Hora nehora

O Koya se vždy mluví jako o posvátné hoře, ale ve skutečnosti se to podstatné odehrává na náhorní planině v nadmořské výšce 850 m n. m. Sama hora Koya stoupá k náhorní planině velmi strmě. Skaliska a horské srázy budí respekt. Starý, hluboký a téměř nepropustný les. Díky nadmořské výšce je zde nesmírně příjemné klima i během horkého a dusného japonského léta, takže poklidné a někdy až ospalé dny mohou nerušeně plynout, aniž by je nějak výrazně narušoval neustálý hluk klimatizací dunících v nedaleké Ósace. Při pohledu shora je vidět, že se město snaží pomalu ukusovat další a další pozemky pro zástavbu a přibližuje se posvátné hoře. Nikdo by si ale nedokázal představit, že by někdy v budoucnu měla rozpínavost Ósaky ovlivnit život klášterů Koya-san. Atmosféra, kterou na posvátném místě vytvořil jeden z nejznámějších japonských mnichů Kúkai, určitě není ohrožena.

Na náhorní planinu, kde se rozprostírá chrámový komplex Koya San, vás vyveze...

Na náhorní planinu, kde se rozprostírá chrámový komplex Koya San, vás vyveze...

FOTO: Martin Vlášek


Mraky poutníků

Během roku navštíví toto místo přes milión poutníků z celého světa. Až do roku 1873 sem byl zakázán vstup ženám.

Z Ósaky trvá cesta zhruba hodinu vlakem, dále je nutné pokračovat lanovkou, která má prudší sklon než lanovka na Petřín. Jakmile opustíte Ósaku a přilehlá města, můžete začít obdivovat nádhernou japonskou krajinu s malými vesničkami, rýžovými poli, kvetoucími sakurami na jaře či pestrobarevně zbarvenými javory na podzim. Poslední, asi dvoukilometrový úsek se jede autobusem (pěším je na tento úsek cesty vstup zakázán).

 

Hřbitov Okunoi. Dokonalá práce kameníků bere dech.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Trocha historie

Japonci jsou na své tradice nesmírně hrdí a tradice v okolí Ósaky, to je bezesporu Koya-san, hora Lotosového květu. Kúkai založil skromný klášter buddhistické školy Šingon. Přišel pěšky z Číny a hledal místo, kde by mohl své žáky učit. Možná ani sám nečekal, že učení „pravdivého slova“, což je překlad slova šingon, bude pro místní tak přitažlivé. V dalších letech a staletích přibývaly další a další, až v dobách největší slávy zde bylo více než sto klášterů. Mohlo by se zdát, že průběh staletí změní tvář posvátného městečka k nepoznání, opak je ale pravdou. I dnes patří Koya-san k jednomu z nejposvátnějších míst v Japonsku, uznávanému nejen japonskými buddhisty, resp. stoupenci školy Šingon, ale i Japonci všeobecně (ač se dá s nadsázkou říct, že skoro všichni Japonci jsou buddhisté stejně jako šintoisté), a možná právě proto se mu vyhnul čilý stavební ruch s masovým používáním betonu ve všech jeho formách. I dnes naleznete na Koya-san více než 50 klášterů.

 

I sochám by mohla být zima.

FOTO: archiv autora

Přespěte v klášteře

Shukubo. Pod tímto termínem se označuje ubytování v buddhistickém klášteře. Každý, kdo Japonsko chce navštívit, by měl okusit ubytování v tradičním japonském ryokanu, projít se bos po rohožích tatami, zaslechnout zvuk zavírajících se posuvných dveří fusuma a spočinout zrakem na měkkém světle procházejícím skrze jemný papír, který dveře vyplňuje. Uložit se ke spánku na tradiční matraci futon a vůbec dotknout se dřeva v japonském domě. V shukubo, buddhistickém klášteře, tato zkušenost dostává ještě nový rozměr. Představte si klikaté potemnělé chodby, dřevěné vrzající podlahy, dřevo, které má mnohdy za sebou i několik set let. To vše obklopuje tradiční japonskou zahradu, do které mnohdy budete mít přístup přímo ze svého pokoje, stačí jen odsunout dveře a začít meditovat nebo se jen tak kochat její krásou. Nezaměnitelná vůně vonných tyčinek, hlasy mnichů odříkávajících jejich sútry: „Buddham saranam gacchami. Dharmam saranam gacchami. Sangham saranam gacchami.“

Klášterní pokoje jsou překvapivě prostorné. Tady jste opravdu v Japonsku.

