Vydat se do Kalahari bez přípravy je velké riziko

Každý o Kalahari slyšel, ale málokdo v ní byl. Není to výlet na Hlubokou nebo do Průhonického parku. Vydat se do Kalahari na vlastní pěst, bez důkladné přípravy by mohlo být osudné. Každý rok v poušti zabloudí desítky naivních amatérských cestovatelů a prožijí si v ní hlubokou krizi. Kalahari ale určitě za návštěvu stojí, jen je si třeba uvědomit, kam se vydáváte.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

FOTO: archiv autora

Ráj samotářů

Osamělost. Ten pocit mám pokaždé, když se za ranního světla postavím na nějaký, třeba jen nepatrný kopeček a dívám se do nekonečné savany. Je to ten okamžik mezi dnem a nocí, kdy je na pár minut absolutní ticho. Noční svět se unavený ubírá k spánku a denní svět se teprve rozkoukává. Predátoři s plnými žaludky hledají budoucí stín, kde budou odpočívat a trávit potravu, stáda antilop a zeber sčítají ztráty a do vyděšených očí se jim vrací klid. Slunce je ještě za horizontem, ale už je všem jasné, že ranní chládek nepotrvá věčně a skutečný vládce Kalahari se za chvíli ujme vlády.

Ráno v Kalahari.

Ráno v Kalahari

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nevím proč, ale něco mne téměř pokaždé donutí kýchnout. Hlasitě, naprosto nevhodně. Zní to jak rána z pytlácké pušky. Tichá krása okamžiku se tříští na kousíčky. Něco je ve vzduchu, v mém nose, v mé hlavě. Něco, co spouští mechanismus nezadržitelného, neovladatelného kýchnutí. Jako by mi někdo chtěl říct: Jen se z té romantiky nezblázni!

Představuji si, jaký asi měli a mají pocit při pohledu na ranní savanu Kalahari domorodí Sanové. Je to pro ně samozřejmost, stejně jako jsou pro mne ulice Prahy, kde už běžně nevnímám krásu detailů na jednotlivých domech? Všimnu si jich, až když mne něco donutí zastavit se a zvednout hlavu od chodníku. Často jsem překvapený, že jsem si té krásy nikdy nevšiml. Nebo se každé ráno s obdivem nadechnou svěžího vzduchu a poděkují svým bohům, že jim dali další den života?

Na vyprahlost a rozlehlost krajiny musí být návštěvníci Kalahari připraveni.

Na vyprahlost a rozlehlost krajiny musí být návštěvníci Kalahari připraveni.

FOTO: archiv autora


Kalahari je nesmírně rozsáhlé území

Území nazývané Kalahari je veliké téměř jako Německo s Francií dohromady (900 000 km²) a někdy je pro zjednodušení nazýváno „poušť Kalahari“. Takový název je ale velmi nepřesný, protože v Kalahari najdete nejen pravou, nefalšovanou poušť, ale i deltu Okavango, různé typy polopouště, buš i savanu. Můj dnešní článek bude jen o jednom z mnoha zajímavých míst v Kalahari, o rezervaci Centrální Kalahari.

Přečtěte si další články o zajímavých místech v Kalahari
 
Odhaduje se, že v celém rozsáhlém území delty Okavango se pohybuje několik set kánoí Mokoro. Je to výborná pracovní příležitost.

Odhaduje se, že v celém rozsáhlém území delty Okavango se pohybuje několik set kánoí Mokoro. Je to výborná pracovní příležitost.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Mokoro - kánoe, která dobyla deltu Okavango

 
Jao Camp, Botswana

 Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo

Botswana není pouze delta Okavango

Srdce Kalahari – Centrální Kalahari – svět Křováků

Když v roce 1961 na území britského protektorátu Bečuánsko (dnešní Botswana) vznikla rezervace pro domorodé původní obyvatele, byl to od Britů vlastně velmi odvážný čin. O území měla zájem Jihoafrická unie a ta rozhodně neměla v plánu nějak horlivě podporovat potulné lovce a sběrače lesních plodů.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana.

