Desítky hřišť po celé zemi

Ať se v Jihoafrické republice zastavíte kdekoliv, určitě budete mít v dosahu nějaké golfové hřiště. Když se vydáte do Kapského Města a okolí, najdete přes pět desítek skvělých, dobře udržovaných hřišť a je jen na vás, na která se vydáte. Pokud ale jedete za golfem do Jihoafrické republiky poprvé, měli byste do svého plánu cesty zařadit Fancourt. To je opravdová lahůdka.

Devonvale Golf and Wine

Devonvale Golf and Wine

FOTO: Devonvale Golf and Wine

Prastará historie

Zakladatel Fancourtu by se asi divil, kdyby viděl, jak dnes vypadá území, na kterém postavil v polovině 19. století přístřešek pro své dělníky, kteří budovali silnici a horský průsmyk v Outenigua Mountains.

Henry Fancourt White budoval průsmyk Montagu v letech 1844 až 1848 a pomohl významně expanzi kolonistů do dalších částí afrického jihu.

Přístřešek se postupem času proměnil v dům s mnoha pokoji a po smrti Henryho byl prodán v dražbě. Několikrát změnil majitele, až jej v roce 1903 syn zakladatele Ernest Montagu White koupil zpět a pojmenoval ho na počest otce Fancourt Manor House.

Fancourt Manor House

Fancourt Manor House

FOTO: Fancourt

Fancourt Manor House je srdcem golfové Mekky

Fancourt Manor House je dnes nejen národní památkou, ale i luxusním hotelem s 18 pokoji a nádhernou ukázkou toho, jak se dá rekonstruovat stará budova s respektem k minulosti při splnění těch nejnáročnějších požadavků současné luxusní klientely.

Fancourt Manor House

Fancourt Manor House

FOTO: Fancourt

Naši památkáři by se měli do Jihoafrické republiky vydat, aby viděli, že komerční využití starých budov nemusí znamenat jejich konec, ale naopak záchranu.

Fancourt, Montagu.

Fancourt, Montagu

FOTO: Fancourt


Hlavní město golfu v Jihoafrické republice

Jihoafrická republika je pro každého golfistu rájem. Skvělých hřišť je tu celá řada. Ale hlavním městem golfu v zemi je jednoznačně Fancourt. 213 ha pozemků okolo původního domu bylo přebudováno v golfový resort, který uspokojí i hodně náročné hráče.

Fancourt je spojován se dvěma ikonami jihoafrického golfu, s Garym Playerem a Erniem Elsem. Gary Player je autorem designu všech tří místních hřišť. Sám tvrdí, že The Links je jeho nejkrásnějším hřištěm. Všechna tři hřiště patří mezi 20 nejlepších v Jihoafrické republice a často jsou vyhlašována jako vůbec nejlepší.

Fancourt, Links.

Fancourt, Links

FOTO: Fancourt

The Links

Pro české hráče je The Links opravdovou zkouškou odvahy. Při jeho projektování vycházel Gary Player ze zkušeností skotských a irských hřišť. Hřiště co nejvíc otevřel větru a jamky modeloval tak, aby největší překážky byly postaveny právě ve vzdálenostech vašich maximálních ran.

Fancourt, Links.

Fancourt, Links

FOTO: Fancourt

Tohle hřiště vás donutí používat hlavu, ranaři tu budou nešťastní a zásoba míčků jim bude stačit sotva na první devítku. Rozhodně tímhle hřištěm svůj pobyt ve Fancourt nezačínejte, protože byste se hodně natrápili. Hřiště je ale krásné a vždy perfektně udržované a kdo ho projde s dobrým číslem, odnese si domů skvělou vzpomínku.


Montagu

Montagu je lahůdka. Při projektování využil Gary Player původní park s vysokými stromy, potoky a rybníky. Kdo má rád hřiště s parkovou úpravou, přijde si na Montagu na své.

Každá jamka je naprosto odlišná od ostatních a sama o sobě je zahradou plnou květin, stromů, velkých balvanů a nádherných zákoutí. Přitom jsou tu široké ferveje a rozměrné greeny.

Fancourt, Montagu.

Fancourt, Montagu

FOTO: Fancourt

Montagu bylo několikrát vyhlášeno nejlepším hřištěm Jihoafrické republiky. Pokud jedete na golf v páru, máte naprostou jistotu, že na Montagu bude vaše partnerka nadšená a bude často sahat do bagu pro fotoaparát. Není to ale rozhodně lehké hřiště, které by neumělo potrápit. Je tu hodně vody a jamky jsou dlouhé.

Fancourt, Outeniqua.

Fancourt, Outeniqua

FOTO: Fancourt


Outeniqua

Asi nejlehčí z trojice hřišť ve Fancourtu. Je pojmenované po pohoří, které vytváří nádherné panorama okolo celého areálu.

Díky převýšení vás čekají na mnoha jamkách nádherné výhledy a často získáte velmi dobrý pocit, protože vaše rány poletí mnohem dál, než jste obyčejně zvyklí.

Tady nebyl Gary Player škodolibý jako na The Links a nepřipravil žádné záludnosti v dopadových zónách. Začněte svůj pobyt právě tady, abyste si trochu vydechli, nabrali sebevědomí a začali si svůj pobyt na Fancourtu opravdu užívat.

Pohled na divoká zvířata z bezprostřední vzdálenosti je nádherný společný zážitek.

Pohled na divoká zvířata z bezprostřední vzdálenosti je nádherný společný zážitek.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Nejen golfem živ je golfista

Letět do Jihoafrické republiky za golfem a nevidět a nezažít nic jiného by bylo rouhání. Nechte se okouzlit vinařským krajem v okolí Stellenbosch a Franschhoek. Vydejte se na safari v oblasti Krugerova národního parku. Navštivte „matku měst“ pod Stolovou horou nebo si dopřejte adrenalinový víkend v Knysně.