Menší parky mají své zvláštní kouzlo

Safari v Jihoafrické republice nepředstavuje pouze návštěvu slavného Krugerova národního parku. V zemi, která je tak veliká, že by se do ní Česká republika vešla téměř 16krát, jsou desítky rezervací a safari se dá zažít v Jihoafrické republice v mnoha podobách.

Safari v Jihoafrické republice nabízí celá řada cestovních kanceláří a téměř všechny směrují své klienty pouze do velkých parků. Je to škoda, protože dobré služby a perfektní zážitek dokáže poskytnout i mnoho menších parků. Jedním z takových je Mohlabetsi.

Při cestě do Mohlabetsi se určitě zastavte v Blyde River Canyon.

Při cestě do Mohlabetsi se určitě zastavte v Blyde River Canyon.

FOTO: archiv autora

Balule Nature Reserve – váš privátní Krugerův park

Na 350 km² se rozkládá Praha a něco málo přes 350 km² má plocha světově proslulého kráteru Ngorongoro. A právě takovou plochu má park Balule Nature Reserve, jehož součástí je Mohlabetsi. Privátní majitelé několika na sebe navazujících pozemků se domluvili a vytvořili tento unikátní prostor. Navíc využili toho, že se jejich pozemky přímo dotýkají Krugerova národního parku. Dosáhli dohody se státem a Balule dnes nemá žádnou umělou bariéru, která by bránila zvířatům z Krugerova parku migrovat do Balule a zpět. Dá se tedy s trochou nadsázky tvrdit, že jakmile jste návštěvníkem Mohlabetsi, máte k dispozici svůj privátní Krugerův park. Lvi, leopardi, nosorožci, buvoli a sloni – celá velká pětka – se budou pohybovat někde kolem vás.

Lvi jsou pro návštěvníky safari jedním z největších lákadel.

Lvi jsou pro návštěvníky safari jedním z největších lákadel.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Tony a Alma Williamsonovi

FOTO: Mohlabetsi Safari Lodge

 „Splnil se nám životní sen, narodila se Mohlabetsi Safari Lodge.”

Tony, proč ses vlastně rozhodl vybudovat Mohlabetsi? Měl jsi celkem pohodlné zaměstnání a byl to velký risk.

V dětství jsem byl typický afrikánský kluk. Jakmile to jenom trochu šlo, byl jsem v přírodě. A už odmala miluju divočinu. Vystudoval jsem hotelový management a získal jsem velmi dobrou práci ve špičkových hotelech a resortech. Jenže mě to stále táhlo ven, do buše.

V roce 1995 byla na prodej půda za velmi nízké ceny a já cítil, že to je ta životní příležitost, která se už nemusí opakovat. Naštěstí je na tom Alma se vztahem k divočině úplně stejně. Koupili jsme pozemek a začali budovat Mohlabetsi.

Zní to strašně jednoduše. Bylo to tak jednoduché?

Nebylo, ale to je teď už úplně jedno. Všechno, co jsme museli obětovat, za to stálo. Měli jsme štěstí, že naše koncepce se trefila do přicházejícího trendu ekoturistiky, a tak jsme od počátku měli dost klientů. Splnil se nám životní sen, narodila se Mohlabetsi Safari Lodge.

Když jsem k vám přijel poprvé, byl mezi vaším pozemkem a Krugerovým národním parkem plot. Pamatuji si na zamilovanou dvojici žiraf, kdy samice byla na vaší straně plotu a samec v Krugerově parku a hlavami se mazlili nad dráty s elektrickým proudem. Je to dnes jinak?

Byla to vzrušující doba, když jsme krok za krokem otevírali naše území vůči obrovskému Krugerovu národnímu parku a stávali se součástí jeho živého systému. Naše zvířata mohla zničehonic migrovat do neuvěřitelně rozsáhlého prostoru a zvířata z Krugerova parku mohla „dobývat“ naše území. Strašně jsme riskovali, protože mohla nastat situace, kdy by nám odešla naše zvířata a žádná jiná by se u nás neusadila. Ale člověk musí v životě riskovat, jinak si nemůže plnit sny.


Vítejte, jsem Tony, majitel, a budu vás provázet

Setkání s Tonym a jeho ženou Almou mě pokaždé dobije energií. Jsou přesnou ukázkou majitelů, kteří milují svou práci a berou ji jako svou životní náplň, svoje poslání. Patří mezi ty šťastlivce, kteří se ráno probudí, podívají se kolem sebe a mohou si říct: tak, tohle jsem vybudoval a zdá se, že to mělo smysl. Tonymu se naštěstí podařilo uhlídat ambice a udržel Mohlabetsi v hranicích rodinného podniku. Na každém kroku cítíte, že majitel chodí po stejných pěšinách, jí stejné jídlo k obědu, ví dokonale o všem, co se kolem šustne. Navíc Tony i Alma mají dar komunikace, takže kolem sebe šíří dobrou náladu, pohostinnost a vlídnost. Jste prostě v dobrých rukou.

Ubytování je v bungalovech bez plotů a bariér. Zvěř se prochází přímo pod okny.

