Takových míst je už opravdu málo

Tak jako mnozí cizinci obdivují Český Krumlov, budete i vy určitě obdivovat starou část města Lijiang. Neředěný koncentrát staré Číny, vylisovaný za bezmála 800 let národnostní menšinou Naxi, tibetskými kočovníky, mongolskými nájezdníky a malým dílem Chanů (Číňanů). Každý kámen, každý starý opršelý trám, každá taška na střeše ukrývají ducha staré Číny. Když jste dostatečně pozorní a vnímaví, máte obrovskou šanci nasát do sebe otisk historie. Takových míst je v Číně i na světě už jen málo.

Lijiang.

Lijiang.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Památka UNESCO, odměna nebo trest?

Pokaždé, když čtu nebo slyším o problémech otáčivého hlediště v zahradě krumlovského zámku, vzpomenu si na Lijiang. Každý nadšeně vítal, když po ničivém zemětřesení v roce 1996 UNESCO zařadilo Lijiang na seznam Světového kulturního dědictví. Město získalo prostředky na obnovu a rekonstrukci rozbořených domů, cest a ochranných valů. Jenže seznam Světového kulturního dědictví přitahuje pozornost turistů, cestovních kanceláří, televizních štábů a novinářů. Město se nevídaně zaplnilo návštěvníky a tradiční, poklidný a neměnný rytmus města se začal vytrácet. Ne každý ve městě je z toho šťastný. „Je to trest za naše hříchy,“ můžete slyšet od staříků, pokuřujících u zábradlí nad řekou. Pokud se budete do Lijiangu chtít vydat, asi bych doporučil nejezdit sem v červenci a srpnu.

Lijiang.

Lijiang.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Tibet co by kamenem dohodil

Vím, je to hodně nadnesené, ale na druhou stranu, co znamená 171 km a 3,5 hodiny jízdy v porovnání s rozměry Číny. A přesně 171 km je z Lijiangu na hranice s Tibetem. Sám Lijiang je postavený v nádherném horském údolí, v nadmořské výšce přes 2400 m n. m. Některé okolní hory se ale šplhají daleko za hranici 4000 metrů a Sněžná hora nefritového draka (Yulong Xueshan) dokonce až do výšky 5596 m n. m.  Napětí, které cítíte od lidí Naxi, když mluví o Tibeťanech, vůbec nesouvisí se současným vztahem Číny a Tibetu. V Lijiangu před mnoha staletími vzhlíželi k Tibetu s obavami, protože čas od času se odtud přihnala horda kočovných bojovníků a vyrabovala, co se dalo. Staré rány se nezahojí ani po mnoha generacích.

Lijiang.Impression Lijiang show

Lijiang

FOTO: archiv CK Marco Polo


Stejné kořeny s mnoha dalšími

Naxi a Dongba, dva horské kmeny z Lijiangu, mají možná stejného pradědu jako Vietnamci, Thajci nebo dokonce jihoameričtí Inkové. Zdá se to možná jako totální zoufalost, ale ve skutečnosti je tato teorie velmi pravděpodobná. Je dokázáno, že indiáni přišli na svůj kontinent přes Beringovu úžinu, která kdysi byla téměř celá zamrzlá. V té době se právě z provincie Yunnan vydávalo na cesty několik desítek rodin, protože v Yunnanu přibylo příliš mnoho obyvatel a nebylo dost obživy. Etnografové vidí stále více jednotlivostí, které tuto teorii podporují. Dnes se k Naxi a Dongba hlásí v oblasti téměř půl miliónu obyvatel.

Lijiang.Impression Lijiang show

Lijiang

FOTO: archiv CK Marco Polo


Tady vládne máma!

V rodině vládne žena. Matriarchální uspořádání se nepodařilo vykořenit ani komunistům. Střecha nad hlavou náleží ženě a muž k ní dochází pouze na návštěvu, často jenom na noc a vůbec neplatí, že může domů přijít každou noc. Děti žijí s matkou, patří matce a i v dospělosti často bydlí u matky. Není tak úplně důležité, kdo je otec. Především ve vesnicích v okolí se tyto tradice ještě zachovávají v plné míře. Třeba u jezera Lugu. V těchto komunitách nefunguje běžný institut manželství, ale tzv. „manželství na procházce“. V praxi to znamená, že svatba se nekoná a muž zůstává ve vztahu jen po dobu, kdy to oběma vyhovuje. Navíc žena může takových procházek absolvovat několik současně.

Lijiang.Kawa Karpo

Lijiang.Kawa Karpo

FOTO: archiv autora


Nejen staré město

Nádherná příroda v okolí Lijiangu vás vytáhne z lůna města a donutí vás, abyste se vydali na některou trekovou trasu nebo abyste si půjčili kola a projeli si okolí. Můžete se vydat na návštěvu autentických vesnic, k nedalekým horským jezerům či navštívit staré kláštery. Určitě se nechte z města vytáhnout, jste v podhůří Himálaje!

Lijiang.Yulong Xueshan

Lijiang.Yulong Xueshan

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Lijiang.Yulong Xueshan

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín odjezdu:  15.9. 2016

Cena: 115.990,-- za 10 nocí

Více informací o zájezdu zde 

UNIKÁTNÍ ČÍNA

Za přírodou a lidmi do vzdálených koutů

s českým průvodcem

Poznávací zájezd do odlehlých míst čínského venkova. . 

Našim klientům se snažíme poskytnout autentický a doslova hmatatelný zážitek z cest. V při našich cestách tedy neprožijete dovolenou za sklem mikrobusu, ale každé místo si "pěkně po svých projdeme" a všemi smysly "ochutnáme".
 

 

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 20. 8. a 3. 9.

Cena: 43 625 Kč

Více informací o zájezdu zde 

Cena neobsahuje letenky na trase Praha–Nairobi.

EXPEDIČNÍ CESTA ZA VELKOU MIGRACÍ

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu
  

Coral Cove Chalet.

FOTO: coral cove chalet

 Prohlédněte si hotelový web v češtině

 NEVÍTE SI RADY S LETNÍ DOVOLENOU?

 Bojíte se severní Afriky a Turecka? Středomoří se vám zdá předražené?

Pak je pro vás dobrou alternativou Thajsko – ostrov Samui a hotel Coral Cove Chalet. Na Samui je v létě nejlepší počasí z celého roku.

Červenec a srpen:

1150 Kč na osobu a noc se snídaní! 

  

 

FOTO: archiv CK Marco Polo


 Termín: 22. 11. 2016

Cena: 96 690 Kč za 7 nocí

Více informací o nabídce zde 

DIVOKÁ PŘÍRODA ARGENTINSKÉ A CHILSKÉ PATAGONIE

s českým průvodcem

Zájezd s českým průvodcem do Buenos Aires, patagonské Ushuaii a El Calafate, s možností navštívit národní parky Torres del Paine (Chile) a Iguazu (Argentina, Brazílie).

  

 

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd.  zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšeni a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 8. 2016

Cena: 28 900 Kč za 7 nocí

Více informací zde

KOUZELNÁ MADEIRA

ČESKÝ PRŮVODCE

Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinový ostrov", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantského oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara“.

 
 

Teakový nábytek

FOTO: archiv autora

 Specializovaný web na teakový nábytek – zde

 NECHYSTÁTE SE V LÉTĚ NA DOVOLENOU?

HODLÁTE ZŮSTAT DOMA, NA CHATĚ, NA CHALUPĚ?

Pak si vylepšete svůj milovaný prostor novým teakovým nábytkem. Skvělý design, výborná kvalita zpracování, slušná cena.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ NA TRHU

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.