Bez Jihoafričanů by to nešlo

Než se rozkoukali tradiční obchodní partneři Mosambiku, Portugalci, ujali se vlády nad turistikou v zemi Jihoafričané. Má to svou logiku. Jsou blízko, mají kapitál a zkušenosti a nikdy se nebáli jít do nových míst. Vždyť Namibie, Botswana, Malawi nebo Zambie vyrostly jen díky nim. Teď je tedy na řadě Mosambik. Jihoafričané hledají místa, kam by mohli na dovolenou k moři. Sami mají tisíce kilometrů pobřeží, ale teplé moře k povalování ve skutečnosti nemají. Bylo jen otázkou času, kdy objeví kouzlo nádherných mosambických ostrůvků a panenského pobřeží. Roste jeden projekt za druhým, ale ke cti Jihoafričanů nutno dodat, že jde jen o projekty, které mají hlavu a patu, které ctí lokální komunity a které ctí přírodu. Nejde jen a jen o to, vyrabovat cizí území.

Dlouhé písečné pláže. Mosambik.

Dlouhé písečné pláže. Mosambik.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si více o jednom z nejlepších hotelů v Mosambiku
Bílá perla v černém Mosambiku

Díky tomu, že Mosambik je na východním pobřeží Afriky, neuvidíte typický západ slunce, přesto je konec dne na pláži úchvatný.

FOTO: archiv autora

 Proč začínat od píky?

Do Mosambiku nepřišli žádní nezkušení amatéři, ale velmi zkušení investoři, kteří za posledních 20 let pozvedli turistiku v Jihoafrické republice a mnoha okolních zemích na úroveň, kterou můžeme jen tiše závidět. (I když by bylo lepší nezávidět, ale poučit se.) Investice v Mosambiku byly velkorysé a resorty, které tu vznikly, patří mezi absolutní světovou špičku. Navíc ve velmi promyšleném a korektním vztahu k místním komunitám. Téměř vždy je investice spojena s projektem na rozvoj lokality. Přináší nové pracovní příležitosti pro absolventy vzdělávacích kurzů, podporu místního zemědělství, výstavbu vodovodů a kanalizace apod. Nejsou to žádné skanzeny jako v kraji Masajů ve východní Africe. To vše je pro Jihoafričany přirozená věc.

Vy, pláž a Indický oceán.

Vy, pláž a Indický oceán.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si o ostrůvku Vamizi, novém objevu mosambického pobřeží.
Objevte s námi Nové Maledivy

Ostrovy Svatého Lazara

FOTO: archiv CK Marco Polo

Karibik na jihu Afriky

O Jihoafrické republice se často říká, že je „celým světem v jedné zemi“. Je to z velké části pravda. Ale Karibik tu nenajdete. Odpočinout si na pár dnů na pláži po náročném putování a koupat se v teplém Indickém oceánu, to moc nejde. Moře v okolí Kapského Města je sice krásné, ale studené a pobřeží na východě země je sice teplé, ale je bičováno velkými vlnami a silným větrem. Mosambik je v tuto chvíli ideálním doplňkem poznávací dovolené. Pravda, musí se popojet nebo ještě lépe popoletět, ale jde to a to je to hlavní. Mosambik se pomalu, ale jistě stává Karibikem jihu Afriky. Ideálním posledním kamínkem v mozaice poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky.

Některé mělké zálivy jsou plné písečných výběžků.

Některé mělké zálivy jsou plné písečných výběžků.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


 Nic pro masovou turistiku

Zatím má Mosambik své limity. Většina hotelů je hodně drahých. Cena odpovídá kvalitě, o tom není sporu, ale pro velkou část návštěvníků Jihoafrické republiky je Mosambik příliš drahý. Není to žádný supermarket, kde byste si ve slevě nakoupili pár dnů na bílé pláži. Mosambik je butik a podle všeho ještě pár let bude. Mosambik se zhlédl v příkladu Botswany, která si dlouhodobě hlídá, aby se nestala batůžkářskou zemí, aby významná část peněz z turistiky pomáhala rozvoji infrastruktury pro běžné místní obyvatele a aby vysoká prestiž země nebyla poškozována špatnými službami. Samozřejmě že se najde hodně kritiků takového směřování, jenže historie ukazuje, že taková cesta má mnohem větší šanci na dlouhodobý udržitelný rozvoj. Masová turistika nebývá věrná, vlétne do země, kde čeká rychlý profit, přitlačí hoteliéry k cenám na hranici rentability, a jakmile je lokalita vytěžená, přesouvá se jinam. Návrat k normálnímu chodu je buď úplně nemožný, nebo velmi dlouhý a bolavý. Najít kompromis mezi touhou po co největším počtu turistů a rozumným rozvojem je velmi těžké. Povedlo se to jen na několika místech na světě.

Vamizi je dokonalou ukázkou stylu -Luxus naboso-.

Vamizi je dokonalou ukázkou stylu „luxus naboso”.

FOTO: vamizi island

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Rajský ostrov Vamizi.

FOTO: archiv autora

Poptávkový formulář

INDIVIDUÁLNÍ CESTY DO MOSAMBIKU

Zájezdy na klíč

Cesta do Mosambiku vyžaduje přípravu a znalosti místních poměrů. To je důvod, proč do Mosambiku cestovat s cestovní kanceláří.

Sestavíme pro vás itinerář na míru, podle vašich zájmů, délky dovolené a finančních možností. A poradíme, kdy se do Mosambiku vydat, co očekávat a jak si návštěvu co nejlépe užít.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázka času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 01. 10. a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500  Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 PRODLUŽTE SI LÉTO NA SAMUI?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

I sochám by mohla být zima.

FOTO: archiv autora

Termín: 27. 10. 2016

Cena: 99 890 za 11 nocí

Více informací zde

TAM, KDE JAVORY ZAŽEHNOU KŘÍDLA LETÍCÍCH PTÁKŮ

JAPONSKEM S ČESKÝM PRŮVODCEM

Poznávací zájezd za krásami podzimního Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Osaka s typickým japonským hradem, na hoře Koya přespíme v buddhistickém klášteře a v Hirošimě si připomeneme její pohnutou válečnou historii, cestu zakončíme v historickém Kjótu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. Čeká nás toho ale mnohem více – na výletech se podíváme např. do Nikka, na ostrov Miyajima, hrad Himeji atd.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.