Pět nejkrásnějších jihoafrických vodopádů přitahuje pozornost. Jenže k většině z nich není úplně jednoduchá cesta. Zvlášť ty největší vyžadují trochu úsilí, pokud se chcete dostat do jejich bezprostřední blízkosti.

1. Tugela – druhý nejvyšší vodopád na světě – 948 m

Popelka mezi světovými vodopády, naprosto neprávem opomíjená, čeká na svůj čas slávy. Zakletá vysoko v Dračích horách, obklopená panenskou přírodou. Spojená s nádhernou stolovou horou Amphiteatre připomíná zázrak padající z nebe.

Nejvyšší africký vodopád Tugela je obklopený úchvatnými Dračími horami.

Nejvyšší africký vodopád Tugela je obklopený úchvatnými Dračími horami.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ve skutečnosti z hrany stolové hory padá stejnojmenná řeka Tugela. Voda se řítí k zemi z výšky téměř jednoho kilometru. Pouze venezuelský vodopád Salto Angel (někdy nazývaný Kerepakupai Merú) je o necelých 30 metrů vyšší.

Když stojíte pod vodopádem a vzhlížíte k nebi, dokážete velmi snadno pochopit, proč byl vodopád pro kmen Zulu posvátný. Vydejte se cestou údolím proti proudu řeky Tugely tak, jako tudy chodili bojovníci kmene Zulu celá století. Projdete skalnatou divokou krajinou plnou nádherných pohledů na okolní hory.

Cesta k vodopádu Tugela vede panenským údolím.

Cesta k vodopádu Tugela vede panenským údolím.

FOTO: archiv autora

 2. Didima – občasná dvojka – 610 m

V Dračích horách můžete zažít při lovu vodopádů i mnohá zklamání (ostatně nejen v Dračích horách). Celá řada vodopádů se objevuje pouze dočasně. Některé v delším časovém období, jiné jen velmi krátce.

Cathedral Peak, KwaZulu-Natal.

Cathedral Peak, KwaZulu-Natal.

FOTO: archiv autora

Jsou přímo závislé na vydatnosti dešťových srážek. Když prší, načechrají svou krásu a zurčí přes kaskády skalisek. Když přestane pršet, jejich krása bledne. Změní se v nenápadný čůrek, aby za pár dnů zanikly úplně. Zůstane po nich jen vlhká skála.

Mezi tyhle „krásky na jednu noc“ patří i Didima v oblasti Cathedral Peak. Když budete v Jihoafrické republice, určitě se do Dračích hor vydejte a projděte si i oblast Cathedral Peak. Je úplně jedno, zda na Didimu narazíte, nebo ne, hory tu mají dech beroucí krásu.

Lehr´s Falls, Oribi Gorge, KwaZulu-Natal.

Lehr’s Falls, Oribi Gorge, KwaZulu-Natal.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

3. Lehr’s – největší houpačka v Africe – 165 m 

I třetí perla mezi jihoafrickými vodopády se nachází v KwaZulu-Natal, jen 27 km od pobřeží Indického oceánu a městečka Port Shepstone, v malé rezervaci Oribi Gorge. Dramatické skalní převisy a přírodní scenérie si zamiluje každý fotograf.

Je to místo, kam míří především jihoafričtí milovníci skal a adrenalinových kousků, cizinců sem moc nezavítá. Je to škoda, ale to se dá říci o mnoha krásných místech v Jihoafrické republice. Zdá se, že i ve dnešní době mají lidé stádní myšlení a chtějí si odškrtnout především chronicky známá místa.

Na druhou stranu alespoň nejsou místa jako Lehr’s přeplněna a ten, kdo si sem najde cestu, si to může pořádně užít – včetně divoké houpačky ve skalní soutěsce. Můžete skočit do hloubky 77 metrů a nechat se houpat sem a tam. Osobní zkušeností nemohu sloužit – na houpačky a bungee jumping nemám.

Magwa, The Wild Coast, Eastern Cape.

Magwa, The Wild Coast, Eastern Cape.

