Ach ti Evropané!

První bílá noha vstoupila na území Serengeti někdy v roce 1892 a byl to nejspíš německý cestovatel a lovec Baumann. Nepřišel ale v nejlepší čas. V oblasti Serengeti právě řádila epidemie moru skotu, a kam Baumannovo oko dohlédlo, ležela mrtvá těla zvířat. Pandemie monumentálních rozměrů vyvolala hladomor mezi kmeny žijícími na zasaženém území a velký migrační tlak, který do budoucna změnil mnohé poměry v této části Afriky. Evropané se tedy po mnoho let Serengeti vyhýbali.

Západ slunce je v Africe úchvatný pokaždé.

Západ slunce je v Africe úchvatný pokaždé.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Nikdo by nevěřil, že jen o necelých deset let později objeví dva britští lovci, James Clarke a Steward Edward White, divočinu v Serengeti úplně v jiné kondici. Zdravou a plnou zvěře. Clarke a White dokázali podle svých záznamů za jedinou návštěvu zastřelit přes 50 lvů. Lovecký ráj byl objeven. Jedna lovecká výprava střídala druhou a přírodní pohromu vystřídala nekontrolovaná touha po trofejích. Loveckou vášeň nezastavila ani první světová válka. Jen vyhnala německou koloniální správu, která měla v plánu zde zřídit rezervaci. Naštěstí už v roce 1928 britští úředníci oprášili německé plány a vyhlásili zákaz lovu v oblasti Ngorongoro a následně i v první části Serengeti. Finální podoba Národního parku Serengeti a chráněného území Ngorongoro byla ustanovena až v roce 1981. Do té doby si lovci nacházeli vždy nějakou cestičku, jak se ke zvířatům dostat.

V únoru a v březnu je v některých oblastech Serengeti opravdu hodně zvěře.

V únoru a v březnu je v některých oblastech Serengeti opravdu hodně zvěře.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o jedinečné přírodní památce UNESCO o kráteru Ngorongoro

Ukradená země

Byl to jeden z těch večerů, kvůli kterým se člověk musí do Afriky vracet. Kolem ohně už sedělo jen pár lidí. Většina unavená po dlouhém dnu už dávno spala ve svých stanech. Usrkával jsem silné červené z Jižní Afriky a povídal si s naším stopařem Frankem. Tiché pasáže se prodlužovaly. Postupně jsme se každý nořili do svých vlastních myšlenek.

Některé masajské vesnice jsou spíše skanzeny. Turisté nesledují skutečný život vesnice, ale jen dobře promyšlené a režírované divadelní představení.

Některé masajské vesnice jsou spíše skanzeny. Turisté nesledují skutečný život vesnice, ale jen dobře promyšlené a režírované divadelní představení.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

„Byla to naše země, než nám ji Masajové ukradli.“  Podíval jsem se na Franka asi dost udiveně, protože začal vysvětlovat: „Od řeky Mara až po Ngorongoro. To byla naše země, když sem přišli Masajové. Jsou tu sotva 250 let a tváří se, jako by jim to tu všechno patřilo. Ale my jsme tu už tisíce let.“ Frank usrkával kolu s rumem a zdálo se, že se víc a víc propadá do své safari uniformy. Oheň vystřeloval k nebi jiskry a ty stoupaly výš a výš, až se ztratily mezi hvězdami. Nebe se zdálo nekonečně hluboké.

Roztroušená skaliska (kopjes) jsou malými dominantami v ploché krajině.

Roztroušená skaliska (kopjes) jsou malými dominantami v ploché krajině.

FOTO: archiv autora

„Měl jsem za to, že jsme na masajské půdě,“ pošťouchl jsem Franka k dalšímu povídání. „Podle Masajů a vlády. Také všechny kompenzace jdou jen Masajům. Dostávají peníze na školy, dostávají náhradní půdu, dostávají nárok na samosprávu. Jejich stáda se zvětšují a devastují buš, a když přijdou sucha, vláda je odškodní za uhynulá zvířata. Nám zakazují migrovat a lovit. Ne vláda, Masajové, jsme přece na jejich půdě. My na jejich půdě. Už nás žije jen něco málo přes 1000.“

Věděl jsem, že Frank je Hadzabe, bushmen, san, křovák. Jsou to nejlepší stopaři s udivujícími schopnostmi vidět v divočině věci, kterých si vůbec nevšimnete. Je štěstí mít pro skupinu stopaře Hadzabe.

