Řeka Omo, Etiopie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jako vždy jde hlavně o peníze

Nám v Evropě to ještě vůbec nedochází, ale ve světě probíhá velmi tvrdý a nesmlouvavý boj o půdu. To není žádný mýtus, ale realita dne. To, že se o ní nepíše, protože i seriózní média dávají stále častěji přednost bulvárnějším tématům, neznamená, že problém neexistuje. Mnohé africké vlády zvolily tu nejjednodušší cestu – pronájem nejúrodnější půdy zahraničním společnostem. Etiopská vláda se rozhodla v roce 2011 pronajmout úrodnou půdu v regionu Dolní Omo společnostem z Malajsie, Itálie, Indie a Koreje. Místo tradičních plodin se na nejúrodnější půdě v údolí objevily plodiny pro biopaliva a plodiny kótované na potravinové burze. Kukuřice, bavlna, palmy na olej, dávivec (jatropha). Průmyslový způsob hospodaření vyžaduje velká pole. Velké stroje se svými drapáky zarývají do půdy po staletí obdělávané primitivními motykami. Vzniku velkých polí bránily a brání vesnice kmenů žijících v povodí řeky Omo. Jsou bez šance. Stále častěji dochází k násilnému přesídlování.

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

FOTO: archiv autora


Vláda klidně použije armádu

Armáda hlídá pronajatá pole a novostavby v jejich okolí. Dokonce armáda řídí přesídlování. Tichá likvidace starodávných kmenů pokračuje. V několika vesnicích vyhořely sklady s obilím, byly zničeny pastviny pro dobytek. Vesničané jsou cíleně připravováni o obživu, aby vyhladovělí souhlasili s přesunem a se závislostí na vládní pomoci. Kdo se postaví na odpor, je zbit nebo uvržen do vězení.  Pro přesun jsou určena pravidla, která brání v pokračování rodových tradic.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Kmeny kolem řeky Omo nejsou žádní beránci

Středověk nesvědčil romantickým duším. A jednou nohou ve středověku stojí všechny kmeny v povodí řeky Omo. Nemají nijak růžové vzájemné vztahy. Je to logické. Řadu století si vzájemně konkurovaly v omezeném prostoru. Loupily si dobytek, unášely si ženy, zabíjely si bojovníky. Dosáhnout jednoty při jednání s vládou je velmi složité. Vláda si je velmi dobře vědoma, že takové jednoty může dosáhnout pouze někdo zvenku, někdo, kdo se rozhodne bojovat za zájmy starých národů. Jenže působit v regionu mohou jen společnosti a organizace s platnou licencí. Jakmile se někdo pokusí o sjednocování hlasu v údolí řeky Omo, ihned o licenci přijde. Je tak velmi cílevědomě narušena diskuse a potírán nesouhlas s jednáním vlády. „Lidé žijí ve strachu, bojí se vlády,“ potvrzuje domorodec z kmene Omo.

Bojovníci kmene Suri jsou odhodláni svou zbraň použít. Jejich kmeni jde o přežití.

Bojovníci kmene Suri jsou odhodláni svou zbraň použít. Jejich kmeni jde o přežití.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Když je ústava jen cár papíru

Přestože ve většině ústav mají domorodé národy práva na určitou vlastní správu svých území a mají zaručené právo vyjadřovat se k věcem, které vážně zasáhnou do jejich života, praxe je úplně jiná. Domorodé národy jsou většinou národy bez veřejného hlasu. Opakuje se to všude na světě. Někdy se zdá, že to snad musí učit na školách pro státní úředníky. Vlády využijí pokaždé toho, že většina domorodých národů nemá přístup k médiím, má vysokou míru negramotnosti, nerozumí složitým právním předpisům a jejich zástupci nejsou schopni cestovat do vzdálených míst, kde se jejich záležitosti projednávají. Etiopská vláda jedná s kmeny v povodí řeky Omo naprosto stejně.

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

FOTO: archiv autora


Přečtěte si další zajímavé informace o Etiopii.

