Království Ašantů a Dahome

Guinejský záliv patří k největším zálivům světa a ústí do něj tři velké africké řeky: Niger, Volta a Kongo. Západoafrické země u Guinejského zálivu mají za sebou dramatickou minulost. Po staletí tu dominovala království Ašantů a království Dahome (která se zdatně na obchodu s otroky podílela a evropským otrokářům „zboží" dodávala). Nakonec se i ona dostala do koloniálního područí, stejně jako celá Afrika, s výjimkou Etiopie (a také Libérie, která vznikla z osvobozených otroků).

Cape Coast je přesnou ukázkou současného života v Ghaně.

Cape Coast je přesnou ukázkou současného života v Ghaně.

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Země vzniklé podle pravítka koloniálního úředníka

Jednotlivé úseky pobřeží Guinejského zálivu a k nim přilehlé vnitrozemské partie dostaly nové územní názvy poté, co si je evropské koloniální mocnosti rozparcelovaly jako koláč: Pobřeží slonoviny, Otročí pobřeží a Zlatonosné pobřeží. Pobřeží slonoviny si tento název ponechalo i po získání nezávislosti. Na místě bývalého převážně francouzského Otročího pobřeží se dnes nacházejí státy Togo a Benin.

Co se v mládí naučíš....Ghana

Co se v mládí naučíš... Ghana

FOTO: CK Marco Polo International


 Zlatonosné pobřeží = dnešní Ghana

Na místě bývalé britské kolonie Zlatonosné pobřeží leží dnešní Ghana. Název převzala po stejnojmenné Velké africké říši, která existovala od 4. století na části území dnešního státu Mali, protože část obyvatel migrovala po zániku říše do míst dnešní Ghany. Ghana se v roce 1957 stala prvním státem v Africe, který se zbavil koloniální nadvlády.

Do tradiční látky Kente je oblečený při slavnostech i představitel krále v Ashanti. Ghana

Do tradiční látky Kente je oblečený při slavnostech i představitel krále v Ashanti. Ghana

FOTO: archiv autora


Britové byli nad síly království Ašanti

Mezi 17. a začátkem 19. století vybudovali Ašanti, historicky nejvýznamnější a nejpočetnější etnikum v Ghaně, mocný feudální stát Ašantskou říši, která velmi dlouho odolávala evropským kolonizačním snahám. Nakonec i ona podlehla. Ašantská společnost byla velice militaristická – jen proti druhému nejvýznamnějšímu etniku Fantů svedli Ašanti deset válek.

Do rivality mezi Ašanty a Fanty vstoupili zásadním způsobem Britové, kterým se nakonec podařilo roku 1901 začlenit Ašantsko do britské korunní kolonie Zlaté (Zlatonosné) pobřeží. Tato kolonie existovala již od roku 1874, kdy Britům podlehla Fantská konfederace.

Cestou z Akkry, hlavního města Ghany, k pobřežním pevnostem jsme si prohlédli jeden z „posubanů", jak se říká podivuhodným svatyním tradičních vojenských jednotek zvaných Asafo, tvořených muži pobřežního etnika Fantů, kteří se v posubanech duševně připravovali na boj.

Pevnost v Cape Coast. Ghana

Pevnost v Cape Coast. Ghana

FOTO: archiv autora


 Každý tu chtěl mít pevnost

Na ghanském pobřeží leží unikátní řetěz pevností, které byly vybudovány řadou evropských koloniálních mocností (Portugalsko, Británie, Dánsko, Holandsko, Francie, Německo a Švédsko), většinou v 17. století. Jako celek (11 pevností) byly zapsány na seznam Světového kulturního dědictví lidstva UNESCO. Kdysi jich bylo skoro 40.

Pevnost v Cape Coast. Ghana

Pevnost v Cape Coast. Ghana

FOTO: archiv CK Marco Polo

Původně vznikly jako obchodní stanice pro úschovu zboží, se kterým se obchodovalo – zlato, slonovina a koření. Během otrokářské éry se však změnily na vězení a „čekárnu“ otroků na odjezd lodí. Otroci zde strávili v otřesných podmínkách někdy i týdny až měsíce (s vypáleným cejchem a spoutaní v okovech). Když loď, která je měla odvézt za oceán, konečně dorazila – prošli ”branou bez návratu“.

Nejznámější z těchto pevností jsou dvě. Jednak je to Cape Coast, vybudovaný Švédy v roce 1653.

Historii ostrova jako velkého trhu s otroky připomíná památník v anglikánské katedrále ve Stone Townu.

Historii ostrova jako velkého trhu s otroky připomíná památník v anglikánské katedrále ve Stone Townu.

