Simons’s Town

Kolonie tučňáků je na konci malebného městečka Simon’s Town. Městečko žilo a žije z námořníků. Dnes především z vojenských námořníků. V roce 1814 zde založilo svou námořní základnu britské námořnictvo a po získání samostatnosti se zde automaticky usadilo námořnictvo jihoafrické. Městečko má viktoriánský charakter architektury a až vesnický rytmus. Kavárny, malé obchůdky a rodinné restaurace během dne a bary a hlučné pivnice po setmění. To jsou dvě podoby života Simon’s Townu.

Kolonie tučňáků na Boulders Beach je častým cílem výletů z Kapského města.

Kolonie tučňáků na Boulders Beach je častým cílem výletů z Kapského Města.

FOTO: Jan Papež


Život ve stínu vojenských křižníků

Nádhera pláže Boulders, kde kolonie tučňáků sídlí, je trochu v kontrastu ke křižníkům vojenského námořnictva Jihoafrické republiky, která má svůj hlavní přístav hned vedle. Místní vám ale potvrdí, že i to je jeden z důvodů, proč se této kolonii daří přežít, a dokonce krok po kroku nabírat na počtu. Armáda má samozřejmě pod přísnou kontrolou pohyb lodí v zálivu a díky tomu se mnoho rybářských lodí této lokalitě raději vyhne. Tučňáci tak mají větší šanci získat potravu. Navíc jejich hnízdiště bylo vyhlášeno národním parkem a správci parku se snaží ochránit lokalitu před sběrači vajec, divokými psy a kočkami. Nezasahují ovšem do souboje s racky, kteří útočí na vejce a mláďata. Zasahovali by teprve tehdy, kdyby útoky racků znamenaly vážné nebezpečí pro celou kolonii.

V sousedství kolonie tučňáků je základna vojenského námořnictva.

V sousedství kolonie tučňáků je základna vojenského námořnictva.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Vynikající plavec ohrožený hlavně člověkem

Ačkoliv jejich přirozeným nepřítelem je hlavně lachtan, následovaný žralokem, největší zásluhu na tom, že se za posledních 20 let populace tučňáka brýlového snížila o 90 %, má člověk. Strmý nárůst rybolovu v pobřežních vodách znamenal úbytek potravy a několik velkých ropných havárií také vykonalo své. V některých tradičních lokalitách došlo i k nešetrnému zabydlování pobřeží a mnohé kolonie tučňáků zůstaly bez šance na hnízdění.

Velké balvany dodávají tučňáků pocit bezpečí.

Velké balvany dodávají tučňákům pocit bezpečí.

FOTO: Jan Papež

Tučňák brýlový je vynikající plavec a dokáže za potravou plavat mnoho kilometrů. Jeho drobné tělo (max. 60 cm) je nesmírně výkonné a odolné proti chladu a nástrahám moře. Ještě dnes se občas objeví případ, že jsou zadrženi rybáři, kteří používali tučňáky jako návnadu při lovu žraloků, ale postoj veřejnosti je k těmto způsobům tak negativní, že naštěstí takových případů ubývá.

Tady si můžete s tučňáky i zaplavat.

Tady si můžete s tučňáky i zaplavat.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Buďme si věrní

Tučňák brýlový je monogamní. Páry spolu zůstávají často i 10 let. Ale získat nevěstu není pro tučňáka vůbec snadná věc. Ze všeho nejdříve musí zajistit bydlení. To znamená, že musí vyhrabat na správně chráněném místě podzemní noru, kterou musí vystlat pro pohodlí páru. Jakmile tučňák dokončí svou noru, musí se pokusit nalákat samičku k prohlídce. Jeho problém však je, že v tutéž chvíli je kolem něj bezpočet jiných ženichů, kteří právě dokončili svá díla a také lákají samičky svým hlasitým tokáním. Samičky (samozřejmě) dělají drahoty. Procházejí jednu „nemovitost“ za druhou, zavrtí se ve vystýlce a jdou dál. Málokdy se stane, že by se samička usadila hned na prvním místě.

Na jedné z pláží se můžete dostat s tučňáky do bezprostředního kontaktu.

Na jedné z pláží se můžete dostat s tučňáky do bezprostředního kontaktu.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Jakmile samička odsouhlasí bydlení, zatroubí podobným tokáním, jako je volání samce. Sameček se snaží co nejrychleji spářit. Teprve tak je partnerství potvrzeno. Od té doby jsou si partneři věrní.


Dvě pláže

Když budete chtít kolonii tučňáků navštívit, máte možnost potkat je na dvou plážích. První je součástí národního parku a musíte na cestě k ní projít vstupní branou do parku a musíte uhradit vstupné. Vstupné není nijak drahé a určitě se na pláž vydejte. Je na ní hlavní hnízdiště, a pokud sem dorazíte kolem 10. hodiny dopoledne, budete tu téměř sami. Nevynechte ale ani návštěvu druhé pláže. Dostanete se k ní velice snadno a není nijak daleko. Od vchodu do národního parku se vydáte stále rovně (asi 300 metrů) a na konci chodníku narazíte na malou branku, kterou projdete, a po pár metrech jste na nádherné pláži plné balvanů. Tady můžete až k tučňákům, můžete se tu dokonce i vykoupat nebo se jen tak slunit na kamenech. Je to skvělé místo na polední piknik.


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Constantia

FOTO: archiv CK Marco Polo

Poptávkový formulář

INDIVIDUÁLNÍ CESTY DO JIHOAFRICKÉ REPUBLIKY

Zájezdy na klíč

Cesta do Jihoafrické republiky vyžaduje přípravu a znalosti místních poměrů. To je důvod, proč do Jihoafrické republiky cestovat s cestovní kanceláří.

Sestavíme pro vás itinerář na míru, podle vašich zájmů, délky dovolené a finančních možností. A poradíme, kdy se do Jihoafrické republiky vydat, co očekávat a jak si návštěvu co nejlépe užít.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázka času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 1. 10. a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500  Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 PRODLUŽTE SI LÉTO NA SAMUI?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

I sochám by mohla být zima.

FOTO: archiv autora

Termín: 27.10. 2016

Cena: 99 890  za 11 nocí

Více informací zde

TAM, KDE JAVORY ZAŽEHNOU KŘÍDLA LETÍCÍCH PTÁKŮ

JAPONSKEM S ČESKÝM PRŮVODCEM

Poznávací zájezd za krásami podzimního Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Osaka s typickým japonským hradem, na hoře Koya přespíme v buddhistickém klášteře a v Hiroshimě si připomeneme její pohnutou válečnou historii, cestu zakončíme v historickém Kyotu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. Čeká nás toho ale mnohem více – při výletech se podíváme např. do Nikko, na ostrov Miyajima, hrad Himeji atd.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.