Klášterní pokoje jsou překvapivě prostorné. Tady jste opravdu v Japonsku.

FOTO: Martin Vlášek


Ranní modlitba probudí vaši duši

Strávíte-li alespoň jednu noc na Koya-san, čeká vás jedno milé překvapení. Máte možnost se zúčastnit tradičního buddhistického obřadu – mimochodem, pokud přijíždíte do kláštera jako turista ze Západu, mniši rádi šprýmují, že je nezbytně nutné, abyste na ranní obřad přišel v jukatě, (obvykle je vyvedena v hezké brčálově zelené barvě), když se však na ranní modlitbu dostavíte, zjistíte, že jste v horším případě jediný, kdo takto přišel oblečený, v lepším případě budete dva – např. váš partner ze stejného pokoje. Ostatní spolubydlící (kromě mnichů, ti mají vlastní oblečení v hezké, neutrální barvě, např. hnědé) obvykle tolik odvahy nemají. Ať už jste, nebo nejste buddhista, jestli věříte v posmrtný život, věčný koloběh, věříte v šintoistické Kami nebo cokoliv jiného, je účast na ranním obřadu zážitkem, nad kterým budete muset přemýšlet. Čas při odříkávání súter se zastaví a vy budete mít konečně možnost se podívat na vlastní život z jiné perspektivy. Strávit den a noc na Koya-san se rozhodně vyplatilo.

Mniši na posvátné hoře Koya San

Mniši na posvátné hoře Koya San

FOTO: archiv autora„Pravdivá slova” jsou populární

Šingon je jednou z významných škol ezoterického mahájánského buddhismu. Šingon v překladu znamená „pravdivá slova“. Probuzeného stavu lze podle tohoto učení dosáhnout spojením správné pozice těla a rukou, recitací manter školy Šingon a udržováním pravého stavu mysli. V Japonsku má škola Šingon na 14 miliónů stoupenců.

Kongobuji

Kongobuji

FOTO: Martin Vlášek


Jeden den je na návštěvu málo

Vydat se na posvátnou horu Koya jen na jeden den, nebo dokonce jen na půl dne, je stejné jako vydat se na jeden do Prahy nebo Paříže. Je to nesmysl. Turisty, kteří si budou chtít jen udělat čárku, že toto posvátné místo navštívili, by asi nudilo zůstat tu déle. Ale je tu opravdu hodně k vidění. Je tedy mnohem lepší přespat v klášteře a užít si návštěvu alespoň na dva dny. Ráno a večer tu nebude tolik poutníků a vy si opravdu užijete tichá a klidná zákoutí klášterních komplexů a tajemných hřbitovů.

Hřbitov Okunoi. Ranní slunce dodává hřbitovu ještě tajemnější atmosféru.

Hřbitov Okunoi. Ranní slunce dodává hřbitovu ještě tajemnější atmosféru.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Chrámy Garan, Kongóbuji s nádhernou zahradou Banryutei Rock Garden, chrám Reihókan (Pokladnice) s více než 5000 obrazy, sochami a mandalami, komplex Daimon (Velká brána) s úchvatným výhledem do údolí a na okolní vrcholky hor.

Hřbitov Okunoi má mnoho tajemných zákoutí.

Hřbitov Okunoi má mnoho tajemných zákoutí.

