Hrdina starých legend

Stará legenda Masajů vypráví o tom, že jeden z klanů, který nebyl ochotný dodržovat pradávná pravidla života Masajů, byl potrestán tím, že jej bohové proměnili v klan buvolce topi. A zároveň mu nařídili, aby dodržoval všechna pravidla Masajů.

Sociální uspořádání klanu buvolce topi tak trochu připomíná i sociální uspořádání domorodých kmenů, na jejichž území žije. Muži bez majetku (stáda krav nebo koz) nemají naději na manželství. Mladí muži žijí ve skupinách, dokud jim není povoleno se oženit, apod.

Buvolec topi je velká antilopa, může vážit až 170 kg a v kohoutku měřit až 125 cm. Pokud byste buvolce topi chtěli pozorovat ve volné přírodě, musíte do východní Afriky, do Keni, Tanzanie, Ugandy nebo Rwandy.

Buvolec topi je ozdobou rezervace Samburu.

Buvolec topi je ozdobou rezervace Samburu.

FOTO: archiv autora


Tady jsem králem já aneb V multikáře holku nesbalíš

Snad žádná jiná antilopa není tak teritoriální jako buvolec topi. Dospělý samec je hnán touhou po majetku, po svém teritoriu. To není nijak malé. Běžně je okolo 3 km², ale jsou známy i případy, že jeden samec zabral území 4 km². Území je velmi pečlivě vybráno, protože bude rozhodovat o tom, jaké a kolik samic se mu do jeho území podaří přilákat.

Jeden můj kamarád si vždy vybíral nápadná drahá auta a svůj výběr zdůvodňoval slovy: „V multikáře holku nesbalíš“. Samec topi se musí chovat podobně, na suchopár natlačený mezi dvě skály holku nesbalíš.

Samec označuje své území močí a trusem. Z trusu tvoří hraniční hromádky a podobně jako nosorožec do nich dupe, aby na nohách roznášel pach svého trusu po svém teritoriu. Často můžete samce vidět, jak předníma nohama stojí na hromádce svého trusu a sleduje okolí.

Samec topi si chrání své teritorium.

Samec topi si chrání své teritorium.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Nejslavnější příbuzný buvolce topi


Nejslavnějším příbuzným buvolce topi je pakůň, a to především díky tzv. velké migraci. Jen těžko byste hledali podobnou antilopu. Pakůň je opravdu naprostý originál. Musíte pakoně nějakou dobu velmi pečlivě pozorovat, abyste si všimli, že má skutečně některé společné rysy s ostatními příslušníky své podčeledi – buvolci. Zadek trochu níž než hřbet, tenké nohy, zvláštní držení hlavy a podobně tvarované rohy. Dosahuje i podobné velikosti kolem dvou metrů a váhy až 250 kg. Podobné jsou i některé prvky chování – když se rozbíhá, dělá první krok vždycky trochu do strany a vytváří tím pocit splašenosti. Je to ovšem docela dobrý obranný prvek. Útočící predátoři díky tomu často při svém skoku minou kořist.

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

FOTO: archiv autora

 

 Přečtěte si článek o velké migraci

 Největší migrace suchozemských zvířat na světě

Udělám cokoliv, abych tě udržel doma

Mít ve svém harému krásné a zdatné samice je pro samce topi důležitá věc. Páření ho baví a podléhá touze často a rád. Jenže na rozdíl od některých jiných antilop není jeho harém v jeho vlastnictví. Samice mohou volně migrovat od jednoho samce ke druhému, nejsou vázány slibem věrnosti. Samec tedy musí dělat všechno pro to, aby si samice udržel. Nejenže musí sehnat skvělé místo s dobrou trávou, hlídat své území před jinými samci a predátory, být sám zdatný a výkonný milenec, ale někdy ani tohle všechno nestačí. Pak nastupují různé triky, jak udržet harém pohromadě.

Švéd J. B. Jørgensen, který pozoroval topi v rezervaci Masai Mara několik let, zjistil, že když samec vidí, že mu utíká z harému samice, na které mu záleží, začne varovně frkat signál, že je v blízkosti predátor. Samice se ve strachu stáhne zpět. Samec k ní rychle běží a snaží se ji přesvědčit, aby zůstala. Přitom stále frká varování před predátory.