Ubytování je v bungalovech bez plotů a bariér. Zvěř se prochází přímo pod okny.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Dorazte raději už na oběd

Při plánování své cesty na safari určitě plánujte všechno tak, abyste dorazili do Mohlabetsi na oběd. V klidu se ubytovat, dát si v restauraci oběd a po obědě relaxovat na terase a pozorovat nedaleké napajedlo je ten nejlepší způsob, jak zahájit své safari. Rozkoukáte se, zklidníte se, nastavíte si úplně jiný rytmus. Shon a starosti zůstanou někde za kopcem, daleko za panenskou buší, která vás od téhle chvíle obklopuje. Ve čtyři, v půl páté odpoledne, po odpolední kávě nebo čaji můžete vyrazit na své safari. Tony a jeho tým připravují safari šité klientům na míru. Podle toho, jak dlouho v Mohlabetsi zůstáváte. Ideální je zůstat alespoň tři noci. Pak nemáte potřebu vidět všechno během jediného výjezdu. Zvířata nejsou herci, ale některá jsou teritoriální a dá se předpokládat, že je potkáte. Jiná (např. leopard) jsou nevyzpytatelná a je velké štěstí, když je potkáte. Když ale nikam nechvátáte, máte mnohem větší naději je spatřit.

V Mohlabetsi se můžete dostat ke zvířatům opravdu blízko.

V Mohlabetsi se můžete dostat ke zvířatům opravdu blízko.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Přečtěte si další zajímavé články o safari

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jak se nenechat napálit při výběru safari
 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Kalahari - ráj fotografů a samotářů
 

FOTO: Marco Polo Int. (archiv)

 Kouzelné kempování - glamping

Ranní safari

Na dveře vašeho bungalovu klepe ranger. Za chvilku začne svítat a váš dlouhý den začíná. V recepci vás čeká káva, čaj a ranní bábovka. Tělo musí dostat šanci se trochu probrat. Je docela chladno, ale až vyjde slunce, teplota vystřelí rychle nahoru. Nasedat a odjezd. Za svítání jsou predátoři ještě aktivní a s trochou štěstí uvidíte dravé kočky v akci. Výhoda lokalit, jako je Mohlabetsi, je i v tom, že se za zvířaty můžete vydat i pěšky. Když ranger usoudí, že je lepší zastavit auto a popojít, spočine vaše noha v divoké buši a začnete vnímat svět okolo sebe úplně jinak. Bude se vám zdát, že přibylo mnoho zvuků, uvědomíte si, jak málo stačí zvířatům, aby se ukryla vašim pohledům, jak snadnou kořistí byste se asi stali, pokud byste v buši zůstali sami. Po třech hodinách ranního safari se vrátíte do lodge na snídani.

Pěší safari je třešínka na dortu.

Pěší safari je třešnička na dortu.

FOTO: Mohlabetsi Safari Lodge

Pět důvodů, proč se tu zastavit na safari:

  • Mohlabetsi může ubytovat maximálně 20 osob. Díky tomu máte šanci vnímat divokou přírodu nerušeně a užívat si atmosféru rodinného podniku.
  • Jste na privátním území, a proto můžete i mimo cesty, můžete se dostat ke zvířatům mnohem blíže a můžete vyrazit i na pěší safari.
  • Po celou dobu pobytu jste v rukách profesionálů, kteří mají rádi svou práci. Stopaři a rangeři, kteří mají na starosti vaše safari, jsou připraveni vám přiblížit africkou divočinu, včetně tzv. velké pětky.
  • Mohlabetsi je 4* lodge s komfortním, příjemným zázemím rodinného podniku, kde se budete cítit velmi dobře.
  • Bezbariérové hranice s Krugerovým národním parkem vám dávají možnost užívat si ekosystému parku za mnohem méně peněz, než kdybyste ve stejné kvalitě chtěli bydlet v Krugerově národním parku.

Perfektní pro první safari v životě

Pohostinnost Tonyho, Almy a jejich týmu je naprosto ideálním startovacím prostředím pro vaše první safari v životě. Tady si nikdo nehraje na světáka, tady se nikdo nebojí zeptat, když něco neví nebo chce něco vědět, tady si všichni užívají to, že mají šanci být v buši. Safari v Mohlabetsi není jenom o tom, vidět divoká zvířata, ale návštěvník se dozví něco o celém ekosystému buše, přičichne ke stopování zvířat, pochopí buš jako místo, které stojí za to chránit.

Po obědě, kdy je čas na odpočinek, je příjemné si dát masáž.

Po obědě, kdy je čas na odpočinek, je příjemné dát si masáž.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Mezi prvními zvířaty, která v Mohlabetsi potkáte, budou určitě zebry.

FOTO: archiv autora

Poptávkový formulář zde

INDIVIDUÁLNÍ CESTY DO MOHLABETSI

Zažijte safari v rodinném safari kempu. Tony a Alma Williamsovi, majitelé, měli to štěstí, že se jim splnil jejich životní sen a mohou většinu svého času trávit v divoké buši. Oni a jejich personál udělají všechno, abyste si Afriku a buš zamilovali. Kemp přímo navazuje bez bariér na slavný Krugerův národní park a zvířata mohou volně migrovat. Za skvělé ceny máte možnost zažít výborné safari.

Cestovní kancelář Marco Polo vám na míru připraví balíček na 2, 3 nebo 4 noci v Mohlabetsi..
 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázka času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 01. 10. a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 PRODLUŽTE SI LÉTO NA SAMUI?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za sedm nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

I sochám by mohla být zima.

FOTO: archiv autora

Termín: 27.10. 2016

Cena: 99 890 za 11 nocí

Více informací zde

TAM, KDE JAVORY ZAŽEHNOU KŘÍDLA LETÍCÍCH PTÁKŮ

JAPONSKEM S ČESKÝM PRŮVODCEM

Poznávací zájezd za krásami podzimního Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda, ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Osaka s typickým japonským hradem, na hoře Koya přespíme v buddhistickém klášteře a v Hirošimě si připomeneme její pohnutou válečnou historii, cestu zakončíme v historickém Kjótu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. Čeká nás toho ale mnohem více – na výletech se podíváme např. do Nikka, na ostrov Miyajima, hrad Himeji atd.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.