„Největší nebo nejkrásnější vodopád“ – pojem, který může být trochu zavádějící. Vždy záleží na tom, podle jakého kritéria vodopády porovnáváme. Nejčastěji se porovnává výška a mohutnost průtoku.

Obojí je samozřejmě velmi významně ovlivněno tím, zda se jedná o období dešťů, nebo období sucha, ale nemá smysl si příliš komplikovat život. Pojďme si dnes ukázat pět nejvyšších vodopádů v Africe.

1. místo - Tugela Falls (Jihoafrická republika) - 948 metrů

 Bezmála kilometr výšky

Tugela, KwaZulu-Natal

Tugela, KwaZulu-Natal

FOTO: archiv autora

Být druhý nejvyšší vodopád na světě, být součástí nádherné stolové hory Amphiteatre vyčnívající v úchvatných Dračích horách, být posvátným místem kmene Zulu a obklopený tak panenskou přírodou, chtěl bych být jednou z největších atrakcí své země.

Tugela takovou atrakcí zatím není. Neprávem – a je to možná dobře, protože pokud se k ní vydáte, poznáte nádherný kout světa, kam se budete chtít vracet.

Cathedral Peak, KwaZulu-Natal.

Cathedral Peak, KwaZulu-Natal

FOTO: archiv autora

Vodopád Tugela je vytvářený tokem stejnojmenné řeky a padá z výšky 948 metrů na téměř kolmé čedičové stěně. Je to ohromující pohled, zvlášť když je vrcholek lemován útržky mraků. Tam někde přece musí žít bohové.

Příslušníci kmene Zulu vnímali tohle místo jako hranici svého území, místo, kde vše začíná, hranici, za kterou žijí démoni a vše už pouze děsí.

Cesta k vodopádu Tugela vede panenským údolím.

Cesta k vodopádu Tugela vede panenským údolím.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na vodopád se můžete podívat z náhorní plošiny Mont Aux Sources (vrcholku čedičové stolové hory Amphiteatre), ze které padá do údolí. Cesta je dlouhá asi 7 kilometrů s převýšením necelých 600 metrů. Druhá možnost je podle mého názoru hezčí. Můžete projít údolím podél řeky Tugely a podívat se na vodopád zespodu. Cesta je přibližně stejně dlouhá, ale nemá takové převýšení. Jdete divokou krajinou, plnou skalisek a velmi klimaticky proměnlivou.

2. místo - Mutarazi Falls - 762 metrů

 Zimbabwské překvapení

Vodopád Mutarazi, tak trochu opomíjený klenot Zimbabwe.

Vodopád Mutarazi, tak trochu opomíjený klenot Zimbabwe

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vydat se do údolí Honde ve Východní vysočině v Zimbabwe jen kvůli vodopádu Mutarazi by byla škoda. Je sice s výškou 762 metrů druhým nejvyšším vodopádem v Africe (umí ale v období sucha v říjnu klesnout až na páté místo – se 479 metry), ale podniknout kvůli němu 250 kilometrů dlouhou cestu z Harare by nestálo za to. Když se však rozhodnete zůstat v téhle oblasti pár dní, jistě nebudete litovat.

Doplňte svou návštěvu vodopádu Mutarazi raftingem na řece Pungwe.

Doplňte svou návštěvu vodopádu Mutarazi raftingem na řece Pungwe.

FOTO: archiv autora

Od ledna do dubna je nejlepší doba pro rafting na řece Pungwe. Jedná se o rafting alpského typu, na řece obklopené krásnými horami, chvílemi velmi divoký, chvílemi poklidný až vyhlídkový. K vodopádům je několik dobrých trekových tras vedoucích neporušenou panenskou přírodou.

V současné době, při strachu lidí cestovat do Zimbabwe, je krajina téměř opuštěná. Přesto tu výborně funguje infrastruktura a je tu naprosto bezpečno. Trek prochází národním parkem Naynga a neustále se pohybujete v nadmořské výšce nad 1800 metrů.

Je zde velmi příjemné „neafrické“ klima bez rizika malárie a jiných nemocí. Do hor se dá vyrazit i na kolech a na vodu místo raftu na kajacích. I když tu zůstanete týden, budete mít stále co dělat a okolní hory si zamilujete. Oblast vodopádu Mutarazi vás velmi příjemně překvapí.

3. místo - Trou de Fer (Reunion) - 725 metrů

Pěšky nebo helikoptérou

Tady bydlí bůh deště. Kdyby se dělalo pořadí podle srážek spadlých nad územím vodopádů, byl by tento třetí nejvyšší vodopád Afriky (725 m) určitě na prvním místě. Vodopád padá do hluboké propasti, vytvořené sopečnou činností a vodní erozí trvající tisíce let.

Z dálky vypadá třetí nejvyšší vodopád v Africe Trou de Fer mírumilovně. Reunion.

