pobřeží. Roste jeden projekt za druhým, ale ke cti Jihoafričanů platí, že jde jen o projekty, které mají hlavu a patu, které ctí lokální komunity a přírodu. Nejde jen a jen o to, vyrabovat cizí území.

Vy, pláž a Indický oceán.

Vy, pláž a Indický oceán.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si více o jednom z nejlepších hotelů v Mosambiku
Bílá perla v černém Mosambiku

 Proč začínat od píky?

Do Mosambiku nepřišli žádní nezkušení amatéři, ale velmi zkušení investoři, kteří za posledních 20 let pozvedli turistiku v Jihoafrické republice a mnoha okolních zemích na úroveň, kterou můžeme jen tiše závidět. (I když by bylo lepší nezávidět, ale poučit se.) Investice v Mosambiku byly velkorysé a resorty, které tu vznikly, patří mezi absolutní světovou špičku. Navíc ve velmi promyšleném a korektním vztahu k místním komunitám. Téměř vždy je investice spojena s projektem na rozvoj lokality. Nové pracovní příležitosti pro absolventy vzdělávacích kurzů, podpora místního zemědělství, výstavba vodovodů a kanalizace apod. Žádné skanzeny jako v kraji Masajů ve východní Africe. Mnohem více respektu k místním komunitám. To vše je pro Jihoafričany přirozená věc.

Vamizi Island. Mosambik.

Vamizi Island. Mosambik

FOTO: Vamizi island

Přečtěte si o ostrůvku Vamizi, novém objevu mosambického pobřeží.
Objevte s námi Nové Maledivy

Karibik na jihu Afriky

O Jihoafrické republice se často říká, že je „celým světem v jedné zemi“. Je to z velké části pravda. Ale Karibik tu nenajdete. Odpočinout si na pár dnů na pláži po náročném putování a koupat se v teplém Indickém oceánu, to moc nejde. Moře v okolí Kapského Města je sice krásné, ale studené a pobřeží na východě země je sice teplé, ale je bičováno velkými vlnami a silným větrem. Mosambik je v tuto chvíli ideálním doplňkem poznávací dovolené. Pravda, musí se popojet nebo ještě lépe popoletět, ale jde to a to je to hlavní. Mosambik se pomalu, ale jistě stává Karibikem jihu Afriky. Ideálním posledním kamínkem v mozaice poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky.

Ostrovy Svatého Lazara

Ostrovy Svatého Lazara

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

 Nic pro masovou turistiku

Zatím má Mosambik své limity. Většina hotelů je hodně drahá. Cena odpovídá kvalitě, o tom není sporu, ale pro velkou část návštěvníků Jihoafrické republiky je Mosambik příliš drahý. Není to žádný supermarket, kde byste si ve slevě nakoupili pár dnů na bílé pláži. Mosambik je butik a podle všeho ještě pár let bude. Mosambik se zhlédl v příkladu Botswany, která si dlouhodobě hlídá, aby se nestala batůžkářskou zemí, aby významná část peněz z turistiky pomáhala rozvoji infrastruktury pro běžné místní obyvatele a aby vysoká prestiž země nebyla poškozována špatnými službami. Samozřejmě že se najde hodně kritiků takového směřování, jenže historie ukazuje, že taková cesta má mnohem větší šanci na dlouhodobý, udržitelný rozvoj. Masová turistika nebývá věrná, vlétne do země, kde čeká rychlý profit, přitlačí hoteliéry k cenám na hranici rentability, a jakmile je lokalita vytěžená, přesouvá se jinam. Návrat k normálnímu chodu je buď úplně nemožný, nebo velmi dlouhý a bolavý. Najít kompromis mezi touhou po co největším počtu turistů a rozumným rozvojem je velmi těžké. Povedlo se to jen na několika místech na světě.

Mosambik stále častěji objevují i potápěči. Mají pod vodou co vidět.

Mosambik stále častěji objevují i potápěči. Pod vodou je co vidět.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

FOTO: white pearl

Termín: 5. 3. a pak každé tři týdny

Cena:49 990,- za 13 nocí

V ceně není letenka do Johannesburgu.


Více podrobností

EXPEDICE MOSAMBIK, JAR A  SVAZIJSKO

Za divokou zvěří a panenskými plážemi

Mosambik. Křižovatka civilizací, kultur i krajiny, ovlivňovaná od dávných dob nomádskými kmeny, arabskými obchodníky, britskými námořníky i portugalskými kolonizátory a poté rozervaná více než dvaceti lety občanské války.

S nově nalezeným mírem a rychle rostoucí ekonomikou se země nedávno znovu otevřela turistům. V Mosambiku najdete množství pokladů: nedotčenou divočinu, přírodní krásy, nekonečné opuštěné pláže i unikátní kulturní dědictví.
 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín: 14. 3. 2017

Cena: 55 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

SPECIÁL PRO 55+

 s českým průvodcem

Speciální termín a program pro spřízněné duše, které si chtějí dopřát zážitek ze zelené perly Indického oceánu zvané Srí Lanka!

Program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.
Nejprve vás čeká krátký odpočinek na jedné z nejlepších pláží jihozápadního pobřeží, v hotelu-legendě. Je to příležitost, která už se zřejmě nebude nikdy opakovat!

 

 

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Termín odjezdu: 7. 4. 2017

Cena: 86 900,-- za 19nocí

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JAKO NA DLANI

s českým průvodcem


Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena–výkon. Za tři týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.
Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné, liduprázdné přírody.
  

Sea Sand Sun Resort

FOTO: Sea Sand Sun Resort

Cena platí pro období 7. 1.–31. 3. 2017

Cena:  9900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

PATTAYA – SPECIÁLNÍ NABÍDKA

SEA SAND SUN RESORT

9900 Kč za 7 nocí se snídaní

 Jeden z nejkvalitnějších hotelů na pláži Jomtien. Malý resort s nádhernou zahradou, přímo na pláži. Nejmenší pokoj (Garden Boutique) má 55 m².

V ceně je ubytování se snídaní.   

  

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45 %

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.