Opice, nenápadné nebezpečí v chrámech a památkách

Stál jsem u zadní stěny a tiše pozoroval hlavní „halu” jeskyně, s velkými sochami. Několik věřících se modlilo a pokládalo přinesené dary k jednotlivým sochám. Všude kolem panovalo posvátné ticho a jen ševelení modliteb dokazovalo, že buddhismus je v Thajsku živým náboženstvím. Ticho najednou protrhl vřískot opice a křik malé statné Thajky, která se za opicí hnala. Opice měla v rychlosti jasně navrch. To malou Thajku dost rozčilovalo. Opice totiž odnášela polovinu melounu, který Thajka přinesla jako dar. Opice běžela k východu z jeskyně a zdálo se, že už ji nic nemůže zastavit. Malá Thajka zprudka zastavila, rozpřáhla se a hodila po opici malou láhev s vodou. Trefila ji přesně do hlavy. Opice udělala pár kotrmelců, upustila meloun a s vřískotem zmizela. Malá Thajka sebrala meloun a s velkou pýchou jej odnášela zpět k Buddhovi. Někdy i buddhista musí zapomenout na mír s celým světem.

THajsko, Khao Luang

Thajsko, Khao Luang

FOTO: archiv CK Marco Polo

V okolí chrámu Khao Luang můžete potkat desítky, možná stovky opic. Jsou nesmírně agresivní a návštěvníci jsou pro ně nejjednodušším zdrojem potravy. Opice hledají jakýkoliv náznak toho, že máte něco jedlého, a jdou hned po vás. S velkou agresivitou a drzostí. Raději s tím počítejte.

THajsko, Khao Luang

Thajsko, Khao Luang

FOTO: archiv autora

Duchovní místo, kde se věřící propojují s vyšší mocí

My Evropané jsme někdy velmi pesimističtí, když slyšíme o tom, že jsou někde místa, kde se věřící mohou setkat s bohem nebo nějakou vyšší mocí. Přicházíme do těch míst s pohrdlivým úsměvem na rtech. To platí také o Khao Luang. Jenže když vstoupíte do jeskynního chrámu a z otvoru ve stropě jeskyně padají do vnitřního prostoru paprsky světla, ten pohrdlivý úsměv na rtech vám trochu ztuhne a vy cítíte náhlou potřebu se zastavit a tiše se rozhlédnout kolem. Najednou hledáte místo, kam byste se postavili nebo posadili a kde byste v klidu vnímali atmosféru a duchovno tohoto zvláštního místa. Náhle jste schopni pochopit, proč sem buddhisté putují takovou dálku a proč Khao Luang pokládají za jedno z nejduchovnějších míst na jihu Thajska.

THajsko, Khao Luang

Thajsko, Khao Luang

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejstarší sochy z období krále Ramy IV.

Rama IV. (Monghut) vládl v Thajsku v letech 1851 až 1868. Tradice v Khao Luang vypráví o tom, že chrám vznikl za vlády Ramy IV. a současně se v něm v této době objevily první sochy. Jen těžko se dá takový mýtus vyvrátit nebo potvrdit. V jeskyni je mnoho soch Buddhy. Malé, střední i velké. Ty největší jsou často pokryté zlatými plíšky, které Thajci rádi používají jako dar Buddhovi.

THajsko, Khao Luang

Thajsko, Khao Luang

FOTO: archiv CK Marco Polo

Bez díry ve stropě by to nebylo ono

Otvor ve stropě umožňuje vstup slunečním paprskům. Ty se mohou odrážet od kouře kadidla z vonných tyčinek a mohou tak vytvářet nádherný obraz. Slunce jako by se chytilo do pasti kouře. Vzduch jako by znehybněl. Když se správně postavíte a kouř a slunce vás oddělí od sochy velkého zlatého Buddhy, můžete mít chvílemi pocit, že vás Buddha skrz ten kouř pozoruje a spokojeně se usmívá.

THajsko, Khao Luang

Thajsko, Khao Luang

FOTO: archiv autora

Vydejte se na jih Thajska a objevujte místa s autentickou kulturou

Thajsko se rozvíjí velmi prudce a stává se cílem mnoha miliónů turistů. Ti samozřejmě míří do hlavních míst, která jsou už obecně známá a která mají nejbohatší zázemí. Ten, kdo nechce plout s davem, hledá jiná, méně známá a o to krásnější místa.

THajsko, Khao Luang

Thajsko, Khao Luang

FOTO: archiv autora


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
Lampang, Thajsko

Lampang, Thajsko

FOTO: archiv autora

Poptávkový formulář

THAJSKO – CESTA NA MÍRU

program cesty jen pro vás

Cesty do Thajska pořádáme více než 25 let. Máme Thajsko moc rádi a snažíme se v něm neustále objevovat nová a nová místa, která by mohla být pro naše zákazníky zajímavá.

Vytvoříme pro vás cestu do Thajska na míru, přesně podle vašich finančních a časových možností a podle vašich potřeb a zájmů.

 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu: 15. 10. a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500  Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  
Coral Cove Chalet

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S PRODLOUŽENÍM LÉTA?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  
Koh Hai (Ngai)

Koh Hai (Ngai)

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

 

Teakový nábytek

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NÁDHERNÝ TEAKOVÝ NÁBYTEK PRO VAŠI TERASU NEBO ZIMNÍ ZAHRADU

Vylepšete si svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 
Kadai

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.