Bez turistiky by to nešlo

Je pravda, že fond na záchranu nosorožců založila soukromá společnost &Beyond a vkládá do něj své soukromé prostředky, které by klidně mohla použít jinak. Většinu těchto prostředků ale přinesli do regionu turisté, kteří služeb &Beyond využívají. Bez nich by fond neexistoval. Navíc se mnoho turistů stalo pravidelným dárcem fondu. A z peněz, které na poplatcích odvedou turisté vládě, platí botswanská vláda výdaje na svou účast na projektu. Právě Botswana je dobrým příkladem toho, jak nastavit pravidla, aby turistika nebyla přítěží, ale naopak velkým přínosem nejen pro stát jako celek, ale i pro lokální komunity. V Botswaně nemůže uspět masová turistika, která není loajální a která hledá vždy jen nejnižší cenu. Je to dobře pro Botswanu, ale i pro okolní státy.

Nosorožci jsou v neustálém ohrožení.

Nosorožci jsou v neustálém ohrožení.

FOTO: CK Marco Polo International

Osm miliónů dolarů – hodně, nebo málo?

Když bylo před dvěma lety vypuštěno do volné přírody v Botswaně prvních 6 nosorožců z Jihoafrické republiky, zdálo se, že plán přesunout 100 nosorožců do nového domova je utopií. Těch prvních 6 dalo totiž ochráncům tak zabrat a jejich přesun stál tolik peněz, že se zdálo nemožné, aby se během dvou let přesunulo do bezpečí tak velké množství zvířat. Jenže kdo zná společnost &Beyond, ví, že tihle Jihoafričané se nevzdávají. Přes 30 let jsou největšími inovátory v zakládání soukromých parků, turistických lodží a komunitních projektů v Africe. Dnes je v rámci projektu přesunuto už bezmála 80 nosorožců a projekt se rozvíjí velmi dobře.

Přečtěte si další zajímavý článek o nosorožcích

FOTO: archiv CK Marco Polo

Barva na znehodnocování bankovek zachraňuje nosorožce

Úspěchy z minulosti, poctivá práce v současnosti a jasné vize pro budoucnost jim otevírají dveře u vlád mnoha afrických zemí a pomáhají jim zapojit do svých aktivit mnoho dobrovolníků z celého světa. Veškeré náklady na tento projekt jsou kryty z fondu, do kterého společnost &Beyond ukládá část svých tržeb od turistů využívajících její služby v jižní a východní Africe. Na záchraně nosorožců se podílejí i čeští turisté. Je to jeden z mnoha důkazů, že turistika nemusí jen škodit a ničit lokální přírodu a kulturu, ale může být i velkým přínosem, když se ví, jak na to. Do fondu by mělo během tří let přijít až osm miliónů USD. Na přesun 100 nosorožců by to mělo stačit.

Je potřeba kontrolovat, kam si usínající nosorožec ulehne.

Je potřeba kontrolovat, kam si usínající nosorožec ulehne.

FOTO: andBeyond


Genofond pro budoucnost

Dnes už se v Botswaně prohání po buši osm desítek přestěhovaných nosorožců. Přesun vždy probíhá v utajení, i když se na něm podílí mnoho lidí. Lee Carlisle z &Beyond Conservation mi po přesunu prvních šesti nosorožců řekl: „Je to válka a jako ve válce se musíme chovat. V Jihoafrické republice nejsou nosorožci v bezpečí. Pokud chceme zachovat kvalitní genofond, musíme jej ukrýt na tajné místo v Botswaně. Tam funguje dokonalý systém ochrany a i díky nepřístupnosti terénu jsou tam nosorožci v mnohem větším bezpečí.“

Po uspání musel nosorožce prohlédnout veterinář. Byla provedená celková dezinfekce a potřebná očkování.

Po uspání musel nosorožce prohlédnout veterinář. Byla provedená celková dezinfekce a potřebná očkování.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo


Botswana je ideální hostitelská země

Delta Okavango je jedním z nejbezpečnějších míst pro ohrožená africká zvířata. Vláda i nevládní organizace a soukromé společnosti monitorují celé území a velmi úzce spolupracují, aby pytláci byli prakticky bez šance. „Je to ideální možnost, jak si zachovat genofond pro příští generace,“ dodal Lee.

Naložit nosorožce do přepravního kontejneru dalo hodně práce.

Naložit nosorožce do přepravního kontejneru dalo hodně práce.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Projekt dostal plnou podporu vládní organizace Botswana Rhino Management Committee. Přesto musí každý z nosorožců projít složitým a nákladným procesem certifikace. Botswana se logicky snaží, aby na její území nebyla zavlečena žádná nákaza, a všechna dovážená zvířata musí projít systémem kontrol a karantén. Během přípravné doby musí nosorožci projít i tréninkem, během kterého jsou připravováni na odchyt a transport, aby jejich šok ze změny nebyl tak velký.

Přesun nosorožců z Jihoafrické republiky do Botswany probíhal pod patronací prezidenta Botswany pana Seretse Khama Ian Khama.

Přesun nosorožců z Jihoafrické republiky do Botswany probíhal pod patronací prezidenta Botswany pana Seretse Khamy Iana Khamy.

FOTO: archiv autora


Dobrá vůle je někdy nebezpečná

Ve jménu dobré vůle se na světě napáchalo už nejedno strašné zlo a dobrá vůle bývá často jen zástěrkou nekalých věcí. Proto i dobrá vůle ochránit nosorožce přesunem do Botswany byla prověřena týmem vědců, kteří zkoumali, zda se tímto projektem nemůže spustit nějaká ekologická katastrofa. Nad celým projektem si vzal patronát prezident Botswany Seretse Khama Ian Khama a jeho bratr T. K. Khama, zodpovědný za ochranu přírody a turistiku. Vláda zřídila na utajeném místě v deltě Okavango karanténní tábor, kam musí všichni nosorožci na nejméně čtyři měsíce. Teprve pak mohou do volné přírody.

Když příprava na transport byla dokončena, všichni si oddechli a byli si jisti, že odvedli dobrou práci.

Když příprava na transport byla dokončena, všichni si oddechli a byli si jisti, že odvedli dobrou práci.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Držme palce, ať se nosorožcům v deltě Okavango daří.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

FOTO: archív autora

Termín odjezdu:  25. 9. 2016

Cena: 83 990 Kč NA 17 DNŮ!

Více informací o zájezdu zde 

GARANTOVANÝ ODJEZD!!!!

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

V KAPSKU BUDOU VELRYBY! 

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 20. 8. a 3. 9.

Cena: 43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu
  

Coral Cove Chalet.

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.