Kde vlastně ten Mauricius je?

Mauricius naleznete téměř u obratníku Kozoroha východně od Madagaskaru. Objevili jej arabští mořeplavci v 9. století a začátkem 16. století zde přistáli Portugalci na svých objevných cestách kolem Afriky. Trvaleji se tu usídlili po roce 1598 Holanďané a dali ostrovu jméno po princi Maurici de Nassau. Jejich extenzivní hospodaření mělo negativní dopady na zdejší přírodu a snad proto Holanďané Mauricius kolem r. 1710 de facto opustili. V roce 1715 se zde natrvalo usadili Francouzi a dali ostrovu jméno Ile de France. Následoval rozmach prosperující kolonie zaměřený na pěstování cukrové třtiny či koření.

Dlouhé písčité pláže lákají k procházkám.

Dlouhé písčité pláže lákají k procházkám.

FOTO: CK Marco Polo International


 Vliv Britů se nedá popřít!

Zlomem byla velká námořní bitva mezi Francouzi a Brity v roce 1810 coby součást napoleonských válek. Tuto bitvu sice Napoleonova flotila vyhrála, ale o tři měsíce později se na ostrov Britové vrátili a tentokrát jej obsadili. Pojmenovali jej opět Mauricius a jako úřední jazyk zavedli angličtinu. Nicméně obyvatelstvo si mohlo ponechat své náboženství a jazyk. Etnické složení obyvatel se začalo výrazněji měnit po zrušení otroctví v roce 1835 – místo afrických otroků sem směřovala levná pracovní síla z Indie dnes tvořící většinu oproti původním míšencům – Kreolům.

Paličova dcera? Kdo ví, jisté je, že průvodkyně palírnou jsou velmi příjemné a profesionálně dokonalé.

Paličova dcera? Kdo ví, jisté je, že průvodkyně palírnou jsou velmi příjemné a profesionálně dokonalé.

FOTO: archiv autora


Lahodný rum  je provoněný sluncem

Náš titulek nelže – již po staletí se na ostrově pálí výtečný třtinový rum, vlastně takový sekundární produkt výroby cukru. Ostatně to mají společné snad všechny země s produkcí cukrové třtiny, ať už „zdejší“ Mauricius a Réunion, nebo oblast Karibiku (za všechny jmenujme alespoň Jamajku). A že při návštěvě některé z palíren potkáte černookou dceru majitele (paliče), to se přece vyloučit nedá? V současné době má nejlepší renomé palírna Chamarel, která – jak se prezentuje – nevyužívá k pálení zbytkovou melasu (vzniká při výrobě cukru), ale nechává kvasit a následně destiluje čistou šťávu vylisovanou z třtiny.

Rum zraje v kvalitních dubových sudech.

Rum zraje v kvalitních dubových sudech.

FOTO: archiv ck Marco Polo

Oblast Chamarel, podle které se jmenuje palírna skvělého rumu, je na jihozápadě ostrova a bývá častým cílem výletníků: kromě uvedené palírny rumu je zde tzv. země sedmi barev nabízející vycházku lávovým polem, kde barva skutečně přechází od světle okrové až po hnědočernou. Efekt však vynikne pouze za plného slunečního svitu. Cca o tři kilometry dále naleznete zhruba stometrový vodopád padající do vyhaslého kráteru. Hezký, ale na „nedalekém“ Réunionu by platil za outsidera... Máte-li rádi zvířata, spojte Chamarel s návštěvou krokodýlí farmy La Vanille. Kromě krokodýlů tam naleznete stovky obřích suchozemských želv (můžete se mezi nimi procházet!) a expozici věnovanou legendárnímu ptákovi dodo.

Cukrovou třtinu přinesli na ostrov již Holanďané, avšak skutečný rozmach pěstování zaznamenala až za francouzského guvernéra Mahé de Labourdonnais v polovině 18. století. Dodnes je hlavní zemědělskou plodinou pokrývající značnou část povrchu Mauricia a sklízenou zhruba od července do listopadu. V posledních letech však pěstování a produkce cukru poněkud stagnují, a to v podstatě ze dvou příčin: třtina je poměrně náročná na vláhu, takže pokud farmář nemá na zavlažovací systémy, těžko dokáže držet krok. Ještě zásadnější pak jsou různé kvantitativní restrikce EU na dovoz cukru.