FOTO: CK Marco Polo International

4. Magwa – ozdoba čajové plantáže – 144 m 

Uprostřed nevelké planiny na Wild Coast, pobřeží Indického oceánu, se před bůhvíkolika lety (geologové by asi byli přesnější, ale zatím se tím nezaobírali) díky seizmické činnosti objevila díra. Skála se roztrhla a vznikla puklina hluboká 144 m.

Kdyby v okolí tehdy žili lidé, jistě by puklinu pokládali za dílo ďábla nebo nějakého démona. Jenže tu v té době nikdo nebyl. Vodopád je pojmenován po největší jihoafrické čajové plantáži (1800 hektarů!). Dá se k němu dostat velmi pohodlně a stojí za zhlédnutí.

Howick, KwaZulu-Natal

Howick, KwaZulu-Natal

FOTO: Archiv autora

5. Howick – kdysi mystické místo, dnes ale… – 111 m

Howick Falls má bouřlivou historii. Kdysi to bývalo pro kmen Zulu mystické místo, které mohli navštěvovat jen vybraní lidé. Legendy mluvily o tom, že v jezírku, do kterého vodopád padá, žije obří had, strážce duchů.

Takové místo mohou navštěvovat jenom kmenoví kouzelníci nebo jimi určení lidé. Dary vhozené do vodopádu doplují až do oceánu a vrátí dárci nezměrnou energii.

Jenže, jak se zpívá v jedné lidové písničce: „Bejvávalo, bejvávalo, bejvávalo dobře.“ Dnes je Howick Falls komerčním místem, které slouží obyvatelům sousedního městečka Howick k obživě.

Stánky se suvenýry podél cesty k vodopádu nejsou sice nevkusné, ale přece jen vám oznamují, že tady se romantiky nedočkáte. Sestup k jezírku není úplně pohodlný. Vodopád se dá i slanit, a to může být dobré adrenalinové zpestření cesty.

Země plná vodopádů

Jihoafrická republika je země plná vodopádů. Především oblast Dračích hor je jimi přímo protkaná a na menší nebo větší vodopády tu narazíte na mnoha místech. Je to podobné jako s divokou zvěří. Příroda Jihoafrické republiky je plná zvěře a můžete tu potkat mnoho zajímavých zvířat, nejenom „velkou pětku“.

Některá zvířata jsou dokonce mnohem zajímavější než ta, která jsou do velké pětky zařazena. A stejné je to s vodopády. Mnohé z těch, které nejsou ve velké pětce, jsou krásnější a zajímavější nebo je zajímavější jejich okolí či cesta k nim. Putování za vodopády Jihoafrické republiky vám ale určitě přinese krásné zážitky.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Namaqualand

FOTO: archiv CK Marco Polo

Poptávkový formulář

INDIVIDUÁLNÍ CESTY DO JIHOAFRICKÉ REPUBLIKY

Zájezdy na klíč

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA je velmi zajímavá země a nenabízí jenom památky, o kterých je dnešní článek. Najdete tu nádherné hory, vhodné pro treky, na jihu země najdete autentické kmeny a divokou přírodu.

Sestavíme pro vás itinerář na míru, podle vašich zájmů, délky dovolené a finančních možností.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázka času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 1. 10. a pak každých 14 dnů

Cena: 49 500  Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 PRODLUŽTE SI LÉTO NA SAMUI?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

I sochám by mohla být zima.

FOTO: archiv autora

Termín: 27. 10. 2016

Cena: 99 890 Kč za 11 nocí

Více informací zde

TAM, KDE JAVORY ZAŽEHNOU KŘÍDLA LETÍCÍCH PTÁKŮ

JAPONSKEM S ČESKÝM PRŮVODCEM

Poznávací zájezd za krásami podzimního Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Osaka s typickým japonským hradem, na hoře Koya přespíme v buddhistickém klášteře a v Hiroshimě si připomeneme její pohnutou válečnou historii, cestu zakončíme v historickém Kyotu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. Čeká nás toho ale mnohem více – při výletech se podíváme např. do Nikko, na ostrov Miyajima, hrad Himeji atd.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.