Nedávné problémy jsou jen nepatrnou epizodou v toku času

Když se ale postavíte před monumentální sochy v Abú Simbelu a pohlédnete do tváře Ramesse II. vysoko nad vámi, z božského výrazu na vás pomalu přechází klid a téměř jistota, že i tuhle epizodu v toku času přežijí a budou tu stát další stovky let. Stál jsem před mnoha monumenty na všech kontinentech, ale nikde jsem neměl takový pocit souznění. Mohutnost soch vás neválcuje, nejste zrnko prachu, nejste malá duše před všemohoucím, červ plazící se před nekonečnou mocí. Naopak, cítíte povznesení a energii. Možná je to tím, že se na vás sochy usmívají a jejich pohledy jsou zaměřeny do dálky, jako by viděly za horizont času.

Vstup do menšího chrámu, zasvěceného bohyni Hathor a oblíbené manželce Nefertari.

Vstup do menšího chrámu, zasvěceného bohyni Hathor a oblíbené manželce Nefertari.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Co se tu asi dělo před tisíci let?

Je těžké pohlédnout zpět více než 3000 let a být si jistý tím, že obraz, který o té době máme, je alespoň v hrubých rysech správný. Byla to zvláštní doba, 13. století před naším letopočtem. Mám ten obraz před očima, ale kdoví, jak to opravdu bylo. Před obrovskou skálou v Núbijské poušti stojí skupinka lidí. Probíhá poslední porada před započetím stavby, která bude ohromovat současníky i příslušníky mnoha dalších generací. Zítra ráno začíná stavba chrámu v Abú Simbelu. Stovky kameníků a pomocných dělníků se sklání ve večerní modlitbě. Pro svého pána a bohy Horního a Dolního Nilu vybudují chrám, který nemá obdobu. Každý, kdo bude putovat z jihu na sever a projede Abú Simbelem, musí být ohromen, omámen a vyděšen zároveň. O jarní a zimní rovnodennosti zde budou probíhat veliké slavnosti. Paprsek slunce v ty dny vstoupí do svatyně a ozáří vzdálený (65 m) oltář, osazený sochami bohů Ptah, Amon a Re a vladaře Ramesse II. Každý detail stavby je dokonale promyšlený a propočítaný. Každý kameník je prověřený a doškolený. Stavba potrvá téměř 30 let.

Byla jedna ze soch Ramesse II. ponična už v době královny ze Sáby?

Byla jedna ze soch Ramesse II. poničena už v době královny ze Sáby?

FOTO: archiv autora


Čas zrodu židovského národa

Přes tisíc kilometrů na sever se v té samé době formuje docela nenápadně národ, který změní celý svět. Při stavbě měst Ramses a Pitom se objevuje první úřední záznam o židovském národě. Židé v době Ramesse II. jsou už nedílnou součástí egyptské společnosti. Dospělí muži pracují jako kameníci, malíři a vykonávají další stavební práce. Mladíci pracují jako zahradníci, zelináři a domácí obsluha. Je velmi pravděpodobné, že se židovští dělníci podílejí i na stavbě Abú Simbelu. Židovský národ sílí. Roste jeho sebevědomí. Je jen otázkou času, kdy dojde ke konfliktu s ústřední mocí. Nakonec musí židovský národ Egypt opustit.

Vstupu do chrámu vévodí čtyři sochy vladaře Ramesse II.

Vstupu do chrámu vévodí čtyři sochy vladaře Ramesse II.

FOTO: archiv autora


Abú Simbel byl možná svědkem putování ztraceného národa

Několik desítek židovských rodin odmítá z Egypta odejít. Zůstanou a budou terčem velkého útlaku a pomsty. Nakonec odejdou směrem na jih, podél Nilu, a budou hledat svou zemi zaslíbenou. Po mnoha měsících putování se jejich kroky zastaví právě u Abú Simbelu. Velkolepost chrámu poutníky zaskočí a strach jim opět sevře srdce. Jsou si jistí, že se spasí pouze únikem. Abú Simbel je hraničním mezníkem, za ním sice čeká Núbijská poušť, ale i svoboda. Legenda vypráví o tom, že přejdou poušť a vystoupají na náhorní planinu nádherného Simienského pohoří a založí zde království Axum (Aksum).

Sochy matky a vybraných manželek jsou vytesány u nohou vladaře.

Sochy matky a vybraných manželek jsou vytesány u nohou vladaře.

