Ideální čajová nebo tabáková směs

„Slon ujde za den více než 30 km divokou buší a v podstatě po celou tu dobu bez přestávky žere. Musí do sebe dostat něco mezi 250 až 300 kg hmoty. Větve různých stromů, trávu, keře, byliny. Často i více než 130 druhů za jediný den. A naprostou většinu hmoty nestráví, pouze ji fermentuje. Je to tedy ideální čajová nebo tabáková směs,” tvrdí Didi z kmene Ndengereko a dál pokuřuje svůj doutník.

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Pro nás Evropany je to trochu silný tabák. Není to jen komedie pro diváky?

Didi se usmívá: „Slon nikdy nesežere nic jedovatého, na to je moc chytrý a v buši se vyzná rozhodně lépe než člověk. Pravděpodobnost, že sežral něco, co pomůže tvým neduhům, je velká. Když cítím, že slábnu, že se nějaká nemoc pokouší zlomit moje tělo a mou duši, ubalím si preventivní doutník. Přidám do něj  trochu opravdového tabáku pro lepší chuť a vykouřím ho. Nebo trus propláchnu, usuším a udělám silný vývar. Zabírá to, věř mi.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo


Uprostřed přírody, ale…

Didi a jeho kmen Ndengereko žije uprostřed rezervace Selous. Ta je téměř tak veliká jako Česko a dalo by se očekávat, že uprostřed buše, stovky kilometrů daleko od nejbližšího města, budou žít lidé hodně přírodním životem. Jenže to je naivní představa. V devadesátých letech minulého století se všichni chtěli vymanit ze sevření tradic. Chtěli se „civilizovat“. Všichni chtěli po lidech v buši, aby se vzdělávali, aby přijímali impulzy zvenčí, aby žili moderněji. Výsledkem bylo zpřetrhání starých tradičních vazeb a nabourání tradičních hodnot. Tradiční medicína byla zpochybňována. Jak snadné je zobnout si zázračnou pilulku. Návrat k přírodě bude bolet.

Selous, Tanzanie.

Selous, Tanzanie.

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Jak moc ještě žiješ v souladu s přírodou?

„Méně, než bych chtěl, ale víc než před nedávnem. To jsem pracoval ve stálém zaměstnání a úplně jsem opustil svůj starý způsob života. Moc šťastný jsem nebyl. Vrátil jsem se zpět do vesnice a znovu jsem ve své milované buši. Jako průvodce si vydělám peníze a mohu žít tak, jak mám rád. Ale dnes už nikdo nežije v úplném souladu s přírodou. Bohužel.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo


Baobisté tu byli mnohem dříve než křesťané nebo muslimové

Když procházíte vesnicí, necítíte se úplně dobře. Problém tzv. plastikové generace se na vás valí na každém kroku. Před pár lety tu nikdo neznal plastové tašky, plastové lahve, plastové obaly. Všechno se balilo do přírodního materiálu a ten jste mohli vyhodit, kde se vám zachtělo. Příroda se postarala o jeho likvidaci. Jenže plast zůstává a příroda se s ním nepopere. Uklizeno je u školy a uklizeno je u domů křesťanů. Muslimové nechávají ležet haldy odpadků na dosah svých domů a nijak jim to nevadí. Když zafouká vítr, začíná se plastové neštěstí posunovat do buše. Kdy se dočkáme slona s igelitovým pytlíkem namotaným na chobotu?

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris

Jsi muslim, nebo křesťan? Viděl jsem ve tvé vesnici rodiny obojího vyznání.

„Jsem baobista,” směje se Didi. „Baobab je můj bůh, moje modla. Mám v rodině křesťany i muslimy, ale všichni jsou baobisté. K posvátnému baobabu se chodíme vyzpovídat, požádat o laskavost, o potvrzení dobrého lovu, o radu. Teprve pak jdeme do kostela nebo do mešity. Proto je u nás ve vesnici klid. Každý si žije svým životem.  Když položím dlaně na kmen baobabu, cítím jeho sílu. Vždyť je tu možná víc než tisíc let.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo


Pytláci nebo strážci

Safari v Selous není tak jednoduché jako v zavedených parcích. Zvířata nejsou na auta zvyklá a navíc se tu ještě donedávna hodně pytlačilo. Na jihu rezervace byl dokonce povolený odstřel některých zvířat. Auto znamená pro zvířata nebezpečí. Zvířata jsou velmi plachá a nedovolí nikomu, aby se přiblížil hodně blízko. Mnozí vesničané aktivně pytlačili a možná ještě pytlačí. Jiní se nechali najmout jako strážci a hlídají, aby zvěře neubývalo.

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris

Didi, co ty a pytlačení?

„Byl jsem pytlák. Jako kluk. Jsem přece lovec. Jak bych mohl být respektován jako dospělý muž, kdybych nebyl lovec? A jak bych mohl být lovcem a nelovit? Teď jsem spíš na straně strážců, nechci rezervaci bez zvířat. Turistika nás může všechny moc dobře živit a turisté nepřiletí, když nebudou zvířata. Nesmíme mít zbraně. Takže i když teď někdo pytlačí, tak pytlačí drobnou zvěř pro maso.”

Selous, Tanzanie.

Selous, Tanzanie.

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Stojí za to vydat se do Selous?

Kdo se vydává na své první safari v životě, nebude mít v Selous problém. Safari probíhá v nádherné krajině, protkané jezery a řekou. Zvěře je dost, i když se nemůžete dostat úplně blízko. Servis je na slušné úrovni a k Africe si tu rozhodně přičichnete. Zvlášť pokud se na safari rozhodnete odletět v rámci svého pobytu na Zanzibaru, je Selous dobrou volbou. Pokud se ale do Afriky vracíte a už jste několik safari absolvovali, musíte v Selous velmi pečlivě vybírat lokalitu, do které se vydáte.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Selous, Tanzanie.

FOTO: archiv autora

Poptávkový formulář

INDIVIDUÁLNÍ CESTY DO SELOUS

Zájezdy na klíč

Tanzanie je bezesporu královstvím safari. Nejen díky kráteru Ngorongoro, národnímu parku Serengeti nebo známému parku Tarangire, ale i díky téměř neznámým parkům, jako je Ruaha a Selous.

Sestavíme pro vás itinerář na míru, podle vašich zájmů, délky dovolené a finančních možností. A poradíme, kdy se do Selous vydat, co očekávat a jak si návštěvu co nejlépe užít.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 1. 10. a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 PRODLUŽTE SI LÉTO NA SAMUI!

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

I sochám by mohla být zima.

FOTO: archiv autora

Termín: 27. 10. 2016

Cena: 99 890 za 11 nocí

Více informací zde

TAM, KDE JAVORY ZAŽEHNOU KŘÍDLA LETÍCÍCH PTÁKŮ

JAPONSKEM S ČESKÝM PRŮVODCEM

Poznávací zájezd za krásami podzimního Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda, ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Osaka s typickým japonským hradem, na hoře Koja přespíme v buddhistickém klášteře a v Hirošimě si připomeneme jeho pohnutou válečnou historii, cestu zakončíme v historickém Kjotu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. Čeká nás toho ale mnohem více – pří výletech se podíváme např. do Nikko, na ostrov Mijajima, hrad Himeji atd.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.