 

Démon jménem GIBE

Vláda naplánovala do údolní oblasti řeky Omo přehradní nádrž Gibe III. Stavební práce na přehradní hrázi spustila italská firma Saini Construttori na konci roku 2006. Zlý démon, který uzamkne údolí a umožní jeho zatopení, se začal klubat ze země. Dnes je hotová téměř třetina hráze. Vládě ale došly peníze. Své peníze nabídla Čína a Světová banka slíbila peníze na přenosovou síť. Nikdo z investorů nezkoumal dopady na život kmenů v povodí řeky. Vláda požádala o pomoc i italskou vládu, ale italská média velmi otevřeně kritizovala celý projekt a nakonec k dohodě nedošlo. Křehké soužití místních kmenů s okolní přírodou je narušeno. Nejistota vyvolává emoce a emoce vyvolávají konflikty.

Kmen Surmi, povodí řeky Omo, Etiopie

Kmen Surmi, povodí řeky Omo, Etiopie

FOTO: archiv autora


Život v harmonii s přírodou

Původní kmeny žijící v povodí řeky Omo si během staletí vytvořily ojedinělý systém sociálně-ekonomicko-ekologických postupů, které respektují složité podmínky regionu a zajišťují zároveň živobytí pro příslušníky kmene. Tyto postupy počítají s každoročními záplavami, které obohatí pole novými živinami. Díky nové půdě mohou kmeny vypěstovat dostatek čiroku, kukuřice a fazolí. Systém počítá i s přesunem stád v období záplav na jiná území, kde se v tu dobu dá najít kvalitní pastva. Skot, ovce a kozy jsou pro kmeny životně důležité pro produkci krve, mléka, masa a kůží. Dobytek je zároveň velmi dobrým platidlem a často je používán i jako věno při uzavírání sňatků. Kmeny jako Bodi, Daasanach, Kara, Kwegu, Mursi a Nyangatom dokázaly najít způsob, jak v tomto složitém a náročném prostředí přežít. Nyní je ale ohrožuje tzv. velká politika, která vůbec nehledí na jejich zájmy.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
Woodlands Resort, bazén

Woodlands Resort, bazén

FOTO: woodlands resort

Cena platí pro období 14. 1.–31. 3. 2017

Cena: 7600 Kč za 7 nocí


Více podrobností


PATTAYA – SPECIÁLNÍ NABÍDKA

WOODLANDS RESORT

7600 Kč za 7 nocí

Skvělý resort situovaný v centru letoviska Pattaya, nedaleko obchodní ulice a nočního centra zábavy. Nedaleko pláže. Vyhlášený svou zahradou a velmi příjemným servisem.

Nedávno rekonstruované pokoje jsou velmi pohodlné a poskytují dobré zázemí pro váš pobyt v Pattayi.

Cena obsahuje ubytování se snídaní.

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 12. 4. 2017

Cena: 56 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

BÁJEČNÉ VELIKONOCE

 s českým průvodcem

Využijte volných dnů velikonočního času a splňte si sen návštěvou perly Indického oceánu – ostrova Srí Lanka. Nechybějí zásadní přírodní a památkové lokality, stejně jako nejhezčí pláže západního i východního pobřeží. Malá skupinka, český doprovod, osvědčené konkrétní hotely!

Na základě dlouholetých zkušeností se zájezdy na Srí Lanku jsme pro vás připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.

 

 

Pohled na divoká zvířata z bezprostřední vzdálenosti je nádherný společný zážitek.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín odjezdu: 7. 4. 2017

Cena: 86 990 Kč za 19 nocí

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

VELKÝ OKRUH

s českým průvodcem


Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena – výkon. Za tří týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.

  

Sea Sand Sun Resort

FOTO: Sea Sand Sun Resort

Cena platí pro období 7. 1.–31. 3. 2017

Cena:  9900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

PATTAYA - SPECIÁLNÍ NABÍDKA

SEA SAND SUN RESORT

9900 Kč za 7 nocí se snídaní

 Jeden z nejkvalitnějších hotelů na pláži Jomtien. Malý resort s nádhernou zahradou, přímo na pláži. Nejmenší pokoj (Garden Boutique) má 55 m2.

V ceně je ubytování se snídaní.   

  

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45 %

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.