Nepřehlédnutelná Sigiriya

V centru ostrova Srí Lanka, v oblasti zvané kulturní trojúhelník, se nachází zřejmě nejzajímavější a nejatraktivnější památka země – skála zvaná Sigiriya, čnící cca 200 metrů nad okolní terén. Zbytky staveb a zahradní areál spolu s úchvatnými freskami polonahých dívek, jako poslední doklady neuvěřitelné výzdoby, nás zavedou do 5. století našeho letopočtu, kdy se zde psaly dějiny. Historie se poslouchá jako thriller hodný Hollywoodu – není v něm však místo pro jakoukoli romantiku, dobrotu či happyend.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

 Stará legenda

Několik desítek kilometrů severněji leží Annuradhapura, kdysi nejstarší, největší a nejdéle fungující království Srí Lanky. Jeden z jeho mocných králů měl dvě ženy. Krásnou z prostého rodu, kterou velmi miloval, a nehezkou, avšak vznešenou, kterou spíše trpěl. Obě ho obdařily synem – první spanilým, ale velmi zkaženým Kasjapou, druhá pak moudrým, ale po matce nevzhledným Mogalanem. Král měl z jiného svazku také dceru, která byla jeho miláčkem. Velmi těžce nesl, když si vzala velitele vojska, jehož matka se snachou zle nakládala. Králova číše trpělivosti přetekla, když tato tchyně jeho dceru zbičovala do krve – strašlivě se rozhněval a nechal ji upálit. Onen vojevůdce se kvůli pomstě spojil s Kasjapou a připravil proti králi spiknutí. Kasjapa ucítil šanci zmocnit se otcova trůnu a neváhal jej zradit a nechat zazdít zaživa do pevnostního valu. Chtěl odstranit z cesty i Mogalana, ale nevlastní bratr včas uprchl do Indie.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora


Krásný azylový dům

Ze strachu z návratu bratra a nevůle poddaných stal se pro nového krále Kasjapu život v Annuradhapuře nesnesitelným. Rozhodl se vybudovat si nové sídlo na skále obklopené neprostupnými lesy. Z výšin Sigiriye pak vládl zemi celých 18 let (478–496 n. l.) a vedl bouřlivý a nezřízený život despotického a poživačného vládce. Mogalan v exilu nejdříve velmi strádal, ale časem se mu podařilo dát dohromady skupinu spojenců a za jejich pomoci se vypravit s početnou armádou zpět. Pod Sigiriyí se obě vojska střetla v kruté a nemilosrdné bitvě. Dlouho byl výsledek na vážkách, až podle legendy zasáhla v Mogalanův prospěch neuvěřitelná náhoda – ve spalujícím vedru se silně dehydrovaný královský slon nesoucí Kasjapu dostal do blízkosti vodní nádrže. Žízeň zvítězila nad poslušností a rozběhl se k vodě. Kasjapovo vojsko posedla panika, že král z neznámých příčin prchá z boje, a dalo se hromadně na útěk. Kasjapa vida, že boj je ztracen, si na útěku sám prořízl hrdlo.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo


 Krása vybudovaná krutovládci

Je těžké se smířit se skutečností, že něco tak úžasného a monumentálního nechal zbudovat úchylný otcovrah a špatný člověk – Kasjapa. Ale to není to nejhorší: jeho bratr Mogalan, kterého Annuradhapuřané vítali jako spasitele, se ve vyhnanství zcela změnil. Slíbil sice hned při nástupu, že nastolí spravedlnost a právo, ale prvním jeho aktem spravedlnosti byla poprava tisíce Kasjapových dvořanů za údajnou neloajalitu. Mnohým dalším pak nechal sekat údy, nosy, uši a počínal si tak brutálně, že dostal od poddaných nové jméno: Rákšasa – démonické monstrum. Mogalanovo-Rákšasovo chování dosáhlo tak obludných rozměrů, až vyvolalo všeobecné povstání obyvatel a vojska. Rozlícený dav jej chtěl zaživa upálit, ale zachránila jej jeho všemi ctěná matka, která jej označila za duševně chorého.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora


 Skála s krásným výhledem

A tím končí Sigiriya story. Není vyloučeno, že jste ji už slyšeli od lidí, kteří místo navštívili, a bylo to o dost jinak… Inu marná sláva, berme to jako Jiráskovy Staré pověsti české, převyprávěním se tu něco přidá, něco ubere a nakonec tu za všechna ta staletí mohou být dva zcela rozdílné příběhy. Jasné je jen jedno: ta úžasná skála tu je a možná čeká i na vaši návštěvu!

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv CK Marco Polo


Ztracena v pralese

Od smrti Kasjapy Sigiriya po staletí chátrala, až byla objevena britskými archeology v 19. století. Z původního dech beroucího sídla zůstaly jen zlomky, nicméně jsou dostatečné pro představu velkoleposti areálu. Obklopující komplex zahrad je propojen důmyslným závlahovým systémem. Na úpatí skály jsou stopy po příbytcích mnichů ukrývajících se pod skalními převisy. Vpravo bývala audienční síň, kde král přijímal návštěvy – na vrchol měl přístup jen úzký okruh jeho nejbližších, služebníků a strážných.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora


 Poutní místo

Po kovových točitých schodech vede cesta ke zlatému hřebu Sigiriye – skalnímu převisu, kde se dochovalo několik nádherných fresek polonahých dívek. Při pohledu na jejich nezpochybnitelnou krásu a velmi umělecké provedení mějme stále na paměti, že jsou tu již více jak 15 století! Dle názoru archeologů je to poslední zbytek zdobení – jakéhosi make upu, který zřejmě pokrýval celou skálu, byl však za ta léta smyt deštěm a spálen sluncem. Od fresek stoupá mírný chodník mezi skálou a tzv. Zrcadlovou zdí a dále na prostornou plošinu, kde si každý odpočine před závěrečným výstupem na vrchol. Další monumentální památkou jsou kamenné lví tlapy tvořící zbytky Lví brány. Jejich velikost dává tušit, jak obrovská musela brána být. A pak již prudké, ale krátké stoupání po kovovém schodišti na vrchol. Umíte si představit, že za Kasjapy tu nic takového nebylo, jen skalní výstupky doplněné dřevěnými trámy, po kterých nosiči museli krále bezpečně na vrcholek donést? Na vrcholu najdete obrysy bývalých paláců (zřejmě byly z větší části ze dřeva), nádrží sloužících jako zásobárna vody i pro královu koupel a také velký kamenný trůn.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora


 S razítkem UNESCO

Pohled na to vše i nádherný výhled do kraje jistě za tu trochu potu stojí. Srí Lanka má nesmírné kulturní bohatství s řadou památek zapsaných na seznamu UNESCO. Sigiria se právem řadí na jejich čelo a my věříme, že se s tímto názorem ztotožníte i Vy.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Termín odjezdu:  10. 11., 24. 11.

Cena: 58 990  za 7 nocí s možností prodloužení

Více informací o zájezdu zde 

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

s českým průvodcem

Na základě dlouholetých zkušeností jsme pro Vás připravili opravdové "Best of Srí Lanka". Malé skupinky, konkrétní kvalitní hotely i na okruhu a doprovod pracovníka CK, který zájezd připravil by Vám měly garantovat kvalitu i příjemný zážitek, který jistě umocní následný relax na kouzelných plážích jihozápadu ostrova..

Zájezd, který dle našeho názoru obsahuje opravdu to nejlepší, co tento nádherný ostrov nabízí:
Příjemný poznávací okruh, který Vás - v přiměřeném tempu a komfortu - zavede do těch nejzásadnějších kulturních a přírodních lokalit.
 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 20. 8. a 3. 9.

Cena: 43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu
  

Coral Cove Chalet

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.