FOTO: CK Marco Polo International


Královna ze Sáby

O 250 let později se v království Aksum narodí královna Makeda (někdy kolem 960 př. n. l.), mnohem známější jako královna ze Sáby. Opředena legendami a mýty je paradoxně téměř neznámá. Jako mladá dívka se ve stopách svých dávných předků vydává podél Nilu na sever. Její otec král Angeba chce, aby prodělala vzdělání na faraonském dvoře. Když míjí Abú Simbel, její srdce se nesvírá strachy. Většina chrámu je zaváta pískem. Obrovské sochy Ramesse II. jsou utopeny až po oči. V Horním Egyptě už nevládne faraón, ale velekněží boha Amona. Jak snadno může být zapomenuta i taková dynastie, jako byla dynastie Ramessů. Královna ze Sáby stojí v zaprášených sandálech na horkém písku a myslí na svůj národ Etiopů. Ušel za poslední staletí dlouhou cestu a bude na ní, aby říši svého otce v budoucnosti mnohonásobně zvětšila. Osud Abú Simbelu se jí bude vracet jako memento po celý život. Nikdy nedovolí, aby se její říše za jejího života rozpadla podobným způsobem. Musí stále jen růst. Udělá vše, aby se jejímu rodu dařilo. Dokonce i po její smrti.

Skončí vzácný Abú Simbel v podobných troskách?

Skončí vzácný Abú Simbel v podobných troskách?

FOTO: archiv autora


Znovuzrození Abú Simbelu

Núbijská poušť skrývala tajemství chrámu v Abú Simbelu až do začátku 19. století. V roce 1813 objevil díky šťastné náhodě celou hlavu a kousek horní části těla krajní sochy Ramesse II. švýcarský učenec Johann Ludwig Burckhardt. Trvalo téměř 100 let, než se chrám podařilo z písku vyprostit. Musel to být neuvěřitelný pocit, když se výzkumníci a jejich dělníci mohli poprvé postavit před chrám a uviděli jej v celku. Jen těžko by mohli očekávat, že za pár desítek let někdo rozhodne o tom, že se jejich úsilí zahodí, jako by nikdy nebylo, a že se památka v Abú Simbelu (a nejen ona) obětuje ve prospěch industrializace povodí Nilu. Zatopí jej Asuánská přehrada.

Umělý kopec, vytvořený pro záchranu Abú Simbelu je velmi promyšlená stavba. Zaslouží velký respekt.

Umělý kopec, vytvořený pro záchranu Abú Simbelu, je velmi promyšlená stavba. Zaslouží velký respekt.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Nakonec se vědci pod patronací UNESCO dohodli s egyptskou vládou a byl dán souhlas k tomu, aby se Abú Simbel přemístil. V letech 1964 až 1968 byl chrám rozřezán na více než 2 000 bloků a převezen do bezpečné vzdálenosti od plánovaného břehu přehrady. Uměle vytvořený pahorek s vnitřní betonovou kopulí, která chrání znovu sestavený chrámový komplex, je mistrovským stavebním dílem. 3000 let staré posvátné kultovní místo dostalo další šanci ohromovat své návštěvníky. Doufejme, že nikoho nenapadne jednou provždy tuto kapitolu dějin uzavřít. Doufejme, že se nejradikálnější islamisté nedostanou k moci a Egypt zůstane živou pokladnicí nádherných památek.

Po Asuánské přehradě pluje jen několik lodí. Málo turistů věnuje tomuto koutu Egypta pozornost. Ke své škodě.

Po Asuánské přehradě pluje jen několik lodí. Málo turistů věnuje tomuto koutu Egypta pozornost. Ke své škodě.

FOTO: archiv autora

Až se budete do Egypta vydávat, nezapomeňte na Abú Simbel. A až budete stát před skvostným chrámem, zastavte se alespoň na pár vteřin a vzpomeňte si, jaké dějiny se tady během posledních 3000 let odehrávaly. Je to velká vzácnost a málokde na světě máte takovou šanci se takových příběhů opravdu dotknout.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

 

Hrad Shuri v Tokiu. Japonsko

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu:  27. 10. 2016

Cena: 99 890,- za 11 nocí

Více informací o zájezdu zde 

TAM, KDE JAVORY ZAŽEHNOU KŘÍDLA LETÍCÍCH PTÁKŮ 

Japonskem s českým průvodcem

Poznávací zájezd za krásami podzimního Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda, ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Ósaka s typickým japonským hradem, na hoře Koya přespíme v buddhistickém klášteře a v Hiroshimě si připomeneme jeho pohnutou válečnou historii. Cestu zakončíme v historickém Kyotu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi.
 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 20. 8. a 3. 9.

Cena: 43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 12. 8. a pak každý týden

Cena: 24 500,- Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

SELFDRIVE

Madeira, sopečný ostrov v Atlantiku, se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád. Ty se vinou po strmých úbočích, odvážnými mosty překonávají skalní soutěsky a v tunelech přivádějí vodu ze srážkově bohatého severu na slunný zemědělský jih.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.