PalírnaChamarel je elegantní a architektonicky velmi zajímavý provoz. Určitě stojí za návštěvu.

Palírna Chamarel je elegantní a architektonicky velmi zajímavý provoz. Určitě stojí za návštěvu.

FOTO: archiv autora

Jistě se najdou zájemci, kteří by Mauricius rádi navštívili, ale přijde jim pro dovolenou příliš málo akční. Tady je pomoc lehká – vždyť necelou hodinku letu je nádherný hornatý ostrov Réunion a dvě hodiny letu kouzelné Seychelly... A ani Afrika není nedosažitelná, přímé lety jsou do Johannesburgu i do Kapského Města. A takové kvalitní africké safari doplněné komfortním relaxem na Mauriciu, to je opravdová kombinace snů.

V okolí ostrova najdete i zajímé vraky. Ne pro každého byla návštěva ostrova šťastnou chvilkou.

V okolí ostrova najdete i zajímé vraky. Ne pro každého byla návštěva ostrova šťastnou chvilkou.

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 
Golf patří k Mauritiu stejně jako moře a slunce, to jistě potvrdí každý kdo si tu zahrál.

Golf patří k Mauritiu stejně jako moře a slunce, to jistě potvrdí každý kdo si tu zahrál.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Paradise Hotel and Golf Club – 5*

Bez jakéhokoliv nadsazování – Le Paradis je skutečným klenotem mezi mauricijskými hotely. Exkluzívní poloha s monumentální skálou Le Morne v pozadí, perfektní pláže, služby nejvyšší kvality v rukou zkušeného dlouholetého managementu, prostě místo pro top dovolenou. Díky vybavení skvělá volba pro milovníky aktivní dovolené včetně golfistů, rodin i párů na svatební cestě – mimochodem, rádi Vám zorganizujeme pobyt se svatebním obřadem snů! Hotel je rovněž vyhlášenou Mekkou rybářů.

 

Woodlands Resort, bazén

FOTO: woodlands resort

Cena platí pro období 14. 1.-31. 3. 2017

Cena: 7600 Kč za 7 nocí


Více podrobností


PATTAYA – SPECIÁLNÍ NABÍDKA

WOODLANDS RESORT

7600 Kč za 7 nocí

Skvělý resort situovaný v centru letoviska Pattaya, nedaleko obchodní ulice a nočního centra zábavy. Nedaleko pláže. Vyhlášený svou zahradou a velmi příjemným servisem.

Nedávno rekonstruované pokoje jsou velmi pohodlné a poskytují dobré zázemí pro váš pobyt v Pattayi.

Cena obsahuje ubytování se snídaní.

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 12. 4. 2017

Cena: 56 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

BÁJEČNÉ VELIKONOCE

 s českým průvodcem

Využijte volných dnů velikonočního času a splňte si sen návštěvou perly Indického oceánu – ostrova Srí Lanka. Nechybějí zásadní přírodní a památkové lokality, stejně jako nejhezčí pláže západního i východního pobřeží. Malá skupinka, český doprovod, osvědčené konkrétní hotely!

Na základě dlouholetých zkušeností se zájezdy na Srí Lanku jsme pro vás připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.

 

 

Tarangire

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 3. 3. 2017

Cena: 87 490 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Sea Sand Sun Resort

FOTO: Sea Sand Sun Resort

Cena platí pro období 7.1. - 31.3. 2017

Cena:  9900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

PATTAYA - SPECIÁLNÍ NABÍDKA

SEA SAND SUN RESORT

9900 Kč za 7 nocí se snídaní

 Jeden z nejkvalitnějších hotelů na pláži Jomtien. Malý resort s nádhernou zahradou, přímo na pláži. Nejmenší pokoj (Garden Boutique) má 55 m2.

V ceně je ubytování se snídaní.   

  

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.