FOTO: archiv autora

Pobřežní černošská království bohatla na obchodě s otroky

Druhou je Portugalci v roce 1482 postavená pevnost Elmina, nejstarší a největší evropská památka v Ghaně. Je na ni při příjezdu podél moře půvabný pohled, jako by v sobě kdysi neskrývala tolik prožité bolesti.

Následky obchodu s otroky, který trval celkem 300 let, byly pro tropickou Afriku strašné. Afrika přišla o své největší bohatství, o své lidi. Mezi 16. a 19. stoletím ztratila neproduktivnější vrstvu společnosti, zůstali v ní jen slabí a staří lidé. Odvezeni byli ti nejsilnější a nejzdatnější. Zanikly celé kmeny a etnika. Africké národy zaplatily nejtěžší daň evropské touze po expanzi, moci a bohatství. Jestliže Amerika a Evropa dosáhly právě v těchto staletích tak vysokého technického a civilizačního pokroku, mají na tom velkou zásluhu a podíl Afričané. Nezapomínejme na to.

Přečtěte si další zajímavé články od cestovatelky Dany Trávníčkové
Tržiště v Kumasi. Ghana

Tržiště v Kumasi. Ghana

FOTO: Dana Trávníčková

Kumasi

Hlavním městem velikého a mocného Ašantského království bylo Kumasi. Dnes je to město proslulé výrobou ghanských tkanin zvaných kente. To je ručně tkaná barevná látka (tká se do pruhů a ty se pak sešívají), která se používá při slavnostních příležitostech. Vzory jsou tradiční a každý je pojmenovaný.

Ručně tkaná a barvená látka Kente je velmi tradiční materiál. Kumasi. Ghana.

Ručně tkaná a barvená látka Kente je velmi tradiční materiál. Kumasi. Ghana.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kente má také variantu s černým potiskem pomocí razítek – a také vzory černého potisku jsou tradičně dané.

Některé způsoby zpracování Kente využívají k potisku i dřevěná razítka. Kumasi. Ghana.

Některé způsoby zpracování Kente využívají k potisku i dřevěná razítka. Kumasi. Ghana.

FOTO: Dana Trávníčková

V Kumasi mají ohromné autobusové, resp. mikrobusové nádraží, které přechází do jednoho z největších trhů pod širým nebem v západní Africe. Ruch, který na obou místech panuje, je neuvěřitelný a davy lidí, na které našinec s nadšením kouká, nekonečné.

Pevnost Elmina byla krutou otrokářskou stanicí. Ghana

Pevnost Elmina byla krutou otrokářskou stanicí. Ghana

FOTO: archiv CK Marco Polo

Má smysl se do Ghany vydat?

Do Ghany se vydá ročně jen pár desítek Čechů. Není to jednoduchá destinace, ale má své autentické kouzlo. Kdo chce vidět západní Afriku v její originální podobě, měl by o Ghaně uvažovat. Její dnešní podoba nemusí  mít dlouhé trvání.

Cestovatelka Dana Trávníčková s cestovatelem Miroslavem Zikmundem

FOTO: Dana Trávníčková

Autorka této reportáže Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité jako odvaha a otevřené srdce.

Právě vyšla nádherná kniha Dany Trávníčkové :

„O rájích a peklech jihovýchodní Asie”

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Zanzibar, Tulia Resort, bazén

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více podrobností

40 990 za 5 nocí

ZANZIBAR

Tulia Zanzibar Unique Beach Resort

Stáli jsme u zrodu koncepce tohoto unikátního hotelu a působili jsme jako konzultanti majitelů, je tedy logické, že jsme zástupci hotelu pro český a slovenský trh.

Rádi vám připravíme na klíč vaši cestu na Zanzibar, včetně pobytu v Tulii.

Podívejte se na naši mimořádnou nabídku.

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 12. 4. 2017

Cena: 56 990 za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

BÁJEČNÉ VELIKONOCE

 s českým průvodcem

Využijte volných dnů velikonočního času a splňte si sen návštěvou perly Indického oceánu – ostrova Srí Lanka. Nechybí zásadní přírodní a památkové lokality, stejně jako nejhezčí pláže západního i východního pobřeží. Malá skupinka, český doprovod, osvědčené konkrétní hotely!

Na základě dlouholetých zkušeností se zájezdy na Srí Lanku jsme pro Vás připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.

 

 

Amboseli

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 3. 3. 2017

Cena: 87 490 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 14. 4. 2017

Cena:  25 900 za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

SKVĚLÝ ZÁJEZD NA JARO 2017

MADEIRA

s českým průvodcem

 Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda - třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů - levadas - vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

  

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru, či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.