1.       Dobře utajený program

Radit někomu, aby chtěl vědět, co za své peníze dostane, se zdá být rada úplně zbytečná. Jenže ve skutečnosti hodně klientů kupuje zájezd a vůbec netuší, co vlastně uvidí. Spokojí se s obecným popisem programu typu: „První až třetí den navštívíme Kapské Město…“ Přitom to je signál, že není něco v pořádku. Cestovní kancelář by měla vědět, co je přesně v programu na jednotlivé dny zahrnuto. A vy byste měli chtít takovou informaci znát. Jinak platíte peníze a nevíte za co. Nespoléhejte na improvizaci na místě, to byste mohli být nemile překvapeni.

Komu patřila ta hlava?

Při poznávacích dovolených s dětmi požadujte všechny informace o tom, kam děti mohou a kam ne.

FOTO: archiv autora

V programu je například uvedeno: „Uvidíme kráter Ngorongoro.“ Můžete pak být velmi překvapeni, když na místě zjistíte, že tím cestovní kancelář myslela, že se na něj podíváte z vyhlídky na horní hraně kráteru, kam je přístup zdarma, a ne poctivou prohlídku kráteru na celý den. Vstup totiž stojí (včetně poplatku za auto) 220 USD a ten nemáte v ceně. Jiné cestovní kanceláře, ale mají vstup v ceně zájezdu. Vypadají opticky dražší, ale ve skutečnosti jsou levnější. Chtějte přesné informace, jinak se budete pohybovat v mlze a iluzích.

Kvalitní program je základem poznávacího zájezdu. Pokud nemáte úplně jasno o tom, co je a co není v ceně, nemáte šanci poctivě porovnat nabídky jednotlivých cestovních kanceláří. A místo splněného snu vás může čekat hořké zklamání.


2.       Cena letenky je jen marketingový nástroj

Mnoho cestovních kanceláří láká ve svých nabídkách na velmi nízkou cenu, kterou ale téměř nikdy není schopna dodržet. Kouzlo tohoto triku je v tzv. „běžném tarifu“, který ovšem zrovna v okamžiku, kdy vy chcete zájezd rezervovat, není k dispozici. Buď je už vyprodaný, nebo ho letecká společnost změnila. Cestovní kancelář vám pak nabídne „aktuální tarif“, který je samozřejmě o mnoho tisíc korun dražší. Je to velmi častý trik. Nedejte na první „nástřel“ ceny. Porovnávejte až upřesněné závazné nabídky. Ne všechny cestovní kanceláře se chovají stejně neeticky. I podle toho, jak se v tomhle ohledu cestovní kancelář chová, poznáte, jak to s vámi myslí.

Hongkong

Ptejte se na to s kým a jak dlouho poletíte, kde budete přesedat apod.

FOTO: archiv CK Marco Polo

3.       Ještě nevíme, s kým poletíme

Když vám cestovní kancelář při nabídce zájezdu neřekne, s kým konkrétně poletíte, je to divná věc. Jak mohla spočítat cenu zájezdu? Každá letecká společnost má jinou cenu letenky, a když nevím, s kým poletím, neznám tedy ani cenu letenky. Když nevím, s kým poletím, jak mohu znát přesný program? Každá letecká společnost má jiný letový řád, přilétá do cílové destinace v jiný čas. Některá ráno, jiná večer. Jak bude tedy vypadat můj program první a poslední den? Může se stát, že bude ve skutečnosti o dva dny kratší, než je v nabídce. A chcete přece vědět, komu svěříte do rukou své životy. Když vám cestovní kancelář neřekne jasnou a přesnou informaci o leteckém spojení, jděte rovnou o dům dál, nehraje s vámi čistou hru.