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím.

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Pro predátory není topi snadná kořist

Topi je jedna z nejrychlejších antilop. Dokáže běžet rychlostí až 170 km v hodině a v boji o život dokáže přeskočit překážky až do výšky 2,5 metru. Při jeho velké obezřetnosti a systému hlídek není pro predátory jednoduché topi ulovit. Lvi se o to pokoušejí jen v krajní nouzi a v období vysoké trávy, kdy se mohou nepozorovaně přiblížit a pak nečekaně zaútočit. Leopardi využívají své schopnosti lovit v noci, ale ani oni nejsou vždy úspěšní. Nejnebezpečnějším predátorem je tedy pro topi gepard. Zvláště pro mláďata.

Ale jako by to buvolci topi věděli. Přivádějí mláďata na svět v období října až prosince, na území čerstvé šťavnaté nízké trávy, kam namigrovala obrovská stáda pakoňů a zeber. Pakoně a zebry a jejich mláďata jsou pro predátory mnohem snazší kořist, a topi tak chrání svá mláďata.

Buvolec topi si zaslouží pozornost.

Buvolec topi si zaslouží pozornost.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jsi kluk, tak se starej

Samice buvolce topi porodí jedno mládě o váze až 11 kg. To je v podstatě okamžitě schopné postavit se na nohy a následovat svou matku. Pokud je mládě samička, bude matku doprovázet až do svého prvního zabřeznutí – obvykle ve dvou letech věku. Po celou dobu ji bude matka učit všemu, co k životu potřebuje, včetně výběru partnera, kontroly jeho teritoria, a často dokonce matky asistují při prvních pokusech o páření.

Ovšem, když se narodí sameček, matka jej po 10 až 11 měsících od sebe odežene. Jsi kluk, tak se starej. Mladíkovi do dospělosti chybí ještě více než dva roky. Nikdo ho nic nenaučil, ví o životě hrozně málo a kouká na svět jako tele. Ostatně teletem ještě je. Nezbude mu nic jiného, než se dát do party s jinými stejně odstrčenými telaty a přidat se k nějakému gangu mladých samců, kteří ještě nemají své teritorium a potulují se nadivoko savanou. Samečky tedy neučí matka, ale ulice.

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je udržel.

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je udržel.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz


Zastavte se a pozorujte

Až se ocitnete ve východní Africe na safari, dohodněte se s průvodcem a zastavte se u stáda buvolce topi na delší dobu. Stojí to za to. Je to nádherná antilopa, se složitým společenským uspořádáním a vždycky se kolem něco semele. Afrika není jenom velká pětka.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Okamžik, na který čeká většina Japonců. Květy třešní začínají opadávat.

FOTO: archiv autora

Termín: 5. 4. 2017

Cena: 104 990 za 11 nocí


Více podrobností

Prohlédněte si i náš zajímavý web specializovaný na Japonsko - zde

JAPONSKO

ZA SVÁTKEM JARA

s českým průvodcem

Poznávací zájezd do sakurami rozkvetlého Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Osaka s typickým japonským hradem, na hoře Koya přespíme v buddhistickém klášteře a v Hiroshimě si připomeneme jeho pohnutou válečnou historii, cestu zakončíme v historickém Kyotu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. Čeká nás toho ale mnohem více - pří výletech se podíváme např. do Nikko, na ostrov Miyajima, hrad Himeji atd.

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 12. 4. 2017

Cena: 56 990 za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

BÁJEČNÉ VELIKONOCE

 s českým průvodcem

Využijte volných dnů velikonočního času a splňte si sen návštěvou perly Indického oceánu – ostrova Srí Lanka. Nechybí zásadní přírodní a památkové lokality, stejně jako nejhezčí pláže západního i východního pobřeží. malá skupinka, český doprovod, osvědčené konkrétní hotely!

Na základě dlouholetých zkušeností se zájezdy na Srí Lanku jsme pro Vás připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.

 

 

Amboseli

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 3. 3. 2017

Cena: 87 490 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 14. 4. 2017

Cena:  25 900 za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

SKVĚLÝ ZÁJEZD NA JARO 2017

MADEIRA

s českým průvodcem

 Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda - třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů - levadas vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

  

Koh Hai (Ngai)

FOTO: Jan Papež, CK  Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru, či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.