FOTO: archiv autora


Tajuplný hřbitov, který vás omámí

Východní část celého areálu tvoří oblast Okunoin, největší hřbitov a jedno z nejposvátnějších míst v celém Japonsku. Na konci se nachází mauzoleum mnicha Kúkaie. Vede k němu tajuplná, asi dva kilometry dlouhá dlážděná cesta cedrovým lesem se staletými náhrobky, kterých je tu skoro 200 000. Mít zde hrobku je prestižní záležitostí, neboť věřící jsou přesvědčeni, že Kúkai nezemřel, ale ve svém mauzoleu ve věčném spánku medituje a čeká na příchod budoucího Buddhy Miroku Nyorai, a ti, kteří budou v jeho blízkosti, budou spaseni. Někteří zde mají svou hrobku ještě za svého života, pohřbívají do ní např. své vlasy.  Najdete tu hrobky prastaré i nové, své hroby tu mají i firmy, např. Komatsu, Panasonic atd.

Hřbitov Okunoi. Brzy ráno tu nepotkáte příliš mnoho poutníků. Ideální čas pro...

Hřbitov Okunoi. Brzy ráno tu nepotkáte příliš mnoho poutníků. Ideální čas pro...

FOTO: archiv autora

Vstupní branou na hřbitov je most Ichinohashi, před jeho překročením byste měli poklonou vzdát čest Kobo Daishi. Za mostem začíná vlastní hřbitov. Cestou budete míjet i sošky bodhisattva Jizu, které jsou v Japonsku velmi oblíbené, a najdete je na hřbitovech, u chrámů nebo podél venkovských cest. Často jich je několik pohromadě, bývají oblečené do dětských šatů. Jizo je ochráncem dětí, těhotných žen, požárníků a cestovatelů. Většina z nich je ochráncem i zemřelých nebo potracených dětí. Jizo mívají na sobě právě oblečení zemřelých a tím je chrání před démony a vedou je ke spáse.

Populární bůh Jizo

 

Koya-san, Jizo

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jedno z nejoblíbenějších ze všech japonských božstev, Jizo, pracuje na zmírnění utrpení a zkrácení trestu těch, kteří si odpykávají trest v pekle, pomáhá věřícím dostat se do západního ráje Amida a odpovídá na modlitby za zdraví, úspěch a dětí. V moderním Japonsku je Jizo zachránce, přítel všech, hodný na všechny děti. Existují desítky různých variant Jizo, jako např. Ajimi Jizō – Jídlo ochutnávající Jizo, Anzan Jizō – ochránce při porodu, Botamochi Jizo – bůžek rýžových kuliček, Hawaii Jizo – Ochránce rybářů a plavců…

Jeden z náboženských zvyků říká, že by se měla za každé mrtvé dítě do chrámu umístit jedna takováto soška, abyste předešli dalšímu úmrtí. Věřící sochy polévají vodou, aby utěšili duše dětí.

Posvátná místa vyžadují čas. Tak až se vydáte do Ósaky a rozhodnete se navštívit posvátné místo Koya-san, darujte sami sobě dost času na to, aby mělo toto zvláštní místo šanci pohladit vaši duši a dát vám zážitek na celý život.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Hrad Shuri v Tokiu. Japonsko

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu:  27. 10. 2016

Cena: 99.890,- za 11 nocí

Více informací o zájezdu zde 

TAM, KDE JAVORY ZAŽEHNOU KŘÍDLA LETÍCÍCH PTÁKŮ 

Japonskem s českým průvodcem

Poznávací zájezd za krásami podzimního Japonska. Čeká nás Tokio s malebnými zákoutími starého Eda, ale i jeho moderní tvář, Kanazawa a jeho samurajská zahrada a čtvrť gejš, Ósaka s typickým japonským hradem, na hoře Koya přespíme v buddhistickém klášteře a v Hiroshimě si připomeneme jeho pohnutou válečnou historii, cestu zakončíme v historickém Kyotu se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi.
 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 20. 8. a 3. 9.

Cena: 43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.