Eunuch není sprosté slovo

V historii Číny sehráli eunuši velmi důležitou roli. Stejně důležitou jako v historii starého Říma, Egypta, Persie, Turecka anebo řeckých městských států. Provázeli čínské císaře od dob daleko před Kristem až do pádu dynastie Čching v roce 1911. Obecná představa o tom, že se kastrátem stával válečný zajatec, otrok nebo člověk za trest za to, že provedl něco hrozného, v Číně neplatí. Kastrace byla podmínkou k získání významné úřednické pozice u dvora. Uchazeči o pozice tak dokazovali svou neochvějnou touhu sloužit císaři. Postupem času se kastráti začali objevovat i v armádě a justici. Eunuch tedy rozhodně nebylo v Číně žádné sprosté slovo. Přistupovat k postavení a úloze kastrátů v čínských dějinách s opovržením a předsudky by byl obrovský omyl.

Muzeum eunuchů, Peking

Muzeum eunuchů, Peking

FOTO: archiv autora


Pár bloků za konečnou metra

Stanice metra Pinggouyan je konečná trasy 1, přibližně 15 km z centra. Pokud obejdete šest sedm bloků, dostanete se do středu Moshikou street. Najdete tu Muzeum eunuchů. V 17. století to bývalo klidné místo vhodné pro výstavbu hrobky a pietního místa. Právě tady nechal císař Wan-li pochovat svého nejoblíbenějšího eunucha (Tian Yi), nejspolehlivějšího tajemníka, šedou eminenci tří císařů. Po smrti císaře se na jeho oblíbeného eunucha zapomnělo a pietní místo zpustlo, aby ho po více než 100 letech obnovili a využili k výstavbě dalších hrobek vysoce postavených eunuchů. Po pádu císařství ztratili svou moc a slávu i kastráti a pietní místo se znovu ponořilo v zapomnění.

Muzeum eunuchů, Peking

Muzeum eunuchů, Peking

FOTO: archiv autora


Záchrana díky mateřské školce

Když Mao vymyslel svou hrůznou „kulturní revoluci“, byly ohroženy všechny památky. Hrobky eunuchů přežily jen díky náhodě. V jejich okolí totiž vyrostla mateřská školka a pozemek kolem hrobek byl určen jako školní zahrada. Aby děti nespadly do některé z hrobek, všechny je přikryli bedněním a zahrnuli hlínou. Psal se rok 1950 a kastráti byli pokládáni za symbol minulosti a feudalismu. Rozhodně to nebyla doba, kdy by se někdo staral o ochranu jejich pietního místa. Až v roce 1998 bylo místo obnoveno a otevřeno muzeum. Určitý odstup a negativní postoj k eunuchům ovšem ve společnosti zůstal a muzeum určitě nepatří k místům, která by oficiální místa příliš propagovala.

Zakázané město. V době dynastie Ming mu vládla skupina eunuchů.

Zakázané město. V době dynastie Ming mu vládla skupina eunuchů.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Tajemník tří císařů

Nejslavnějším eunuchem v Číně byl bezesporu Tian Yi (První den – 1534–1605). Být státním úředníkem a podstoupit kastraci nebyla jeho svobodná volba. Rozhodli za něj jeho rodiče, když mu bylo devět let. Připravili pro něj dráhu kariérního úředníka. Prodělal brutální operaci a část jeho genitálií skončila ve sklenici s konzervačním roztokem, aby mohly být pohřbeny po jeho smrti spolu s tělem, a do nebe tak Tian Yi mohl vstoupit jako kompletní muž. Do služeb císařského paláce vstoupil hned po kastraci a postupem času se vypracoval až do pozice jakéhosi „státního tajemníka“. Ve službě byl 63 let a sloužil třem císařům (Tia-čching, Lung-čching, Wan-li). Byl symbolem loajality vůči císaři. Nikdy se nenechal vtáhnout do špinavých intrik v zákulisí trůnu a jeho postavení bylo natolik silné, že ani žádná intrika proti němu neměla šanci. Císař svému Prvnímu dni absolutně důvěřoval a on nikdy jeho důvěru nezklamal.

Čína, zakázané město

Čína, zakázané město

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Svět eunuchů

Muzeum ukazuje svět eunuchů na čínském císařském dvoře. Je to svět nesmírně zajímavý a pro historii Číny mnohem důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Okamžik, na který čeká většina Japonců. Květy třešní začínají opadávat.

FOTO: archiv autora

Termín: 5. 4. 2017

Cena: 104 990 za 11 nocí


Více podrobností

Prohlédněte si i náš zajímavý web specializovaný na Japonsko - zde

JAPONSKO

ZA SVÁTKEM JARA

s českým průvodcem

Poznávací zájezd do sakurami rozkvetlého Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Osaka s typickým japonským hradem, na hoře Koya přespíme v buddhistickém klášteře a v Hiroshimě si připomeneme jeho pohnutou válečnou historii, cestu zakončíme v historickém Kyotu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. Čeká nás toho ale mnohem více - pří výletech se podíváme např. do Nikko, na ostrov Miyajima, hrad Himeji atd.

 

Panama

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 3. 2017

Cena: 65 900 za 7 nocí

Více informací zde

POHODOVÁ PANAMA

 s českým průvodcem

V tomto zájezdu poznáte to nejvýznamnější z Panamy. Ostrovy Bocas del Toro, nejkrásnější mořský národní park v celé zemi. Panenská příroda, bělostné pláže lemované kokosovými palmami. Milovníci zajímavostí určitě ocení návštěvu Panamského průplavu, který stále patří k nejvýznamnějším stavbám Ameriky. Pro milovníky přírody je připraven 10 km výlet džunglí s pozorováním ptactva, např. vzácného Quetzala či návštěva indiánské komunity Embera.

 

 

Tsawo West

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu: 3. 3. 2017

Cena: 87 490 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Kolumbie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 12. 3. 2017

Cena:  75 900 za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

 KOLUMBIE - POZNÁVACÍ ZÁJEZD

s českým průvodcem

 Jen málokterá země světa nabízí na svém území kombinaci tolika ekosystémů. Příroda se zde opravdu vyřádila - bujný a nepropustný tropický deštný prales, nádherné štíty, vrcholy a průsmyky rozeklaných vysokohorských And i příjemné oceánské pobřeží. K některým státům Jižní Ameriky byla příroda také více než štědrá, ale Kolumbie jako jediná země tohoto kontinentu nabízí kromě studenějšího Tichého oceánu i luxus teplého Karibiku a s ním pro turisty spojené šnorchlování i potápění.

  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S PRODLOUŽENÍM LÉTA?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru, či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.

Jan Papež, Ck Marco Polo