Skaliska (kopjes) vnímali jako mimořádnost i původní obyvatelé (bušmeni). Rádi je zdobili svými symboly.

Skaliska (kopjes) vnímali jako mimořádnost i původní obyvatelé (bušmeni). Rádi je zdobili svými symboly.

FOTO: archiv autora

„Nahnali nás k jezeru Eyasi a dělají z nás atrakci pro turisty. Ale my potřebujeme putovat, kráčet krajinou, žít s buší, lovit. Já nebudu nosit masajské oblečení a pěstovat rajčata jako Iraqw.“ Občas to asi musí z Franka ven. Naštěstí má práci, která ho vrací do buše. Ale možná někde tady jsou kořeny všech afrických konfliktů. Ten večer už Frank nepromluvil. Nakonec zůstal u ohně sám a kolem bylo Serengeti – místo, kde se země ztrácí v nekonečnu.

Skaliska (kopjes) mají v oblibě predátoři.

Skaliska (kopjes) mají v oblibě predátoři.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si zajímavé články o Tarangire, které se dá se Serengeti spojit v jednu cestu

Kdy se do Serengeti vydat?

Serengeti je obrovské. Sám národní park má rozlohu 14 763 km², ale jsou na něj napojena další chráněná území, která mají jen o něco volnější režim pro pohyb stád Masajů nebo jsou v soukromých rukách. Dohromady je chráněno přes 30 000 km² krajiny. Odpovídá to součtu rozlohy Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje. Je tedy celkem logické, že nelze za dva nebo tři dny návštěvy prohlédnout tak velké území, a je třeba velmi dobře zvážit, kam se vydat.

Nejlepšími jsou místa u jezera Ndutu a Pláně krátké trávy. Tisíce pakoňů a zeber tam přivádějí v únoru na svět svá mláďata a pohybují se po těchto územích až do konce března nebo začátku dubna. Potkáte tu velké množství predátorů a na jezeře Ndutu v té době končí své zimování tažní ptáci. Mohou vás zastihnout krátké deště, které možná zkomplikují vaše safari, protože nebudou sjízdné úplně všechny cesty. Ale zkušení stopaři a rangeři vědí, kudy jet. Ke zvěři nikdy není v tomto období daleko. Neuvidíte mnoho slonů, za nimi musíte do Tarangire.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Pakoně zpestřují jídelníček lvů.

FOTO: CK Marco Polo International

Poptávkový formulář

INDIVIDUÁLNÍ CESTY DO SERENGETI

Zájezdy na klíč

Tanzanie je bezesporu královstvím safari. Nejen díky kráteru Ngorongoro, národnímu parku Serengeti, nebo známému parku Tarangire, ale i díky téměř neznámým parkům, jako je Ruaha a Selous.

Sestavíme pro vás itinerář na míru, podle vašich zájmů, délky dovolené a finančních možností. A poradíme, kdy se do Serengeti vydat, co očekávat a jak si návštěvu co nejlépe užít.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 01. 10. a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 PRODLUŽTE SI LÉTO NA SAMUI?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

Při pobytu alespoň na 7 nocí získáte: transfer lodí ZDARMA, jedna večeře ZDARMA, 10% slevy na jídlo v hotelové restauraci !!!!
Ceny jsou v naší kanceláři stejné jako na webu hotelu nebo na bookingu, takže se určitě vyplatí rezervovat u nás!

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

I sochám by mohla být zima.

FOTO: archiv autora

Termín: 27.10. 2016

Cena: 99 890 za 11 nocí

Více informací zde

TAM, KDE JAVORY ZAŽEHNOU KŘÍDLA LETÍCÍCH PTÁKŮ

JAPONSKEM S ČESKÝM PRŮVODCEM

Poznávací zájezd za krásami podzimního Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda, ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Osaka s typickým japonským hradem, na hoře Koya přespíme v buddhistickém klášteře a v Hiroshimě si připomeneme jeho pohnutou válečnou historii, cestu zakončíme v historickém Kyotu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. Čeká nás toho ale mnohem více – při výletech se podíváme např. do Nikka, na ostrov Miyajima, hrad Himeji atd.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.