4.       Přímý let není let bez mezipřistání

Cesta do Afriky není u většiny poznávacích zájezdů jednoduchá. Spoje z Česka bez mezipřistání nebo přesedání neexistují. Můžete sice vidět v nabídkách některých cestovních kanceláří lákadlo přímého letu do Keni nebo na Zanzibar. Ovšem přímý let není let bez mezipřistání, je to let, kdy vystoupíte v cíli ze stejného letadla, do kterého jste nastoupili na startu. Může mít mezipřistání kolik chce. Ptejte se, kolik mezipřistání váš let má, jak dlouhé je čekání a jaká je celková délka letu. Často totiž přímý let trvá déle, než let s přesedáním.

 

Nenechte se oklamat slovem kemp. U mnoha cestovních kanceláří se jedná o kempoviště a rozhodně nevypadá jako kemp na obrázku.

FOTO: Archiv CK Marco Polo Int.


5.       Nevím, kde budu bydlet.

Ty doby, kdy nám stačilo ujištění, že během poznávacího zájezdu budeme bydlet v „hotelech turistické kategorie“ jsou naštěstí už dávno pryč. Pryč jsou i doby, kdy jsme se smířili s ujištěním, že budeme ubytováni ve „3* hotelech“. Pokud se s takovými informacemi spokojíte i dnes, jste sami proti sobě a případné zklamání jde hodně na váš vlastní vrub. Cestovní kanceláře mají ze zákona povinnost uvádět konkrétní a velmi přesné informace o tom, kde budete ubytováni. Zákon nerozděluje pobytové a poznávací zájezdy. Trvejte na tom, že budete vědět, kde přesně budete v jednotlivých dnech bydlet. Nenamlouvejte sami sobě, že „přece v hotelu jenom přespíme, jinak budeme venku“. To už sami omlouváte svou špatnou volbu.

Když vím, kde budu bydlet, mohu si prověřit kvalitu ubytování, umístění hotelu a mohu poctivě porovnat nabídky. Je přece velký rozdíl, zda budu dobře bydlet v centru města, nebo špatně na periférii. Přitom se obě nabídky mohou tvářit stejně. Jedete do Afriky a dobré zázemí je nutné. Třeba jen kvůli vodě a potravinám. Ptejte se, kde budete bydlet, prověřte si na internetu informace o nabízeném hotelu, chtějte, aby vše bylo v cestovní smlouvě a trvejte na tom, že smlouva bude dodržena. Kdo není ochoten vám ještě před podepsáním smlouvy sdělit, kde budete bydlet, připravuje pro vás nemilé překvapení.

Přečtěte si další článek o tom jak vybírat zájezd.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Jak se nenechat napálit při výběru safari

 6.       Nevím, co je a není v ceně.

Naprostá většina z vás letí do cíle poznávacího zájezdu jen jednou za život. Svět je velký a chcete ho procestovat celý. O to překvapivější je, jak neopatrně a naivně si svůj zájezd vybíráte. Porovnáváte hrušky s jablky, dáváte na své sny a představy a škodíte tím sami sobě.

Vezměte list čistého papíru. Napište si, co chcete v cíli své cesty vidět, proč na zájezd jedete a bez čeho pro vás nemá smysl. Pak si porovnejte, zda to vše je v nabídce, a pokud ne, co vás to bude na místě stát. Některé cestovní kanceláře dokážou ukrýt budoucí tržby do povinných poplatků místním partnerům a místním průvodcům a do dalších dopředu nenahlášených, ale nezbytných služeb.

Snídaně při rozbřesku na úpatí dun má své kouzlo. Vnímáte svět s pocitem cestovatelů z koloniální doby.

Vědět co opravdu máte v ceně zájezdu je klíčové pro porovnávání nabídek.

FOTO: CK Marco Polo International

I tady se ukazuje, že potřebujete vědět, s kým poletíte. Když budete čekat na přestup 6 nebo více hodin, utratíte další peníze za restauraci. A potřebujete vědět, kde budete bydlet. Když budete bydlet mimo místa vašeho zájmu, zaplatíte další peníze za dopravu k nim. Laciná nabídka jedné cestovní kanceláře může při připočítání těchto výdajů najednou vypadat úplně jinak a může být mnohem méně výhodná než nabídka jiné cestovní kanceláře, původně vypadající jako dražší. Práce s porovnáním nabídek se vám vyplatí. A ujasníte si ještě lépe, proč se na cestu vydáváte.