Z dálky vypadá třetí nejvyšší vodopád v Africe Trou de Fer mírumilovně. Reunion.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Trou de Fer znamená v překladu „Železná díra“ a je ukázkou zvláštního fenoménu, tzv. kruhového vodopádu, kdy několik ramen vodopádu v podstatě tvoří kruh kolem propasti a padající voda se dole v hlubině slévá do jednoho toku, který odtéká hlubokým údolím.

Vodopád je Mekkou slaňování na Reunionu a vyhledávači adrenalinu z celého světa testují svou odvahu při slézání do útrob Železné díry. Je to stupeň obtížnosti, který zvládají jen ti nejlepší, a rozhodně to není žádná turistická záležitost. Ani pro nás turisty ovšem není vodopád Trou de Fer tabu. Můžeme vyrazit na trek na jeden vrcholek nad vodopádem. Potřebujeme k tomu při normálním tempu celkem asi pět hodin. Dva tři úseky jsou náročnější, ale jinak je vše na pohodu.

Let nad Reunionem je nesmírně silný zážitek. Reunion.

Let nad Reunionem je nesmírně silný zážitek. Reunion.

FOTO: archiv autora

Co rozhodně stojí za zážitek, je výlet helikoptérou k Trou de Fer. Proletíte úzkým hlubokým kaňonem až do centra Železné díry a podíváte se na vodopády z výšky. Teprve tady si uvědomíte 725 metrů hloubky, kam padá voda z nejvyššího bodu, a bere to skutečně dech.

4. místo - Blanche Cascades (Reunion) - 640 metrů

 Ztracený v lesích

Řeka Bras de Caverne se v jednu chvíli spustí 4stupňovou kaskádou do hloubky 640 metrů do tzv. Bílé díry. To zařazuje tento vodopád na 4. místo v žebříčku nejvyšších afrických vodopádů. Krása reunionské krajiny se projevuje i v okolí tohoto vodopádu.

Vodopád Blanche Cascades padá do údolí z výšky 640 metrů přes skalní terasovité kaskády.

Vodopád Blanche Cascades padá do údolí z výšky 640 metrů přes skalní terasovité kaskády.

FOTO: Archiv autora

Vysoké skalnaté stěny porostlé tropickou vegetací prakticky neustále smáčenou dešti, přeháňkami a mlžnými opary lemují úzký kaňon, kterým se prodírá koryto řeky. Zařezává se stále hlouběji a hlouběji a v některých místech by se mohlo zdát, že úplně mizí.

Při hledání cesty k vodopádu dejte přednost cestě s průvodcem, protože trasa není dobře značená a můžete zabloudit v okolních lesích. Pokud se rozhodnete investovat do letu helikoptérou, doporučuji zvolit dlouhou variantu téměř hodinového letu, kdy uvidíte nejen Blanche, ale i Trou de Fer a další vodopády a vulkány i kus pobřeží.

5. místo - Jinbar (Etiopie) - 500 metrů

Klenot pohoří Simien


Na pátém místě v přehledu nejvyšších vodopádů Afriky je pěkná tlačenice. Dá se za něj pokládat třeba vodopád Ndedema (Didima) v Jihoafrické republice, který má v době dešťů až 640 metrů v kaskádě 8 teras, nebo Vivienne Falls v Keni.

Vybral jsem Jinbar v Etiopii, je 500 metrů vysoký a voda je v něm po celý rok. Navíc jej najdete v dramatickém pohoří Simien, které určitě stojí za návštěvu, stejně tak jako celá Etiopie.

Jinbar přitahuje pozornost návštěvníků pohoří Simien v Etiopii.

Jinbar přitahuje pozornost návštěvníků pohoří Simien v Etiopii.

FOTO: Archiv autora

Zajímavé je, že všechny tři vodopády spojuje to, že ačkoli jsou stovky a tisíce kilometrů vzdálené, jsou součástí Velké příkopové propadliny, vznikly ve stejnou dobu a mají velmi podobný charakter – padají úzkou úžlabinou do hlubokého sevřeného údolního koryta. Nejsou impozantní mohutností vodního toku ale především výškou, ze které padají dolů, a umístěním do horské panenské krajiny.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Nosorožci jsou v neustálém ohrožení.

FOTO: CK Marco Polo International

Termín: 6. 11. 2016 a pak každý týden

Cena: 52 990 Kč za 15 nocí


Více podrobností

V ceně není letenka do Botswany.

BOTSWANA

EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

Téměř čtvrtinu území Botswany tvoří přírodní rezervace a tyto odlehlé oblasti divočiny jsou považovány za jedno z nejlepších safari v Africe.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

Pocestujete opravdovým přírodním rájem pro každého cestovatele i fotografa.

 

 

Amboseli

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu: 13. 11. a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500  Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S PRODLOUŽENÍM LÉTA?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  
 
Koh Hai (Ngai)

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru, či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.