FOTO: archiv autora

Bylo to tisíce let jejich území a svým způsobem jim patří i dnes, možná více než kdy jindy v posledním století. Křováci, Sanové, Bušmeni, přírodní národ, jehož část si i přes všechen tlak civilizace udržela svůj životní styl, své legendy a mýty, své způsoby obživy a svá společenská pravidla.

Když tento skromný a nesmírně houževnatý národ botswanská vláda v roce 1997 vyhnala z území Centrálního Kalahari s odůvodněním, že je potřeba chránit divokou přírodu, zdálo se, že je s národem Sanů konec. Ale i díky nesmírné popularitě získané filmem Bohové musejí být šílení a vytrvalému tlaku na vládu dosáhli Sanové souhlasu s možností vrátit se zpět na svá území, a dokonce získali licenci na vyhloubení několika studní. Zatím vše vypadá na šťastný konec.

Přímorožec je jednou z nejelegantnějších antilop. Souboj samců připomíná souboje z dob mušketýrů.

Přímorožec je jednou z nejelegantnějších antilop. Souboj samců připomíná souboje z dob mušketýrů.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Rezervace větší než Čechy

Centrální Kalahari je rezervace o rozloze 58 000 km² (jen pro srovnání – Čechy mají necelých 57 000 km²). Pokud přijedete v období sucha, budete mít pocit, že jste na poušti, ale jakmile zaprší, promění se území v zelenou louku, která se postupně zaplní mnoha druhy antilop přilákanými sladkou a šťavnatou trávou.

Krajina v Kalahari je nesmírně fotogenická.

Krajina v Kalahari je nesmírně fotogenická.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejvhodnější čas na návštěvu je období od dubna do října. Osobně doporučuji spíš období od poloviny září do poloviny října, protože sucho nutí zvířata hledat vodu a u vodních zdrojů můžete vidět zvířata velmi pohodlně. Na druhou stranu pro fotografy je určitě zajímavější  duben až červen, kdy je vše zelené, zvířata vypadají velmi zdravě, narodí se spousta mláďat a můžete potkat některé druhy antilop, které vyhledávají jen šťavnaté pastviny.


Několik užitečných rad  pro individuální návštěvníky

Nikdy necestujte sami – je důležité, aby spolu cestovala alespoň dvě vozidla.

Vždy mějte u sebe vybavení pro možnou opravu pneumatik a automobilu.

Vždy si vezměte více pohonných hmot, jídla a pití, než si myslíte, že budete potřebovat.

Seznamte se dokonale s místními předpisy. Musíte vědět, kde můžete opustit auto, kde můžete vylézt na jeho střechu, kde jsou tábořiště, jak se k nim dostanete a mnoho dalších informací. Strážci parku patrolují park a kontrolují dodržování místních předpisů. Objeví se právě tehdy, kdy ty předpisy porušíte, a když budete potřebovat pomoc, nebude v dohledu nikdo. To jsou zákony schválnosti, které v divočině platí.

Neočekávejte žádnou pomoc od strážců rezervace, protože klidně nemusí mít k dispozici auto, mohou jim dojít pohonné hmoty nebo nebudou nikde nablízku.

Naplánujte si alespoň nahrubo svou trasu a zaznamenejte ji do GPS, jsou to body vaší záchrany v případě nouze. Přesto si ještě vše připravte v papírové podobě.

Vybavte se dostatkem místní měny, a to spíše v menších bankovkách.

Mějte s sebou alespoň jeden satelitní telefon.


Přespat přímo v rezervaci je v podstatě nutnost, ale...

Přímo na území rezervace jsou jen dva kempy – jeden s 10 a druhý s 9 stany. Většina návštěvníků je odkázána na kempovací místa, tzv. tábořiště. Pokud tedy chcete zůstat přes noc na území parku, musíte mít svou vlastní výbavu. Chcete-li si park opravdu prohlédnout, a ne ho jen prolétnout, nezbyde vám než v něm přespat.