Symbolem Kalahari jsou bezesporu pouštní sloni.

Když nechcete mít pocit, že jste součást stáda, ptejte se na to, kolik je účastníků zájezdu.

FOTO: archiv autora


7.       Kolik nás bude ve skupině?

Většina poznávacích zájezdů do Afriky má svá specifika. Když cestujete hlavně na safari, je ideální skupina maximálně 6 osob. Do terénního vozu se víc lidí pohodlně nevejde a ve větší skupině by pak musel průvodce střídat jednotlivá auta a výklad by byl na nic. Na ostatní poznávací zájezdy do Afriky může být pohodlná skupina i 12 osob, ale o moc víc už ne. Chtějte vědět, jak velkou skupinu cestovní kancelář plánuje, jak bude řešit na safari problém s průvodcem, když bude mít víc než 6 osob. Nenechte se odbýt a trvejte na tom, že vám cestovní kancelář řekne, kolik je maximální počet lidí ve skupině.


 8.       Vyprodáno, vyprodáno, vyprodáno.

Některé cestovní kanceláře se snaží vypadat jako velcí odborníci a velmi úspěšní pořadatelé poznávacích zájezdů do Afriky. Jedním z triků, který používají, je informování o tom, kolik zájezdů mají vyprodaných. Často nás dokonce informují i o tom, kolik jich měly vyprodaných v loňském a předloňském roce. O aktuální nabídce vám to sice neříká nic, takže je to absurdní a nesmyslná informace, ale účelem je jen vyvolat dojem pravidelného úspěchu. Většinou jsou to právě ty cestovní kanceláře, které vám toho moc neřeknou o vašem budoucím zájezdu. Nedejte se nachytat a držte se výše uvedených rad.

Nic nechvátá tolik, abyste se nemohli pořádně informovat a kvalifikovaně se rozhodnout.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Woodlands Resort, bazén

FOTO: Woodlands Resort

Cena platí pro období 14. 1.-31. 3. 2017

Cena: 7600 Kč za 7 nocí


Více podrobností


PATTAYA – SPECIÁLNÍ NABÍDKA

WOODLANDS RESORT

7600 Kč za 7 nocí

Skvělý resort situovaný v centru letoviska Pattaya, nedaleko obchodní ulice a nočního centra zábavy. Nedaleko pláže. Vyhlášený svou zahradou a velmi příjemným servisem.

Nedávno rekonstruované pokoje jsou velmi pohodlné a poskytují dobré zázemí pro váš pobyt v Pattayi.

Cena obsahuje ubytování se snídaní.

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 12. 4. 2017

Cena: 56 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

BÁJEČNÉ VELIKONOCE

 s českým průvodcem

Využijte volných dnů velikonočního času a splňte si sen návštěvou perly Indického oceánu – ostrova Srí Lanka. Nechybějí zásadní přírodní a památkové lokality, stejně jako nejhezčí pláže západního i východního pobřeží. Malá skupinka, český doprovod, osvědčené konkrétní hotely!

Na základě dlouholetých zkušeností se zájezdy na Srí Lanku jsme pro vás připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.

 

 

Amboseli

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 3. 3. 2017

Cena: 87 490 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Sea Sand Sun Resort

FOTO: Sea Sand Sun Resort

Cena platí pro období 7.1. - 31.3. 2017

Cena:  9900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

PATTAYA - SPECIÁLNÍ NABÍDKA

SEA SAND SUN RESORT

9900 Kč za 7 nocí se snídaní

 Jeden z nejkvalitnějších hotelů na pláži Jomtien. Malý resort s nádhernou zahradou, přímo na pláži. Nejmenší pokoj (Garden Boutique) má 55 m2.

V ceně je ubytování se snídaní.   

  

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.