Churchilla Uganda nadchla už před mnoha desítkami let

„Království Uganda je jako pohádka. Scenérie je z jiného světa, klima je jiné a většina lidí je úplně jiná, než jsem viděl v celé Africe. Přináším si domů jasnou zprávu – Uganda je opravdu perla Afriky.“ (Winston Churchill v roce 1908). Dnes to platí úplně stejně jako v roce 1908.

Zemědělské oblasti Ugandy jsou velmi úrodné.

Zemědělské oblasti Ugandy jsou velmi úrodné.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Teď je ten nejlepší čas k návštěvě

Divoká zvěř, krásná příroda, přátelští lidé. Navíc je tu možnost pozorovat gorily a šimpanze v divokém přirozeném prostředí, a kdoví jak dlouho taková příležitost vůbec bude existovat. Teď je ten správný čas Ugandu navštívit.

Svět se nám mění před očima tak rychle, že jsme často překvapeni, když má něco trvalejší hodnotu nebo se dostaneme do míst, která nejsou těmito změnami postižená tak vážně jako náš domov.

Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je mnohem složitější, než pozorovat gorily.

Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je mnohem složitější než pozorovat gorily.

FOTO: archiv autora


Národní park Lake Mburo, kde můžete spát pod širákem

Pokud přiletíte v Ugandě do Entebbe, doporučuji začít svou cestu v jednom z nejmenších národních parků, v parku Lake Mburo. Ve své podstatě mrňavý park (260 km2), který těžko může konkurovat tanzanskému Serengeti nebo keňskému parku Masai Mara co do počtu a pestrosti zvířat. Ale má své kouzlo a má některé výhody, které ocení lidé mající se safari už nějakou zkušenost.

Uganda, Lake Mburo

Uganda, Lake Mburo

FOTO: archiv autora

V celém parku nejsou žádní kočkovití predátoři, díky čemuž je tu mnohem větší volnost pohybu návštěvníků, a kdo jednou zkusil pěší safari, přivítá, že se jeho chodidla mohou znovu dotknout africké půdy. Kopytníci nemají přirozené nepřátele a vesele se množí. Stáda zeber a různých druhů antilop jsou velmi početná a fotografové k nim mohou „po vlastních“ a pohodlně mohou používat své „nádobíčko“. Máloco je tak fascinujícího jako africká noční obloha. Její jedinečnost a hloubku oceníte, teprve když se rozhodnete přespat venku pod širákem. Národní park Lake Mburo může být vaší první nezapomenutelnou zastávkou na cestě po Ugandě.

Počet lidí, který denně může pozorovat gorily ve volné přírodě, je velmi striktně omezený. A je to dobře.

Počet lidí, kteří denně mohou pozorovat gorily ve volné přírodě, je velmi striktně omezený. A je to dobře.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Tady jsou gorily doma

Na světě asi není jiný primát, který by byl opředen tolika legendami. Skupiny horských goril mají tak zajímavé společenské a sociální uspořádání, že jejich pozorování pohltí každého návštěvníka. Přiblížit se takřka na dosah divoké přírodě je splněným snem mnoha návštěvníků Afriky. Za jednotlivými skupinkami goril se musí putovat zalesněným horským terénem a je určitě vhodné být na to dobře připraven a vybaven.

Zatím turisté míří do Ugandy především kvůli gorilám.

Zatím turisté míří do Ugandy především kvůli gorilám.

FOTO: CK Marco Polo International

Svět zrovna provozoval druhou světovou válku, když v Ugandě vznikla rezervace Bwindi Inpenetrable Forest Reserve. Psal se rok 1942. Základy tohoto projektu ale byly položeny dokonce už v roce 1932. Už tehdy bylo odborníkům a nadšencům jasné, že horské gorily potřebují ochranu, a to nejen ony, ale i jejich přirozené prostředí. Dnes je plocha chráněného území 372 km2, což odpovídá rozloze Prahy nebo světoznámého kráteru Ngorongoro. Díky této rozloze se může přirozeně obnovovat vegetace, která slouží jako hlavní potrava goril. Od března do května a od září do listopadu v Bwindi prší a pozorování může komplikovat i mlha. V ostatních měsících je ráno a večer hodně chladno a je třeba s tím počítat. Počet návštěvníků, kteří obdrží povolenku pozorovat gorily, je omezený (v současné době na 40 osob denně), a je tedy potřeba si povolenku zajistit předem nebo na ni prostě čekat na místě.

Národní park Queen Elizabeth je lemován horami.

Národní park Queen Elizabeth je lemován horami.

FOTO: archiv autora


Národní park Queen Elizabeth

Krása Ugandy tkví i v tom, že nabízí pestrost, naprosto odlišné typy krajiny a zcela odlišné zážitky. Národní park Queen Elizabeth je z jedné strany lemován pohořím Rwenzori s mnoha krátery pokrytými sytou zelení rovníkového pásma. Kanál Kazinga, který spojuje jezera Edward a George, je rájem hrochů (v parku je jich více než 5000 kusů), buvolů (10 000 kusů) a slonů (2500 kusů) a planina Ishasha, porostlá košatými fíkovníky, je proslulá lvy, kteří doslova hnízdí v jejich korunách. Při troše štěstí můžete na vlastní oči zažít útok lva přímo z koruny stromu – to lze vidět jen na několika místech na světě. Lokální komunity žijící na území parku stále přenášejí z generace na generaci starodávné legendy a původní pravidla života komunit včetně hudby, tance a výroby originálních artefaktů. V současné době je velmi patrná snaha vytvořit v tomto národním parku jedinečný ekosystém, který bude ve všem respektovat nejen zájmy zvířat, ale i místních komunit.

Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je velmi složité, ale rozhodně to stojí za to.

Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je velmi složité, ale rozhodně to stojí za to.

FOTO: archiv autora


Pozorování šimpanzů

Šimpanzí klany jsou mnohem pohyblivější a mnohem opatrnější než rodiny goril. Prostor, ve kterém se pohybují, je mnohem větší a jejich pohyb v něm mnohem méně předvídatelný. Vidět šimpanze v divoké přírodě je hodně o náhodě. Dva tropické lesy – Kyambura George a Kalinzu – dávají šanci na takové setkání. Chce to ale pomoc místního průvodce s velikými zkušenostmi. Určitě nepodceňte jeho výběr. Kyambura George je vlastně zalesněný příkop, propadlina. Můžete se vydat na trek za šimpanzi na jeden den nebo několik dnů – podle toho, jak velcí jste nadšenci a kolik máte času. Při jednodenním treku je šance tak 50 na 50.

Řeka Nil vyvěrá z Viktoriina jezera a pod jménem Viktoriin Nil protéká Ugandou až do Albertova jezera.

Řeka Nil vyvěrá z Viktoriina jezera a pod jménem Viktoriin Nil protéká Ugandou až do Albertova jezera.

FOTO: archiv autora


Mytická řeka Nil se rodí v jezeře Ukerewe 

Málokdo si uvědomuje, že může v Ugandě postát na břehu Nilu. Bájné jezero Ukerewe, dnes známé jako Viktoriino jezero, je pokládáno za jeden ze zdrojů Nilu. Řeka, která z jezera vytéká, je proto nazývána Viktoriin Nil, aby se pak vlila do Albertova jezera a pokračovala pod názvem Albertův Nil územím severní Ugandy až do sousedního Súdánu. Zajímavých zastávek v povodí Nilu v Ugandě je několik. Krásná zastávka je v oblasti Albertova jezera, kde se Viktoriin Nil mění na Albertův Nil. Řeka tu protéká dramatickou krajinou, divokou přírodou národního parku a tvoří tu zajímavé vodopády Murchison Falls. Můžete tedy pozorovat zvířata, vidět krásné vodopády a plavit se na lodích po Albertově jezeře.

Vodopády Murchison Falls na řece Nil.

Vodopády Murchison Falls na řece Nil.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Druhá zastávka je zcela jiná. Město Jinja na břehu Viktoriina jezera. Tady se rodí Nil. Jinja je druhým největším ugandským městem, založeným v roce 1906. Ačkoli semtam můžete narazit na nějaké vzpomínky na koloniální období v architektuře města, nečekejte výstavní historické město upravené pro turisty. Tady jste v Africe, s chaosem na ulici, s tržištěm plným všeho možného, s děravými silnicemi plnými kaluží po dešti, s řeznictvími plnými kozích hlav, s katolickými kostely a ostnatými dráty kolem vládních budov. Na druhé straně je tu Viktoriino jezero, Nil lákající k divokému raftu, tropická zeleň políček v okolí města protkaná červenými prašnými cestami, smích dětí ve školních uniformách, adrenalinové jízdy na čtyřkolkách v okolních kopcích a romantické projížďky na koních. Prostě Afrika, jak má být.

Uganda

Uganda

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Tak vysoké hory by v Ugandě nikdo nečekal


5109 m. n. m., tak vysoký je vrcholek Margherita Peak skalního masívu Mt. Stanley v pohoří Rwenzori (Měsíčních horách). Třetí nejvyšší hora Afriky, po mytickém Kilimandžáru, a stále populárnější Mt. Kenya. Se stálou sněhovou pokrývkou byla odjakživa pro všechny lokální obyvatele spojena s legendami. V roce 1906 byla pojmenována po italské královně na počest prvního horolezeckého dobytí vrcholku italskou výpravou. Nižší části svahů jsou pokryty tropickým pralesem. O výstup na některé vrcholy pohoří se pokoušejí horolezci z celého světa, není to ale nic pro turisty. Přesto doporučuji návštěvu hor i pro nehorolezce. Jen je třeba upozornit na to, že pouze leden, únor, červen a červenec dávají naději na dobrou viditelnost a slušné počasí. Po zbytek roku je tu velká pravděpodobnost deště a mlhy.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu: 4. 9. a pak každých 14 dnů

Cena: 46 900 za 12 nocí

Cena neobsahuje letenku Praha–Entebbe (cca 20 000

Více informací o zájezdu zde 

NÁDHERNÁ EXPEDICE DO UGANDY

Už jste Afriku poznali a připadá vám plná turistů? Uganda je nedotčená, nádherná a syrová Afrika. Expedice do Ugandy je skutečnou expedicí do nitra Afriky. Je to opravdové dobrodružství.
 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 20. 8. a 3. 9.

Cena: 43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 12. 8. a pak každý týden

Cena: 24 500 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

SELFDRIVE

Madeira, sopečný ostrov v Atlantiku, se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád. Ty se vinou po strmých úbočích, odvážnými mosty překonávají skalní soutěsky a v tunelech přivádějí vodu ze srážkově bohatého severu na slunný zemědělský jih.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.