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana.

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: ralph bousfield, archiv CK Marco Polo

Pokud cestujete bez zázemí cestovní kanceláře, musíte si být vědomi toho, že se pouštíte na území, kde je přežití jen vaše osobní věc a osobní odpovědnost a osobní starost. Tábořiště není hotel a musíte počítat s tím, že v tábořišti jsou často jen suché záchody a voda k umytí zde být může, ale také nemusí. Navíc tábořiště nemají žádné oplocení nebo jiné bariéry, jste tedy součástí divoké přírody.

Symbolem Kalahari jsou bezesporu pouštní sloni.

Symbolem Kalahari jsou bezesporu pouštní sloni.

FOTO: archiv autora


Fotografové si v Kalahari přijdou na své

Z hlediska místních předpisů je rezervace Centrální Kalahari vůči návštěvníkům vlídnější, než jsou některé jiné rezervace. Můžete vystoupit z auta na mnohem více místech. To dává možnost fotografům a filmařům naplnit jejich představy a sny. Hledání správného světla a úhlu pohledu je mnohem snazší, když můžete opustit cesty a vozidlo. Objekty vám budou přímorožci a další druhy antilop, gepardi, lvi, žirafy a spousta druhů ptáků, různé tváře krajiny a neuvěřitelná noční obloha. Zvláštní kategorií jsou kalaharští sloni. Ne každý návštěvník rezervace má to štěstí, že je potká. Jsou v neustálém pohybu po velmi rozsáhlém území a putování za nimi je na samostatnou expedici.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Vinařský kraj v Kapsku je malebný i díky specifické architektuře.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín: 8. 4. 2017

Cena: 86 990 Kč za 19 nocí


Více podrobností

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU – VELKÝ OKRUH

s českým průvodcem


Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena – výkon. Za tří týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.

V Jihoafrické republice najdete nádhernou krajinu, hojnost divokých afrických zvířat, rozlišné kultury, příjemné klima a „civilizaci“ na úrovni té evropské. Toto vše z ní dělá velmi zajímavou turistickou destinaci. Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí. Najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.

 

Panama

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 3. 2017

Cena: 65 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

POHODOVÁ PANAMA

 s českým průvodcem

V tomto zájezdu poznáte to nejvýznamnější z Panamy. Ostrovy Bocas del Toro, nejkrásnější mořský národní park v celé zemi. Panenská příroda, bělostné pláže lemované kokosovými palmami. Milovníci zajímavostí určitě ocení návštěvu Panamského průplavu, který stále patří k nejvýznamnějším stavbám Ameriky. Pro milovníky přírody je připraven 10 km výlet džunglí s pozorováním ptactva, např. vzácného Quetzala, či návštěva indiánské komunity Embera.

 

 

Selous, Tanzanie.

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 3. 3. 2017

Cena: 87 490 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Kolumbie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 12. 3. 2017

Cena:  75 900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

 KOLUMBIE – POZNÁVACÍ ZÁJEZD

s českým průvodcem

 Jen málokterá země světa nabízí na svém území kombinaci tolika ekosystémů. Příroda se zde opravdu vyřádila – bujný a nepropustný tropický deštný prales, nádherné štíty, vrcholy a průsmyky rozeklaných vysokohorských And i příjemné oceánské pobřeží. K některým státům Jižní Ameriky byla příroda také více než štědrá, ale Kolumbie jako jediná země tohoto kontinentu nabízí kromě studenějšího Tichého oceánu i luxus teplého Karibiku a s ním pro turisty spojené šnorchlování i potápění.

  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S PRODLOUŽENÍM LÉTA?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru, či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

SKVĚLÝ VÁNOČNÍ DÁREK PRO MUŽE

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.