Mocná říše z poloviny 15. století

V krásné kopcovité krajině regionu Rakhine stálo kdysi hlavní město silného a bohatého království dynastie založené králem Min Saw Mon. Na vrcholu své moci ovládalo království velkou část západní Barmy a téměř celý Bangladéš. Hlavním motorem expanze bylo vyspělé námořnictvo a flotila lodí, kterou království disponovalo, naháněla hrůzu kdekomu v okolí. Vladaři zvali do Mrauk U žoldáky z celé Asie včetně japonských samurajů.

Myanmar, Mrauk U

Myanmar, Mrauk U

FOTO: archiv autora

Říše dokázala udržet svou nezávislost až do roku 1785, kdy poslední král dynastie Maha Thammada podlehl  vojsku krále Bodawpaya z království Konbaung ze střední Barmy (hlavní město Amarapura).

Myanmar, Mrauk U

Myanmar, Mrauk U

FOTO: archiv CK Marco Polo

Mrauk U stověžatý

Za 350 let existence království vyrostlo v Mrauk U rozsáhlé město se stovkami pagod, chrámů a dalších církevních staveb. Mnohé z nich se zachovaly dodnes ve velmi dobrém stavu a jsou skvělou ukázkou bohatosti a síly prastarého království.

Dnes je Mrauk U jen malé provinční městečko. Nic honosného tu nenajdete. Pastevci koz a zemědělci obdělávající půdu (dokonce i mezi chámy) žijí ve stínu bývalého království, a když je potkáte, můžete nabýt dojmu, že jsou jim všechny památky ukradené, že jim jde o chléb vezdejší a o nic dalšího. Jsou ale nesmírně otevření, usměvaví a vlídní.

V této oblasti velmi často prší a ranní mlhy dodávají památkám mystickou atmosféru. Určitě se vyplatí si přivstat a zažít mezi památkami rozbřesk a východ slunce.

Myanmar, Mrauk U

Myanmar, Mrauk U

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Časovaná bomba sociálních nepokojů

Nedávno byla oblast Mrauk U uzavřena a žádný cizinec nesměl do areálu památek. Místní rebelové hrozili bouřemi a stát na to musel adekvátně reagovat. Nepokoje byly potlačeny a vše se uklidnilo, přesto doporučuji vždy se před cestou přesvědčit, jaká je konkrétní situace. Pokud bude vláda nadále zanedbávat komunikaci s některými regiony, může se stát, že časovaná bomba protivládních nepokojů vybuchne.

Myanmar, Mrauk U

Myanmar, Mrauk U

FOTO: archiv CK Marco Polo

Archeologické zóny

Hlavní archeologická zóna v Mrauk U se rozkládá na cca 7 km2. V tomto území jsou stovky chrámů a pagod. Celé území bylo chráněno 35 km dlouhou opevněnou zdí. Podle tvrzení archeologů sloužila zeď jen v době války, jinak byly všechny její průchody volně přístupné.

Myanmar, Mrauk U

Myanmar, Mrauk U

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Hlavní chrámy nemají elegantnost chrámů v Baganu. Na první pohled připomínají  opuštěné vojenské bunkry. V dobách války se mohly chrámy snadno přeměnit v pevnosti.

Myanmar, Mrauk U

Myanmar, Mrauk U

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Návštěva určitě stojí za to

Někdy slýchávám, že kdo viděl Bagan, bude se v Mrauk U nudit. Někdo jistě ano, ale jsem přesvědčený, že většina si návštěvu Mrauk U užije, protože podobných autentických míst není v Asii tolik.

Myanmar, Mrauk U

Myanmar, Mrauk U

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archiv autora

Termín: 15. 3. 2017

Cena: 99 990 za 10 nocí


Poptávkový formulář

MAGICKÁ BARMA

s česky mluvícím průvodcem

Máte rádi Asii a současně se chcete vyhnout komerčním místům a davům turistů? Barma (nebo-li Myanmar) je neopakovatelný mix památek, přírody, kontrastů a rozmanitostí. V Barmě máte pocit, že jste se stali herci v historickém velkofilmu a kolem vás jsou dokonale postavené kulisy a herci v kostýmech. Neuvěříte, že je to skutečný svět.

 

 

Tarangire v Tanzanii. Sloni v mokřadech.

Tarangire v Tanzanii. Sloni v mokřadech.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Termín odjezdu: 15. 10. a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500  Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  
Coral Cove Chalet

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S PRODLOUŽENÍM LÉTA?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  
Koh Hai (Ngai), Thajsko

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

 

Teakový nábytek

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora


 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NÁDHERNÝ TEAKOVÝ NÁBYTEK PRO VAŠI TERASU NEBO ZIMNÍ ZAHRADU

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 
Kadai

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, budete mít dopravu zboží ZDARMA.